| Lyndsey a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti un cuvant prin care sa-L caracterizati pe Dumnezeu, care ar fi acela? Va rog sa motivati. Multumesc anticipat!

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Imaginar.

| Lyndsey explică (pentru NOname):

Poate ar trebui sa folosesti alt cuvant...
1) Nu e asa.
2) S-a folosit deja.

| NOname a răspuns (pentru Lyndsey):

Tu vrei un răspuns sincer (şi obiectiv) sau unul pe care speri să-l primeşti, care să coincidă cu părerea ta? (retorică)

| Lyndsey explică (pentru NOname):

Vreau un raspuns corect.

| danay72 a răspuns:

Iubire.Dumneezeu e esenta legat de iubire si toata creatia scoate in evidenta acest lucru.

| Narcis2007 a răspuns:

(personaj) imaginar

| mODIN a răspuns:

Inexistent
Presupunand ca exista:Tiran

| Lyndsey explică (pentru mODIN):

De ce crezi asta?

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu, adica zeul venerat de oameni - inexistent, as avea cuvinte mai dure insa ai cerut unul singur, iar daca vorbim de creatorul a tot ce exista - minunat.

| Lyndsey explică (pentru Mădă0611):

Cuvinte dure? Ce asteptari aveai de la viata ca sa crezi in Dumnezeu? De ce anume ai nevoie? Ce iti lipseste?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lyndsey):

O lume fara pic de suferinta, si acum urmeaza scuzele pentru zeul "perfect": oamenii sunt de vina, oamenii nu stiu ce, oamenii nu stiu cum, inainte sa incepi sa le scrii, trebuie sa stii ca daca ai posibilitatea sa creezi ceva si faci acel ceva retardat mintal, daca te consideri dreapta, iubitoare, inteligenta, nu o sa iti pedepsesti creatia pentru greseala ta mai mult decat ai pedepsit-o deja.

| milan9 a răspuns:

Printre multe altele este si... "Parinte";

| Lyndsey explică (pentru milan9):

Un raspuns pe masura asteptarilor, cat de cat.

| Holiday a răspuns:

Irational.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand nu era cazul sa scrii "sa-L", cu litera mare.
Singurul cuvant prin care poate fi caracterizat d-zeu e inexistent.

| Alphawolf a răspuns:

Cred ca premisa este falsa. Nu se poate caracteriza ceva ce nu exista.

| Holiday a răspuns (pentru Alphawolf):

Ba da, se pot face caracterizari si personajelor din povesti. happy

| PorumbRodica1965 a răspuns:

,,Iubire"- Dumnezeu, tot ceea ce a facut a facut din iubire. A creat, a indrumat si instruit ingeri si oameni, universul minunat. Din iubire pentru oameni, el doreste ca ei sa se apropie de el si sa-i cunoasca calitatile si scopul. La randul lor, ar vrea ca oare si oamenii sa-l imite pe Dumnezeu? Sa manifeste iubire, si generozitate?

| KhludCiprian a răspuns:

Pastastic!

Majoritatea oamenilor accepta ca FSM exista!
http://www.debate.org/opinions/does-the-flying-spaghetti-monster-exist

Comparat cu o dezbarere legata de existenta unui unic dumnezeu (adica Iehova):
http://www.debate.org/debates/Does-God-exist/38/

| Lyndsey explică (pentru KhludCiprian):

"Pastastic"?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Lyndsey):

Da!

Ca Monstrul de Spaghetti Zburator (FSM) e facut din paste fainoase intre altele!

Daca vrei doar atributele unice ale lui Iehova moderne cred ca sunt prea multe ce imi vin acum in minte:
- Inexistent (deja mentionat)
- Sadic
- Ipocrit
- Homofob
- Ucigas
- Contradictoriu
- Nedefinit

| Lyndsey explică (pentru KhludCiprian):

Te rog sa incetezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desavarsire.

| angus35 a răspuns:

Dumnezeu este iubire pentru ca a venit in lumea asta ca sa moara pentru pacatele noastre. Oamenii prefera minciuna pentru ca e mai comoda si protectoare. Oamenii spera si se "roaga"ca Biblia sa nu fie adevarata ca urgiile scrisa in ea sa nu se adevereasca. Minciuna ne protejeaza de adevar si ne da o siguranta falsa si o liniste nepasatoare.
"The love of God is demanding, which is why people don’t want the real love of God. They want the nice, slushy chocolate human substitute. Let’s all just swim in chocolate until we fall into Hell."

| Holiday a răspuns (pentru angus35):

"Oamenii spera si se "roaga"ca Biblia sa nu fie adevarata ca urgiile scrisa in ea sa nu se adevereasca"

Singurii care ar avea motive sa-si doreasca asta, tot crestinii sunt, ca doar pe ei ii sperie povestea asta.

| fllu07 a răspuns (pentru angus35):

O mica corectura. nu Dumnezeu a venit in lume, ci fiul sau.
Ioan 3:16

| angus35 a răspuns (pentru fllu07):

Fiul sau, Isus, nu este Dumnezeu? Daca esti martor a lui Iehova e clar ca nu crezi in divinitatea lui Isus.

| fllu07 a răspuns (pentru angus35):

Sunt convins ca Isus este fiul lui Dumnezeu, ca este spirit la fel ca El, dar nu aceiasi persoana. este ilogic sa crezi ca Isus si Dumnezeu sunt aceiasi persoana. Isus cui se ruga?