| SaveTheNature a întrebat:

Daca ar fi sa devin ateu as da vina pe 2 lucruri:
1- biserica ortodoxa.( cu miile de superstitii,dogme, si traditii in detrimentul celor 10 porunci foarte importante).
2.rautatea oamenilor care merg la biserica zilnic si se comporta mai rau decat ateii.

Răspuns Câştigător
| dianabalasea a răspuns:

1. A crede in Dumnezeu nu inseamna ortodoxism, iar cat despre traditii, insusi Dumnezeu spune: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra." Marcu 7:7-9.; "Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti." "Voi lasati porunca lui Dumnezeu si tineti datina asezata de oameni…" 2. cat despre oameni. vei gasi din fiecare categorie, vei gasi si oameni consacrati, cu o credinta autentica, dar si oameni ce merg la biserica din obisnuinta, fara a avea vreo legatura cu Dumnezeul pe care pretind ca il slujesc!
Alegerea ta, in schimb nu o vei putea justifica dand vina pe cele 2 motive pe care le-ai prezentat. Credinta personala si nu neaparat apartenenta la religia ortodoxa conteaza, si cu siguranta, o credinta adevarata, bazata nu pe aparentele de care te lovesti, ci pe studiu si intelegere ar schimba modul tau de a privi lucrurile.

45 răspunsuri:
| AlexeHellsing a răspuns:

S-au ai da vina pe tine, căci nici în vremurile ușoare ale creștinismului nu te-ai ținut de Haina lui Dumnezeu.
Când dai vina pe ceva, mergi cu el în proces, și nu poți decât să-ți pătezi persoana ta. Aceste lucruri erau cunoscute de Sfântul Serafim de Sarov.
Și altă învățătură este că în timpul în care arunci cu noroi în altul, te murdărești singur.
Ține minte, nu poți da vina pe altul pentru acțiunile tale.

| milan9 a răspuns:

Ai făcut tu o statistică cu cei care NU merg săptămânal la biserică (vreo 98%) şi ai ajuns tu la concluzia că-s mai cuminţi decât ceilalţi de acasă, din discoteci, din faţa tv-urilor sau a filmelor porno, adunaţi duminica dimineaţă de prin baruri, sau care se întorc duminica diminează să facă scandal monstru în familie, crime, sau toate cele…

Ai făcut tu statistică şi i-ai găsit vinovaţi pe cei care în timp ce tu dormi ca buturuga somnul de "înfrumuseţare" de după vreo mahmureală, ei se simt chemaţi de conştiinţă acolo, în comunitate, dintr-un spirit de solidaritate, de rugăciune pentru toţi ceilalţi, de acasă…

| Inferno a răspuns:

Fals,poate doar in cazul incultilor care se declara atei se aplica aceste doua "lucruri", cel putin prima.
Ateul neaga existenta TUTUROR divinitatilor.
Nu pot sa negi existenta Coranului de exemplu datorita Bisericii Ortodoxe, este absurd. Nu poti nega Coranul pentru ca in Biblie scrie ceva ce nu are sens.
Nu poti nega existenta unui Zeu canibal din africa de sud pentru ca Biserica Ortodoxa nu stiu ce a facut.
Este cea mai aberanta generalizare posibila.
Sa folosim rationamentul invers pentru a intelege, eu spun ca Biblia si Biserica Ortodoxa sunt gresite, deoarece este irelevant ce scrie pe o tablita din vremea sumerienilor. Ilogic, ce legatura are una cu alta.
Punctul 2 iar este absurd,deoarece nu poti nega existenta unui zeu deist, care nici nu are pretentia sa ajute oamenii sau a oricarei alte divinitati malefice datorita faptului ca oamenii sunt rai.
Poate eu cred intr-o divinitate malefica si atunci chiar faptul ca oamenii sunt rai este o dovada a existentei sale, iar nu a inexistentei.
Sau poate eu cred intr-o divinitate ce nu ajuta omenirea si nu se implica in dezvoltare acesteia, o divinitatea a unui deist si tu nu poti sa-mi reprosezi mie ca aceasta divinitate nu ajuta lumea, deci nu exista, din moment ce eu nici nu am pretentia sa sustin ca ar face acest lucru.
Sunt generalizari eronate.

