| Afsdghvcs a întrebat:

Daca am pupat după ce m-am împărtășit mi s-a dus împărtășania?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pupicurile le adresăm celor pe care ii iubim. Si cum porunca centrală a lui Isus e sa iubim, nu vad de ce un pupic ar distruge efectul împărtășaniei. Stiu ca e o regula in biserica ortodoxă in acest sens, sa nu pupi pe nimeni dupa împărtășanie, dar nu cred ca e conforma cu adevarul. Iubeste dupa ce te împărtășești, ca o faci cu o vorba buna, cu un mic ajutor sau cu un pupic, asta mai putin conteaza, iubeste, si va fi de ajuns, in fond, asta e porunca. Deci poti sa pupi persoana iubita in continuare.

| sanboss a răspuns (pentru cristi202):

Na ca regula asta nu am mai stiuto, raman uimit si socat totodata

| Anonimgirltpu a răspuns:

Nu. Impartasania este un simbol. Conteaza ce simbolizeaza cu adevarat: ca Iisus si-a frant trupul pentru noi, ca sa ne putem mantui. Iisus nu isi ia trupul si sangele inapoi doar pentru ca ai pupat tu pe cineva sau ceva.

| LoveSleep a răspuns:

Depinde unde ai pupat.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu draga prietene, nu are legatura.

| badpanda a răspuns:

Daca ai pupat mana preotului, si abia s-a scarpinat cu ea la cele sfinte, s-a cam dus impartasania.

| KR0NSTADT a răspuns:

Și acum vrei un premiu în bani sau în natură.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Impartasania e insusi Trupul si Sangele lui Hristos, nu este un "simbol", cum eretic invata SECTELE neoprotestante si alte grupari vadit anticrestine.
Hristos asa invata:

Matei 26:26
Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este trupul Meu.
Marcu 14:22-24
Şi, mâncând ei, a luat Iisus pâine şi binecuvântând, a frânt şi le-a dat lor şi a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este Trupul Meu.
Şi luând paharul, mulţumind, le-a dat şi au băut din el toţi.
Şi a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă.
Luca 22:19
Şi luând pâinea, mulţumind, a frânt şi le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceţi spre pomenirea Mea.
1 Corinteni 11:23-24
Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat şi vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine,
Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea.