| Octavian199 a întrebat:

Daca ajungeti in 'iad' pentru ca credeti in zeul gresit?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O minte inchisa, odihnita, ignoranta, limitata nu poate sa isi imagineze asa ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oups

| 6684464 a răspuns:

Daca crezi si atat in Dumnezeu tot ajungi in iad... Sa crezi si atat este insuficient.
Daca faci ceea ce spune zeul(/-ii) respectiv(/-i) nu ajungi in iad. Fiecare cu ce stie de cand s-a nascut, Dumnezeu nu e nici prost, nici badaran.

| RAY a răspuns (pentru 6684464):

Un om care este crestin, duce o viata sfanta, daca nu duce o viata sfanta nu este crestin, corect?

sfant e doar domnul =verset

| 6684464 a răspuns:

Nu... nu inteleg ce vrei sa spui sau sa-ti spun, poate din cauza ca este scris prost d.p.d.v. gramatical sau ai gresit persoana.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Cred ca exista un nivel special al iadului, cu draci si instrumente de tortura, special pentru cei care fac voit cacofonii! Ce zici?

| PreaDistinsul a răspuns:

Nu ajunge nimeni in iad, majoritatea vor fi omorati de Dumnezeu insa viermele lor nu va muri si focul lor nu se va stinge si trupurile noastre moarte vor fi o pricina de groaza pentru orice faptura. Asta spune Dumnezeu si nu Isus. Pe cine vrei sa crezi e alegerea ta.

| RAY a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Este imposibil din punct de vedere al fizici ca un foc sa nu se stinga vreodata,din nou intervine ratiunea vs basme, daca iadul ar fi un reactor nuclear =o stea,poate ar dura cateva miliarde de ani, atentie nu e foc, focul are nevoie de alte elemente, cum sa intreti un foc vesnic, de unde energie

| PreaDistinsul a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu daca exista, poate sa-l intretina. Dar tu nu crezi asa ca pentru tine raman doar basme.

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Plus ca un foc nu arde fara oxigen.

| RAY a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Cum poate? explica logic cum poate? si da cum poate fara oxigen?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Corect,uite ceva interesant
http://sciencefactorama.blogspot.com/......thout.html
Interiorul pământului nu arde în sensul tradițional al cuvântului. Arderea este oxidare explozivă, iar procesul nu poate avea loc în interiorul Pământului, unde nu există oxigen liber. Descriim interiorul Pământului ca fiind "roșu-fierbinte", deoarece materialul fierbinte emite radiații termice, care, la rândul său, emite lumină vizibilă. Interiorul pământului este format din rocă sau magmă lichidă. La temperaturi de peste 1400 ° C, magma este alb-cald, dar pe măsură ce se răcește, se schimbă culoarea. La o temperatură de aproximativ 1300 ° C, este gălbui, la 900 ° C, este portocaliu, iar la 700 ° C, culoarea se schimbă în roșu. Radiația termică părăsește partea vizibilă a spectrului și devine infraroșu la aproximativ 450 ° C, după care lava apare negru.

Dar este Core Earth atât de fierbinte?

Există trei surse principale de căldură în pământul adânc: (1) căldura de la formarea și acreditarea planetei, care nu a fost încă pierdută; (2) încălzirea prin frecare, cauzată de scufundarea materialului de bază mai dens în centrul planetei; și (3) căldură din decăderea elementelor radioactive.

Este nevoie de un timp destul de lung pentru ca căldura să se miște din pământ. Aceasta se întâmplă atât prin transportul "convectiv" al căldurii în interiorul miezului exterior al lichidului pământului, cât și prin mantaua solidă și transportul mai lent de "căldură" a căldurii prin straturi de graniță neconvectoare, cum ar fi plăcile pământului la suprafață. Ca rezultat, o mare parte din căldura primordială a planetei, de la momentul când primul pământ a acreditat și a dezvoltat nucleul său, a fost reținut.

În plus, coborârea materialului dens de fier care formează miezul planetei spre centru ar produce încălzirea de ordinul a 2.000 de kelvine (aproximativ 3.000 de grade F). Amploarea celei de-a treia surse principale de încălzire prin căldură - radioactivă - este incertă. Abundența exactă a elementelor radioactive (în special potasiu, uraniu și toriu) este puțin cunoscută în pământul adânc.

În concluzie, nu a existat o lipsă de căldură în pământul timpuriu, iar incapacitatea planetei de a se răci rapid rezultă în continuarea temperaturilor ridicate ale interiorului Pământului. De fapt, plăcile de pe pământ nu numai că acționează ca o pătură în interior, dar nici măcar transportul termic convectiv în mantaua solidă nu asigură un mecanism deosebit de eficient pentru pierderile de căldură. Planeta pierde puțină căldură prin procesele care conduc tectonica plăcilor, mai ales la creasta oceanelor medii. Pentru comparație, organisme mai mici, cum ar fi Marte și Luna, prezintă puține dovezi ale activității tectonice recente sau ale vulcanismului.

Linia de jos aici este pur și simplu că o mare parte din interiorul planetei (miezul exterior) este compus dintr-un aliaj de fier topit oarecum impur. Temperatura de topire a fierului în condiții de adâncime este ridicată, dând astfel dovada prima facie că pământul adânc este destul de fierbinte

| PreaDistinsul a răspuns (pentru RAY):

Pai tu crezi ca universul a aparut din nimic si nu poti crede ca un Dumnezeu atotputernic ar putea crea constant materie care sa intretina acel foc?

| RAY a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Pai tu crezi ca universul a aparut din nimic
nu cred asa ceva,nici stiinta nu afirma asa ceva,din contra stim ca totul a avut o cauza,acel dumnezeu e un zeu tribial evreiesc inventat,,copiat de la canaiti,egipteni,sumerieni, iar iisus care nu este recunoscut nici macar de evrei care au creat basmul este o inventie,basmul nu persoana,iisus nu s-a nascut dintr o virgina,nu a facut miracole,minuni, nu a mers pe apa, nu a inviat si pur simplu a fost un rabin, ce crezi biblia ebraica asta si spunea despre un mesia, acel dumnezeu, creator cum putea sa apara din nimic si sa creeze totul din nimic?

| PreaDistinsul a răspuns (pentru RAY):

Atunci crezi ca absolut totul va avea sfarsit si nu va mai ramane nimic? Sau de ce crezi ca nu e posibil ca un foc sa arda vesnic?

| RAY a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Energia nu se poate distruge sau creea, deci universul va fi vesnic sau se va sfarsi nu stiu, nu ar putea exista asa ceva