| Alphawolf a răspuns:

Tu nu ai nicio sansa sa devii ateu, asa cum eu nu am nicio sansa sa devin crestin!

| FucktheSystem a răspuns:

Biserica ortodoxă scârbește majoritatea oamenilor întregi la cap, BOR fuge decât după ban, „sfântul ban", nu are niciun interes sfânt și nici nu cred că o să aibă vreodată. Preaextremdemultifericitul e mai hoț decât politicienții, deci îți dai seama de biserică și doar după conducere.

Și oamenii care merg la biserică în mare parte sunt băbuțe care nici nu mai sunt prea întregi la cap și nici nu știu ce behăie popa pe acolo, dar știu că e bine să fie acolo și să se ia de orice om care nu e ca ele. Săracele și-au găsit și ele o ocupație, cel mai bine le ignori.

| M25M a răspuns:

Ok, motivele nu sunt cele mai inspirate insa care este intrebarea?

| SaveTheNature explică (pentru AlexeHellsing):

Daca ar fi.

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

Pai nu sunt ateu.happy

| UnBaiatDubios a răspuns:

Tu nu vezi nici o alta cale in afara de ateism si de crestinism?

| Inferno a răspuns:

Este ca si cand negi teoria Big Bang-ului deoarece ai gasit ceva echivoc la teoria evolutiei.

| SaveTheNature explică (pentru AlexeHellsing):

Nu dau vina pe nimeni. Nu sunt ateu. Dar ma intreb de ce Catedrala Mantuirii Neamului trebuie sa coste sute de milioane de euro?

| milan9 a răspuns:

Faci fie o greşeală din lipsă de "bun-simţ", fie doar din "lipsă" şi atât, din necunoaştere. Asta dacă introduci tu (pentru că alţii nu au făcut-o) superstiţiile în biserică! Ele fac parte din fondul "cultural" POPULAR al unei ţări, n-au a face cu Biserica. Germanii au Oktoberfest-ul, tu ca roman neaoş, ai căluşarii, mersul cu capra şi ursul de anul nou, busuiocul de sub pernă, etc… Nu te mândreşti cu asta?

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Am ras copios. Disparusesi pentru o vreme.Ai fost absenta pe site?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tu vrei ca simbolul lui Dumnezeu printre Români și simbolul mântuirii neamului românesc să fie ieftin? S-o construiască, cine vrea să dea dă, la fel cum a făcut guvernul româniei.

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am tot fost plecată, nu prea am mai avut așa de mult timp, dar mai revin și eu din când în când.

| SaveTheNature explică (pentru AlexeHellsing):

Normal ca vreau sa fie ieftin.Atata timp cat Biblia promoveaza saracia, si critica bogatia, avutia atasamentul fata de material.

| kira30 a răspuns:

1.Dami exemple de superstitii si traditii ca sati dovedesc ca gresesti
2. Daca un preot este nevrednic, nu poti sa crezi ca toti sunt asemenea lui! La fel cum daca vezi un barbat, beat mort, cazut în sant, nu poti sa crezi, ca toti barbatii de pe fata pamântului sunt betivi.
Dragul meu, daca uneori suntem reci unii fata de altii, sau ne purtam anapoda, sau ne îmbracam nepotrivit … suntem asa numai datorita noua.

| Satango a răspuns:

Mai bine nu da vina pe nimic. Iar biserica ortodoxa nu spune ``superstitii``. Iar daca tu stii ca unii oameni nu fac lucruri bune, atunci dc nu faci tu asta?! Daca deja gandesti asa imi pare rau pentru tine. Deschide-ti ochii si urmeaza CALEA LUI DUMNEZEU!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru SaveTheNature):

