| SatanistulCuPărLungDinUltimaBancă a întrebat:

Orientarea religioasă ne formează caracterul? Spre exemplu dacă ești satanist ești mai rău? Sau dacă ești creștin ești mai bun?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt si religii care indeamna sa faci lucruri rele, de exemplu multi teroristi in numele religiei omoara.Acest lucru nu ii e placut lui Dumnezeu si nici unde in Biblie nu indeamna la asa ceva.

| mODIN a răspuns:

Da dar invers(Daca esti satanist esti mai bun, daca esti crestin esti mai rau)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Irelevant, faci sondaj?

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca esti adevarat crestin nu poti fi rau. Daca esti satanist sau crestin -satanist(adica te prefaci ca esti crestin, dar fondul tau e de satanist), atuncea esti Sigur Rau!

| Kalla a răspuns:

Nu neaparat.Depinde cum vede o persoana o religie.
De exemplu sunt satanisti rai care se folosesc de magie ca sa faca rau persoanelor din jur chiar si fara motiv, si sunt satanisti care nu fac nici un rau nimanui, doar urmeaza regulile satanismului si practica magie din credinta si placere mai ales personala.
Sunt crestini buni care urmeaza invataturile lui Hristos, ajuta saracii, nu judeca si au inima curata.In schimb mai sunt crestini ca si Preafericitul (nu ma mir ca e preafericit) Daniel care dupa parerea mea nici Tatal Nostru nu stie sa zica, dar se foloseste de Biserica (care din pacate a devenit o afacere) pentru a avea un trai plin de bani si linistit.
Fiecare isi alege scopul in viata dupa propriul interes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

"Nu neaparat.Depinde cum vede o persoana o religie."
Corect. Religia iti influenteaza in mica cantitate caracterul daca nu deloc.
"De exemplu sunt satanisti rai care se folosesc de magie ca sa faca rau persoanelor din jur chiar si fara motiv"
Daca am pleca de la premiza ca magia exista o persoana un ar folosi magia sa faca rau altei persoane daca nu ar determina-o ceva ca sa o anumita experienta sa se razbune.
Omul in general nu va venera raul sau ce ii e daunator (nu in general) de asta in satanism Satan e vazut ca o entitate pozitiva, iar in crestinism e vazut ca fiind rau, din cauza credintei crestinilor.
Off topic: Draga mea Kalla prietena ta e o comoara pentru tine deoarece ti-a mai deschis si tie ochi la realitate.
Dar sa iti zic ceva despre satanisti, eu am avut contact cu ei iar ei tiind foarte rapid sa devina fanatici iar ura fata de religie (crestinism) se transforma in ura fata de persoana (crestin) deci te avertizez ca prietena ta in curand s-ar putea sa te urasca.
Daca ea stie engleza da-i acest articol:http://thejoyofsects.blogspot.ro/......s-and.html
Daca are putina logica isi va da seama ca creatoarea satanismului spiritual este o mincioasa care profita de pe spatele creduliilor, ea pretinde donatii "pentru cercetari stiintifice", cand in relitate ea e un purec care nu are niciun venit si traieste pe spatele altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,din contra in unele cazuri iti alegi religia in functie de personalitate.

| BlackSulphur a răspuns:

My bullshit-o-meter shows stupidity of level 9001. (Asta in legatura cu exemplul tau)

Da, religia formeaza caracterul, dar nu mereu.

| Mikhtarian a răspuns:

Depinde de persoana.
Da, se poate ca si orientarea religioasa sa te schimbe.