| Superior a întrebat:

"Daca ai poftit o femeie in inima ta,ai si prea-curvit cu ea!"
Salut,ce simbolizeaza mesajul de mai sus? Deja sunt aproape terminat straight face Masturbarea e pacat,ma chinui sa scap de ea,am auzit si ca polutia nocturna e pacat si intri in iad pentru. asa ceva,la scoala imi mai scapa o lauda gen "uite ce am,ce zici" sau chestii de genul. Mai injur si eu,zic prost,idiot,dobitoc la nervi. Ce sa fac? Iisus a dus cu el in rai pe un mare criminal care a stat pe cruce alaturi de el,si nu ne iarta pe noi? Eu personal am ajuns sa cred ca Dumnezeu nu ar interzice si ar baga in Iad pe cineva doar pentru. asta,mai ales pentru. polutia nocturna,in acelasi timp nu cred ca biserica spune prostii. Nu stiu ce sa mai cred, inseamna ca e imposibil sa ajung in rai vreodata, caci in fiecare zi mai scapa o injuratura ca cele de mai sus sau un gand pervers neasteptat. Ce parere aveti?

21 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Google nevroza ecleziogena.

| mihai69 a răspuns:

Citește Decameronul. Vei afla de acolo metode de a intra în Rai, chiar dacă mai greșești din când în când.

| anonimg a răspuns:

În primul rând mă mir că roboțelul TPU te-a lăsat să scrii cuvântul "curvie".

Dumnezeu nu este absurd sa spună să nu te uiti la o fata/femeie; este imposibil lucrul acesta. El spune sa nu treci de limita aceasta uitându-te ca să te culci cu ea.
După cum ai văzut aceasta este o poruncă de la Dumnezeu. Iar omul în puterea lui proprie nu poate să păzească(împlinească) nici măcar o singura porunca divina din câte sunt. Am încercat și eu ca să păzesc porunca de mai sus căutând să privesc orice fata ca si cum ar fi fost sora mea, si orice femeie ca si cum ar fi fost mama mea. Nu zic că e rău lucrul acesta. A ținut până la o vreme. Am căzut iar apoi m-am ridicat iarăși și am mers mai departe. Dar chiar daca as fi excelat în biruirea acestui păcat, tot nu as fi fost mântuit. Si asta pentru că problema este mai profundă decât se vede la suprafață. E vorba de schimbarea inimii. Ca omul chiar daca nu mai are nici un viciu, prin puterea lui nu poate ajunge în cer. Aici avem parabola omului care nu avea haina de nunta, care reprezintă caracterul Domnului Hristos.
Deci mai întâi trebuie schimbata inima; si lucrul acesta numai Dumnezeu îl poate face.
Atunci când inima este schimbata în mod natural nici nu vei mai dori si nici nu vei mai putea fi atras sa fii ispitit.

Omul poate să își "spele" partea din afară; dar înăuntru nu o poate face decât Dumnezeu.
Iti recomand ce-a mai citita carte după Sfanta Scriptura: Calea către Hristos. Cartea aceasta te va conduce la Biblie si la Autorul ei.

| Superior explică (pentru anonimg):

Cel mai mult ma intereseaza timpul acordat repararii acestui pacat. Daca mor si nu apuc sa fac ce trebuie? Pot muri oricand...

| anonimg a răspuns (pentru Superior):

Aici e vorba de relatia ta cu Dumnezeu. Asadar, daca esti constient de un pacat atunci acesta trebuie marturisit inaintea lui Dumnezeu. Daca esti constient si nu-l marturisesti atunci apare problema.
De aceea omul trebuie sa traiasca in tot timpul in pace cu Dumnezeu, intr-o relatie buna, si stransa cu El; o relatie de dragoste. Oricum ar fi, fara Dumnezeu omul nu poate sa fie fericit oricat de fericit ar zice omul acela ca este.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca este asa cum spui tu, inseamna ca asa-zisul "rai" e gol, iar asa-zisul "iad" e plin.

| sublime89 a răspuns:

Asta inseamna ca toti barbatii sunt in iad, si femeile la fel, pentru ca sunt vinovate ca i-au ispitit. Ce sa mai vorbim, femeile sunt condamnate la iad inca din start, de la prima femeie. Cum a calcat prima femeie pe Pamant, a si pacatuit, si D-zeu pur si simplu n-a putut sa prevada asta :))
Mie imi place si mai mult ca cei mai mari crestini din SUA am votat cu Trump, un om care a agresat sexual atatea femei incat si iadul ar fi prea putin pentru el. Imagineaza-ti, daca e pacat doar sa poftesti o femeie, oare cat de mare pacat e sa sari pe ea ca un caine in calduri? :))
https://www.youtube.com/watch?v=koTrmin5n0g

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cel din Biblie nu a fost Dumnezeu.
Mai cauta, nu mai crede asa orbeste.
Credinta este opusul cunoasterii.
Biserica minte de ingheata apele sa sa-si pastreze pozitia dominanta.
Exista si preoti deschisi la minte, foarte putini dar exista.