Caterdala citește Biblia sau tu? (scuze, mi-e trecut prin minte și nu m-am putut abține să nu o scriu)
Ideea e că portofelul e simbolul tău, iar Catedrala e simbolul lui Dumnezeu.
Biblia nu neînvață că trebuie să fim săraci, ne învață să dăm tot ce-avem săracilor. Dar în timpurile astea dăm cât putem, numai că cine vrea nu dă doar la săracul care cere pâine, cine dea dă și la popa care cere bani pentru catedrala în care soborul de preoți se vor ruga pentru toți săracii care cer pâine.
P.S.
N-am auzit nici un comentariu la Pasajul Basarab. Ce, aveam nevoie de o scurtătură de 7 minute? Și încă atât de scumpă.

| SaveTheNature explică (pentru kira30):

Ok,imi place cum m-ai abordathappy
1"Puntile" de la inmormantari.
2. Daca inghiti o firmitura de carne c stiinta bineinteles (deja ai incalcat postul) -desi postul inseamna infranare de la placeri de la indestulare, si nu abstinenta de la "produsele de fruct"
3. Necesitatea aprinderii unei lumanari la capataiul mortului.
4 Moastele si inchinaciuni la ele. Desi in biblie nu scrie sa ne rugam oaselor. sau sa le vizitam, etc.
5. Pupatul mainii preotului.
6 Trecutul pe sub masa, pe sub aer.
7 Stefan cel Mare (taietor de capete) -incununat SFANT!
8 Vascul.
9 Dezlegarea de blesteme, si farmece etc.
10 Exorcizari.
Si stiu ca poate ai sa-mi spui ca astea nu conteaza-dar in zilele noastre astea conteaza mai mult decat Iubirea de aproapele.
De ce costa Catedrala Mantuirii Neamului sute de milioane de euro? sute de milioane de euro? De ce nu au facut o hala dreapta lunga fara turnulete pompoase si scumpe? cand se puteau rezuma la o hala dreapta pana in 10 milioane de ex. ( ca sa incapa multa lume)? De ce de ce? sute de milioane de euro?
In timp ce sunt milioane de copii care nu au ce imbraca si mor de foame?

| Mădă0611 a răspuns:

Ce mentalitate aveti, ce ai putea sa devii e anti-teist, nu ateu, pentru a trece de la crestinism la ateism iti trebuie minte, prea multa minte, altfel o sa te doboare subconstientul.
"Before you say something is out of this world, first make sure that it is not in this world."

| RAY a răspuns:

Din moment ce nu esti ateu te regasesti si tu printre acei crestini

| AlexeHellsing a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai înnebunit?
Tu ești sau nu creștin, toate au fost discutate la sinoadele ecumenice și toate au fost aprobate de Biserica Ortodoxă.
Și din nou, NU BISERICA ORTODOXĂ ROMÂNĂ CONDUCE POPORUL. Când se vor muta politicienii la Palatul Patriarhiei atunci să spui, Biserica Ortodoxă Română dă banii statului. Biserica Ortodoxă Română este o Societate Privată. Singura diferență este că se bazează pe mai multe legi datorită vechimii și foarte multor urmași. Adică serios, ești președintele unui imens lanț de magazine și vrei să construiești un mol cât Casa Poporului, dar n-ai voie, e prea scump, trebuie să dai banii săracilor, ălora aflați sub protecția guvernului. Mai simplu, vrei să-ți construiești o vilă, cu 4 etaje și mansardă. Vrei să spui că n-ai dreptul fiindcă oamenii mor de foame? Da, nu sună prea bine, dar ai dreptul să facă ce vrei cu banu pe care l-ai muncit/l-ai primit.

| alex945 a răspuns:

Eu nu gasesc un raspuns la aceasta intreabare in plus asta nu este o intrebare!

| kira30 a răspuns (pentru SaveTheNature):

1. Aţi auzit de cele 24 de vămi ale văzduhului. Se fac slujbe pentru cei ce vor să aibă milă de la Dumnezeu şi să-i scape de duhurile întunericului din văzduh.

