| alexxukk a întrebat:

Daca am furat o anumita suma de bani e neapărat sa inapoiez acei bani persoanei păgubașe sau pot da de pomana unui om sarac ca pacatul sa mi se ierte?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pomana nu te absolvă de închisoare.

| sierra1 a răspuns:

Le faci pe ambele și te mai duci și la poliție dar asta după ce-ți dai singur două palme

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Neapărat. Pomana nu te absolvă de păcat.

| anonimg a răspuns:

Du banii înapoi de la care i-ai luat și spune-i din inimă că îți pare rău și cere-i să te ierte.
Nu ai de ce să te stresezi cum să dobândești curajul de a face așa ceva. Cere-ți mai întâi iertare de la Dumnezeu pentru că păcatul înseamnă încălcarea Legii lui Dumnezeu. El dorește să te ierte mai mult decât îți poți imagina tu. Apoi crede că te-a iertat. Aici este cea mai mare problemă a oamenilor, că le este greu să creadă că pot fi iertați și îndreptățiți atât de ușor de Dumnezeu. ""Veniți totuși să ne judecăm," zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum este cârmâzul, se vor face albe ca lâna."" (Isaia.1:16) Broșura "Calea către Hristos" de Ellen White te va învăța cum să cunoști pe Dumnezeu și cum să ai o relație cu El.
Poți cere de la Dumnezeu ca El să îți ofere ocazia potrivită și curajul de a-ți îndreptați purtarea față de cel păgubit. Tatăl nostru ceresc poate să schimbe inimile oamenilor; cere-I lucrul acesta -in cuvintele tale (în gând sau cu voce tare) și vei vedea minuni cu ochii tăi.

| lpavel a răspuns:

Daca e o suma mare, Da trebuie sa-i inapoiezi numai asa ti se iarta pacatul (gasesti tu o scuza ceva...) daca e o suma mica, neinsemnata atunci poti s-o dai saracilor dar mai mult decat ai furat! Si chiar si asa preotul la spovada s-ar putea sa nu-ti dea dezlegare dar Dumnezeu vede si stie si cred ca te va ierta daca faci cum am zis si sa-ti para sincer rau de fapta comisa altfel nu vei fi iertat!

| Whateverrr a răspuns:

În primul rând, doar Hristos poate ierta de păcate. Nimic nu poate anula un păcat din ceea ce facem noi.
Totuși, da, clar trebuie să ii dai persoanei respective, pentru conștiința ta și pentru că așa-i corect, oricum am da-o.
Dacă vrei să dai la săraci, dai din banii tăi.

| T0Teu a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine trebuie sa ii înapoiezi persoanei de la care i ai luat

| Ana37181920 a răspuns:

Mai întâi conștientizează greșeala, nu te teme! Mergi la parintele duhovnic si te spovedește! Daca nu ai un duhovnic, mergi si discuta asta cu un preot, spune-i ca ai ceva pe suflet… ar fi bine sa înapoiezi suma acelei persoane păgubite, iar ori de cate ori Vezi pe cineva in nevoie; ajuta-l, si el are nevoie de bani exact cum ai avut si tu cândva. Zi frumoasa sa ai si nu te teme, este o vorba… „nu putem noi greși cât poate Dumnezeu ierta", Adica iartă Greșelile noastre, fiindca asa multa dragoste are, daca ne pare rău pentru ce facem rău. happy Dar Dumnezeu ne iartă doar daca ne pare rău si daca ne spovedim! Atat