| Dalmore a întrebat:

Credeti ca o sa ajungeti la 80 de ani?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu stiu, am asa o frica de menginita bacteriana mai ales ca am si sensibilitate la ia, ca nu stiu daca ajung la 30 pisicuto

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Aualeu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pisicuto azi e ziua noastra https://ibb.co/bxuNLe

| Dalmore explică (pentru RAY):

Awww, hug

| sierra1 a răspuns:

Cu partidul ăsta la putere? No way!

| Drimmero a răspuns:

Nu stiu, habar nu am, cel mai probabil voi muri de inima, candva dupa 60 de ani,, asta daca ma mentin eu cu o alimentatie echilibrata.

| Freya1 a răspuns:

Mereu am avut senzatia ciudata ca nu prin 30, 40 si ca o sa ma cam duc curand naibi...deci asa ca nu cred.

| Dalmore explică (pentru Freya1):

Exact, si eu la fel, cel mult 30.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Nu stiu daca e o presimtire sau o prostie

| Dalmore explică (pentru Freya1):

Nici eu, probabil sunt constienta de faptul ca nu traim prea sanatos in vremurile astea (nici apa, nici mancarea nu poti sa zici ca sunt sanatoase) + statul asta cu ecranele pe aproape tot timpul. Ma tot compar cu bunicii mei, care au muncit toata viata, eu nici sa vreau n-am unde sa muncesc (fizic) atat de mult si sa ma tin in forma pan ala 50 de ani laughing.

| Freya1 a răspuns (pentru Dalmore):

Da.Si eu ma gandesc ca deja posibil sa am vreo boala laughing.Si nu orice, ci una din asta noua si rara din care nu scapi.

| SilentRain a răspuns:

Nu vreau sa traiesc pana la 80 ani, ma sinucid cu o zi inainte sa implinesc 80 ani

| Sn4k3 a răspuns:

Pana la 79

| Hammurabi a răspuns:

Trebuia să întrebi "Sperați să" nu "Credeți că"... laughing

| RainmakerX a răspuns:

Spun 90. Liciteaza cineva mai mult? laughing

| Clorox a răspuns:

Stiu ca n-o sa ajung, nici nu cred ca vreau. Tu vrei? :3

| GoldenZenith a răspuns:

Nu. Saru'mana la Dumnezeu daca ajung la 40.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu cred nimic,e doar ceata cand vine vorba de asta, nimeni nu stie cand moare ( eh, sunt si exceptii precum cei bolnavi si altii) deci, daca stiu ca nu pot avea raspunsul asta nu pot sa cred nimic.
Oricum, nu conteaza numarul anilor, conteaza calitatea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma multumesc si cu 70 laughing
Oricum, nu contează neapărat cât trăiești, ci cum trăiești.Degeaba ajungi la 80, dar îți petreci ultimii 20 de ani intr-un pat de spital.

| PumpkinDoll a răspuns:

Da,o sa ajung la 80 de ani, doar ca de la 45-50, restul o sa-i petrec in pamant pana la 80 si tot inainte.Cine stie, poate n-o sa ajung nici la 45-50, poate peste o luna o sa incep sa ma simt rau,sa fac febra si sa ma duc la doctor sa-mi spuna ca am leucemie,sa incep cu chimioterapia,sa se duca pe pla sistemul meu imunitar,sa ma loveasca toate racelile din toate partile,sa vomet sange,imi cade parul,slabesc si o sa arat ca o fantoma, se albeste pielea si intr-un final MOR. Dupa care alor mei o sa le para rau dupa mine, dar nu prea cred, mai ales lu taica-miu n-o sa-i para rau, o sa fie pacat de mine ca am murit la 20 de ani, intr-un fel n-o sa fie ca mi-au placut tigarile si bautura.Macar eu sunt mort si nu mai am cum sa fiu trist.

| alex15ccc a răspuns:

E un chin sa ajungi la 80 de ani, totul te doare la batranete, inclusiv sufletul

| unvecin a răspuns:

Când am împlinit 30 de ani am zis: acum sigur un sfert s-a dus... laughing

| gabriielaaa a răspuns:

Nu stiu de ajung la 40 de ani cum sa cred ca voi ajunge la 80

| Gaby212 a răspuns:

Nu stiu... Abia am trecut de 20 de ani si pana acum am vazut moartea cu ochii de o gramada de ori...
-accident pe trecerea de pietoni la 12 ani, m-a calcat un taximetrist si eu eram cu bicicleta(capul spart si piciorul rupt)
-peritonita la 9 ani, operat de urgenta si stat 3 saptamani in spital (cu febra 40 de grade, convulsii si tot tacamul)
-Cazut de la etajul 2 in timp ce reparam o fereastra la caminul studentesc (umar si coaste fracturate, rotula dislocata)

Astea-s cele pe care le-am retinut eu cel mai bine, ca as mai fi adaugat vreo 4...
La mine dupa cum ai vazut ar fi o minune sa apuc 30.

| Dalmore explică (pentru Gaby212):

Vai de mineee. :'(
Ai grija de tine

| unvecin a răspuns (pentru Gaby212):

Povestea e dramatică, dar concluzia eronată: aș zice mai degrabă că dacă ai trecut cu bine toate testele alea te încadrezi cu brio pentru 80-90-100. laughing Ai grijă, totuși. happy

| ziptrack a răspuns:

Ideea e sa intelegi de ce esti aici pe acest taram si nu sa ajungi sa traiesti cat mai mult...cel putin asa am inteles eu studiind Scripturile.

Cat despre a ajunge la 80 de ani (eu am 33 momentan) si la cum "evolueaza" societatea, nu cred ca vreau sa mai traiesc mult timp pe acest taram.

Voi nu observati ca pe masura ce societatea "evolueaza", valorile morale sunt rescrise iar oamenii se departeaza din ce in ce mai mult de Dumnezeu si de felul normal de a trai?

Eu stiu ce copilarie misto am avut cand stateam toata ziua afara, fugeam prin padure, ma cataram prin copaci, jucam sotron si alte jocuri misto, iar acum, cand ma uit la copii din ziua de azi, nu-mi vine sa cred cat de tristi sunt...parca sunt picati de pe alta planeta si nu au pic de vlaga in ei sau aceea stralucire in ochi pe care noi o aveam.

Ce o sa urmeze? Sa fim obligati sa acceptam miscarea LGBT, sa ne crestem copii in confuzie si sa-i invatam ca e normal sa-si doreasca sa fie "abimegender" sau "adamasgender" sau "biogender", etc etc (nu ati obs ca in US deja s-au dat legi in aceasta privinta si ca siteurile mari precum google, yahoo, Facebook, etc deja ofera posibilitatea utilizatorului sa-si aleaga genul dintr-o lista de zeci de genuri predefinite in loc de "barbat" si "femeie"?)

Sa-i invatam ca e normal sa trebuiasca sa calce pe cranii ca sa ajunga sa ocupe o pozitie mai buna intr-o corporatie care nu da doi bani pe sanatatea lui?

Sa-i invatam ca e normal sa fie imoral din punct de vedere sexual si ca trebuie sa fie cu "n" femei/barbati?

Sa-i invatam ca in trecut mancarea avea gust si miros?

Eu am prieteni in US si am fost in tari din Europa de Vest sa vad cat de reci sunt oamenii acolo. Prefer sa raman in Romania si sa stau la coada vacii doar ca sa stiu ca am cu cine comunica si rade, decat sa traiesc in tari dezvoltate dpdv economic unde nu mai exista dragoste interumana...nici nu e de mirare ca ratele de sinucid cresc semnificativ pe zi ce trece in tarile unde majoritatea oamenilor sunt atei. Acolo nu mai exista dragoste intre oameni, exista doar interese.

Eu am studiat Scripturile si am inteles ce societate se cladeste chiar sub ochii nostri si prefer sa dau "coltu" decat sa accept sa traiesc intr-o utopie fara valori morale creata de oameni unde omul de rand e redus la nivel de dobitoaca. Sa nu mai mentionez ca Dumnezeu spune tare si raspicat, ca toti acesti oameni care sunt de acord sa traiasca intr-o astfel de "utopie" isi pierd harul.

| MentulaMagna a răspuns:

Doamne ferește

| MrShadowSheep a răspuns:

Iti voi spune o scur-t-a poveste. Fii atenta: Cand m-am nascut aveam deja par la putZA. Ai mei s-au intrebat daca sunt cumva dintr-o noua specie de mascul alpha al gorilelor. Doctorii au spus ca nu e nimic grav si l-au tuns cu maisina de tuns iarba. Dupa asta stiu ca m-a durut putZA timp de 17 ani. Faptul ciudat este ca eu am doar 16. Stiu ti se pare paranormal. Este adevarat deoarece cum am spus mai sunt sunt masculul alpha din noua si interesanta carte a junglei Mogli si cautatorii de organe.