Cele mai importante slujbe pentru cei care mor sunt spovedania generala şi Sfânta Împărtăşanie, precum şi împăcarea cu toţi. Iar imediat după moarte se face 40 de zile Sfânta Liturghie şi parastase cu dezlegări şi milostenie la cei săraci, care ajută sufletul cel mai mult când trece vămile. Că Biserica, fiind mama noastră spirituală, se roagă acum pentru bietul sufletcare-i fiul ei după dar din Botez, să treacă uşor atunci vămile văzduhului.

Ce se întâmplă până ce va trece sufletul vămile văzduhului? Atunci vede omul cât de folos îi era lui să fie mărturisit curat de păcate. Dacă nu ar fi lăsat Dumnezeu între El şi noi taina Sfintei Spovedanii, nici un om nu s-ar mântui. Că zice Apostolul Iacov că: Toţi multe greşim şi nimeni nu-i fără păcat.

Dar între noi şi Dumnezeu s-a lăsat taina Spovedaniei, care-i al doilea botez, cum zice preotul; aţi auzit că zice la mărturisire: "De vreme ce cu al doilea botez te-ai botezat, după rânduiala Tainelor creştineşti".

Acum vede sufletul cât de folos îi era, dacă era mărturisit, când trece vămile.

De aceea, vă rog să ţineţi minte: Cănd vezi că s-a îmbolnăvit în casă mama, sora, fratele, soţia, nepotul, copilul, tata, fiica, nu aduce întâi doctorul; întâi adă preotul şi-l spovedeşte curat de toate păcatele.

Omul trebuie să se spovedească obligatoriu de patru ori pe an toată viaţa, în cele patru posturi, cât trăieşte el, dar mai cu seamă când vezi că s-a îmbolnăvit rău. Atunci cheamă preotul repede să-l spovedească. Nu cănd i s-a legat limba sau şi-a pierdut conştiinţa; ci din vreme, când are mintea clară şi ţine minte. Şi-i spune: tată, mamă, băiete, spune tot ce-ai făcut!

Pune-l să scrie pe un caiet, dacă ştie, şi să-şi aducă aminte tot, că dacă ai reuşit să faci o spovedanie bună, ai câştigat sufletul lui. Că ce spun sfinţii Părinţi? Chiar de a avut cineva păcate de moarte foarte grele, dacă a murit spovedit, îl scoate Biserica. El stă în iad numai până se curăţă de păcat, pentru că spune Sfânta Evanghelie: Nimic necurat nu va intra în Împărăţia cerurilor.

Ai auzit ce spune un sfânt?

El a văzut o mare de flăcări şi din marea aceea ieşeau porumbei albi ca zăpada şi zburau la cer. Şi acolo era iadul şi auzea ţipete şi vaiete. "Cum, Doamne, din foc ies porumbei?" s-a întrebat el. Porumbeii erau sufletele oamenilor drepţi, care s-au curăţit prin Canon stând în iad şi şi-au plătit tot ce aveau de plătit.

Pentru că Biserica intervine de pe pământ cel mai mult prin Sfânta Liturghie. Că jertfa şi răscumpărarea noastră se face prin sângele lui Iisus Hristos. Cum zice şi Apostolul: Sângele Lui ne curăţă de orice păcat.

Creştinul, dacă a murit mărturisit şi dacă, Doamne fereşte, are păcate grele şi nu şi-a făcut canonul, el îşi face canonul dincolo, în iad. Dar din iad îl scoate Biserica prin Sfânta Liturghie, prin dezlegări şi milostenie şi tot la rai merge.

Iar dacă a murit cineva nespovedit din tinereţe şi a avut păcate de moarte, grele, aproape cum ar muri nebotezat. Toate slujbele care se fac pe pământ pentru un asemenea suflet, foarte puţin îl ajută, fiindcă nimic necurat nu va intra întru Împărăţia cerurilor.