| anonimg a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Daca acei preoti sunt deschisi la minte -chiar daca sunt putini la numar-, de ce mai raman in biserica aceea care minte? Sau de ce s-au dus de bunavoie acolo?
Nu vreau raspuns deoarece nu tin nici eu cu bisericile mincinoase; una singura este adevarata din toate religiile si din toate denominatiunile.

| Seba2013 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca noi oamenii mostenim pacatul, avem in noi o natura pacatoasa.
Aceasta natura de indemna la rele...dar pe masura ce il cunosti pe Dumnezeu, el o sa iti imblanzeasca aceasta natura.
El spune sa iti iubesti aproapele...nu sa il urasti, atunci cand inveti LEGEA LUI DUMNZEU iti trimite un spirit, ATENTIE AICI NU MA REFER LA CELE 10 PORUNCI, ci ma refer la o cunostinta profuna despre Dumnezeu.
Cand o sa il cunosti, el o sa te faca sa gandesti, simti, comporti, diferit.
Daca te atrage Dumnezeu, lasa-l sa te invete.

| Superior explică (pentru Seba2013):

Si cum mai exact? In fata unei Icoane de-a lui Iisus i-am zis asa :
Doamne,Domnul nostru Iisus Hristos, iarta-ma pentru pacatele mele, Malahie, Injurat, Lacomie, Laudare si inentionez sa-ti ofer in posesia ta trupul si sufletul meu pentru. a le calauzi". Sper ca am fost ascultat!

| Seba2013 a răspuns (pentru Superior):

Pentru aceasta CERERE... Dumnzeu are o SCHITA de oferit.
Femeile au potentialul sa ne faca sa ne "inflacaram".
Aceasta inflacarare ii face pe multi sa insele, sa fie saraci, bolnavi, sa se rataceasca fata de Dumnezeu, etc.
Lui Dumnzeu nu ii place sa te lasi inflacarat, el vrea sa fii stapan pe tine, si sa iti pastrezi spiritul calm.
Daca esti capabil sa amani o recompensa, vei intelege ce insemna controlul.
Controlul iti da libertatea de a alege DOAR RECOMPENSE CARE ITI SUNT BENEFICE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Lesinrolling on the floor))

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Iubire pentru tine fac exceptie si preacurvesc cu tine daca-mi dai poza.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu mergi in iad daca te pocaiesti la timp.Nu exista oameni care n-au pacatuit niciodata.Trebuie sa mergi si sa te spovedesti cu hotarire de a nu pacatui in continuare.

| Superior explică (pentru CinevaAnonimă):

Si ce inseamna a te pocai? Si daca maine vreau sa ma spovedesc si in seara asta cade un avion pe mine? Daca abia m-a spovedit acum 2-3 ore si primesc o veste extrem de neplacuta si zic "la dracu" intru in iad?

| doctorandus a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Te-ai prins ca te contrazici?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Superior):

Asculta,dupa parerea mea nu are rost sa crezi in tot ce este scris pe TPU.

| BogdanMx a răspuns:

Salut.

Polutiile nocurne nu sunt un pacat. Corpul elimina ce nu mai are nevoie. De aceea tu nu trebuie sa te masturbezi. Textul citat de tine, inseamna ca daca privesti o femeie cu gand de pofta trupeasca inseamna ca deja ai pacatuit cu ea.

Daca vrei sa te pocaiesti cu adevarat, iti recomand sa iti cauti un duhovnic iscusit care sa te ajute cu problemele tale. Si respecta pe cati postul. Postul curata de pacate, iar cand luminatorul trupului care este ochiul nu va mai fi murdar nu vei mai privi o femeie cu pofte muradare.

Dumnezeu nu arunca pe nimeni in iad, Prin patimile noastre noi ne ridicam ziduri intre noi si El. Pacatele sunt ziduri si ne tin in despartire de el. De asemenea prin pacate ne inrudim cu duhurile cazute. Daca murim in lene sau in stare de nepocainta vom intra in contact cu duhurile cu care ne-am inrudit si pe pamant si vom fi fara Dumnezeu. Iar eternitatea fara Dumnezeu este un iad. In eternitate continuam ce am inceput aici.

Numai bine.

| Zathara a răspuns:

Nu îți alegi lucrurile în care crezi luându-te după părerea altora de pe TPU.

| Shindan a răspuns:

Studiaza cuvantul si vezi ca toate sunt din dragoste pentru om, si orice rau este alegerea omului si si intrucat alege prost, singur se pedepseste, fiindca stie ca e liber sa aleaga.In alta ordine de isei, orice pacat poate fi iertat, dar cine pacatuieste impotriva duhului sfant mai bine nu s-ar fi nascut.De ce? fiindca duhul sfant este domnul de viata facatorul.Cum sa pacatuiesti impotriva celui ce te tine in viata? poti citi despre pacate si despre ganduri si desp[re mantuire, nu ajunge sa iei cate oleaca de ici de colo si sa bajbai. mergi in lumina si mergi pe drumul luminos unde toate sunt clare si se vad.