Aşa au aşezat dracii vămile că, dacă ar putea, nici unul să nu treacă la cer. Ştiţi de ce au ei ura şi zavistia asta pentru oameni? Pentru că sufletele drepţilor completează numărul din care au căzut ei. Lumea asta atât o ţine Dumnezeu - cum arată Sfântul Simeon Noul Teolog - până se va împlini numărul îngerilor căzuţi, din sufletele drepţilor. Nu citiţi la Psaltire?

Până se împlineşte numărul îngerilor care au căzut, că au fost foarte mulţi; a treia parte din îngeri, cum zice Apocalipsa: Am văzut un diavol mare, roşu, care a tras cu coada lui a treia parte din stelele cerului şi le-a aruncat pe pâmănt.

A căzut o treime de îngeri din toate cetele; şi din heruvimi şi din serafimi, din toate cetele, care au fost de-un gând cu satana, ca să se facă asemenea lui Dumnezeu. Şi de aceea au atâta ură diavolii, că ştiu că fiecare suflet, dacă trece la cer, cum spune Evanghelia: Şi vor fi toţi ca îngerii lui Dumnezeu, va fi în locul lor şi le va lua dregătoriile.

De aceea stau în văzduh şi zic: "Iată pe noi ne-a dat Dumnezeu jos din cer, iar sufletele acestea vor să treacă pe aici la Dumnezeu ne vor lua locul!". Şi atunci Dumnezeu le-a dat voie, cu dreptate diavolilor să stea în calea sufletelor, căci Dumnezeu, este şi drept, nu numai milostiv, şi au făcut aceste staţii sau vămi, între cer şi pământ, ca să arunce în iad pe cei ce mor nepocăiţi, în grele păcate.

Şi iată cum sunt aşezate: Vama întâi este pentru vorbirea de rău; vama a doua, pentru clevetire; vama a treia, pentru mânie, apoi lăcomia şi aşa mai departe, de la cele mai mici păcate, până la cele mai mari.

2.Ce spui tu aici este traditia omeneasca dar intr-adevar trebuie sa tinem post si sa mancam doar cele strict necesare (fructe legume), nu trebuie sa macam dulciuri si carne sau sa avem o masa bogata, mai bine dale la saraci.Traditia omeneasca este o piedica in fata Bisericii pe care credinciosii CARE INAINTE ERAU PAGANI SI S-A TRANSMIS DIN GENERATIE IN GENERATIE...

3. Aprinderea unei lumanari este doar un simbol crestinesc.Nu ajuta la nimic dar nici nu e de lepadat.Simbolizeaza Lumina cea Adevarata (Mantuitorul)care sa-i lumineze calea sufletului dupa moarte.

4.Nu la moaste ne inchinam caci este doar un trup neinsufletit dar Dumnezeu a lasat har peste acel trup ca sa faca minuni si dupa moarte.
Noi le cinstim ca pe nişte obiecte în care Dumnezeu îşi arată puterea minunată a harului Său. Cât au fost pe pământ, sfinţii au avut în ei harul Duhului Sfânt într-o măsură foarte mare, făcând – prin el – adeseori minuni, harul acesta avându-l în sufletele lor şi în viaţa cerească la care s-au dus, într-o măsură mai mare. Dar precum sfântul poate sta în legătură cu oamenii care se roagă lui, ajutându-i în chip minunat, cu atât mai mult păstrează el însuşi o anumită legătură cu trupul său, care a fost şi el lăcaşul Duhului Sfânt, precum spune Apostolul: Au nu ştiţi că trupul vostru este lăcaşul Duhului Sfânt care locuieşte în voi? (I Cor. 6, 19). Sfânta Scriptură ne spune despre minuni făcute prin trupurile sfinţilor în vremea vieţuirii lor pământeşti, mărturisind despre puterea ce era în ele. O femeie s-a vindecat de curgerea sângelui ei numai prin atingere de haina Mântuitorului (Matei 9, 21; Marcu 5, 28; Luca 8, 43–44; Matei 14, 36), şi mulţi oameni se vindecau numai atingându-se de ştergarele şi de trupul Apostolului Pavel (Fapte 19, 11–12), iar alţii, numai prin trecerea umbrei trupului Apostolului Petru peste ei (Fapte 5, 15).

4.Saruti mana preotului in semn de respect pentru ca-ti sfinteste casa. Uite un Dialog al Parintelui Cleopa si un sectar:

Iisus a spus: Cine va primeste pe voi, pe Mine Ma primeste, si cine Ma primeste pe Mine, primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine (Matei 10, 40-41).

In Faptele Apostolilor cap. 10, vers. 25-26, Apostolul Petru respinge închinarea ce i-a adus-o Corneliu, sub cuvant ca el este om, deoarece Corneliu îl socotise ca este mai mult decat om, adica zeu. Sutasul roman era familiarizat cu notiunea de zei, ca unul ce fusese pagan. Deci, socotind pe Petru ca pe un trimis al lui Dumnezeu, el era foarte înclinat a-1 socoti ca zeu - iar daca nu ca zeu, cel putin ca pe un om superior celorlalti oameni sau semizeu, caruia el credea ca i se cuvenea nu venerare, ci adorare, ca zeilor, ceea ce Petru a refuzat sa i se aduca.

Sectarul : Care sunt aceste daruri si puteri deosebite cu care Dumnezeu a înzestrat pe sfmtii Sai?

Preotul : Mai întai de toate sunt puterile date lor de a face Minuni, dupa cum scrie: Minunat este Dumnezeu întru sfintii Lui, Dumnezeul lui Israel (Ps. 67, 36) si iarasi: Sfintii care sunt pe pamantul Lui, minunata a facut Domnul toata voia întru ei (Ps. 15, 3). Oare nu prin mana proorocului Sau, Moise, a batut Dumnezeu Egiptul (les. 7, 10-12), a prefacut apa în sange (7, 20-21)' ETC.

Ortodocsii slavesc persoana care este reprezentata artistic, si nu piatra, lemnul sau pictura. În consecinta, prin intermediul icoanelor, Dumnezeu este adorat (i se acorda latrie sau desavarsita inchinare), nu idolatrizat. Icoanele SUNT „carti deschise care ne amintesc de Dumnezeu".

6.Trecutul pe sub masa este iarasi un simbol.Si ce simbolizeaza? Moartea si invierea lui Iisus.

7.Stefan cel Mare a fost proclamat sfant fiindca a fost ctitor la atatea biserici si a taiat atatea capete in razboi.Cum putea sa apere Moldova DACA NU LUPTA?

8.Vascul este cea mai mare porcarie inventata de om, o traditie omeneasca ce nu are nici o legatura cu Biserica.

9.Blestemele exista. Dumnezeu l-a blestemat pe om cu moartea si scrie clar in biblie sa te feresti de vrajitori si de farmecele lor care sunt doar niste iluzii create de diavol.
cei care fac sau cer vrăjitorii se leapădă şi tăgăduiesc pe Hristos şi se însoţesc cu diavolul
[...] Toţi, toţi aceştia, pînă la unul, şi cei care lucrează, şi cei care suferă, şi cei care oferă vrăjitoriile şi talismanele, şi cei care le primesc, toţi devin locaşuri ale lucrării necuratului duh; cei care se leapădă de Hristos şi de credinţa lui Hristos se alătură lui satana şi slujirii lui şi trufiei sale. De unde, prin urmare, toţi sînt tăgăduitori ai făgăduinţelor pe care le-au dat la Sfîntul Botez, că se vor lepăda de satana şi de orice slujire a lui, că se vor alătura lui Hristos şi credinţei şi cuvintelor Lui. O, ce nenorocire vrednică de plîns! O, ce mare pierzare a creştinilor! [...]

Că demonii, chiar dacă vindecă trupul cu îngăduinţa lui Dumnezeu, îl însănătoşesc ca să omoare sufletul. Pilde ale celor care s-au îmbolnăvit şi nu au chemat vrăjitori
Astfel încît fii convins şi crede, frate, că numai Dumnezeu este adevăratul doctor al sufletelor şi al trupurilor, iar vrăjitorii şi demonii nu vindecă cu adevărat, ci în închipuire.

10.Cum de nu crezi in exorcizari daca chiar Iisus si apostolii sai au scos demonii din oameni si iau alungat in porci si in iad.
Si preotii din prezent pot face exorcizari daca fac rugaciuni si tin post timp de 40 de zile cu adevarata credinta.

Aceasta ierarhie o formeaza Sfintii Apostoli si urmasii lor: episcopii, preotii, diaconii.

Nici unul dintre ei nu si-a luat singur cinstea, ci cei chemati de Dumnezeu, ca si Aaron, zice Sfântul Apostol Pavel (Evrei 5, 4). Si El (lisus Hristos) a dat pe unii apostoli, pe altii prooroci, pe altii evanghelisti, pe altii pastori si învatatori, spre desavârsirea sfintilor, la lucrul slujirii, la zidirea trupului lui Hristos (Efes. 4, 11-12). Comunitatea Bisericii este organizata ierarhica. Biserica face deosebire între pastori si turma, cler si popor, împreuna slujitori sau lucratori cu Dumnezeu (I Cor. 3, 9).

Atunci când a zis catre Apostolii Sai: Cine va asculta pe voi, pe Mine Ma asculta, si cine se leapada de voi, de Mine se leapada (Luca 10, 16); si iarasi, când a zis: Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi (loan 20, 21; 17, 18s.a.).

Mântuitorul a înzestrat cu multe puteri si daruri aceasta ierarhie superioara a Bisericii Sale (I Cor. 12, 28).
Cea mai mare autoritate în Biserica sunt episcopii ca urmasi directi ai Sfintilor Apostoli, despre care Sfântul Apostol Pavel zice în Scrisoarea 1 catre Corinteni (12, 28): Si pe unii i-a pus Dumnezeu în Biserica, întâi pe apostoli, al doilea pe prooroci, al treilea pe învatatori... Fericitul Teodorit al Cirului, lamurind textul din 1 Timotei 3, 13, spune ca pe cei ce se numesc acum episcopi, îi numeau atunci Apostoli; cu trecerea timpului numele de Apostol s-a rezervat însa Apostolilor cu adevarat, iar cel de episcop s-a dat celor numiti odinioara Apostolit. Sfântul Ciprian sustine ca fara episcop nu este Biserica. Episcopul este centrul puterii duhovnicesti si capul vazut al Bisericii dintr-o anumita regiune. Sinodul episcopilor este autoritatea cea mai mare a Bisericii dintr-o parte a crestinatatii, iar sinodul ecumenic este autoritatea cea mai înalta a Bisericii Ortodoxe.

| LegionarulRoman a răspuns:

Eu as da vina pe bisercia romano-catolica care m-a indepartat din cauza Inchizitiei, Cruciadelor, arderi pe rug etc.Mai vrei?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cat a costat catedrala Sf.PEtru din Vatican?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru kira30):

Raspuns complet.Nota 10 happy!

| milan9 a răspuns:

Chiar aşa, tu eşti catolic. Nu ţi-ai pus niciodată problema catedralelor, pe puţin de zece ori mai mari, din spaţiul catolic? Gen Capela Sixtină, Notre-Dame, Reims, Westminster, etc...

| milan9 a răspuns:

Ce spui de cerinţa adresată în Vechiul Testament evreilor, de a construi acel colosal Templu al lui Solomon, şi nu o singură dată, ci de două ori? S-a sacrificat tot neamul pe parcursul a zeci de ani...