| SaveTheNature a întrebat:

Daca ar fi sa devin ateu as da vina pe 2 lucruri:
1- biserica ortodoxa.( cu miile de superstitii,dogme, si traditii in detrimentul celor 10 porunci foarte importante).
2.rautatea oamenilor care merg la biserica zilnic si se comporta mai rau decat ateii.

Răspuns Câştigător
| dianabalasea a răspuns:

1. A crede in Dumnezeu nu inseamna ortodoxism, iar cat despre traditii, insusi Dumnezeu spune: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra." Marcu 7:7-9.; "Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti." "Voi lasati porunca lui Dumnezeu si tineti datina asezata de oameni…" 2. cat despre oameni. vei gasi din fiecare categorie, vei gasi si oameni consacrati, cu o credinta autentica, dar si oameni ce merg la biserica din obisnuinta, fara a avea vreo legatura cu Dumnezeul pe care pretind ca il slujesc!
Alegerea ta, in schimb nu o vei putea justifica dand vina pe cele 2 motive pe care le-ai prezentat. Credinta personala si nu neaparat apartenenta la religia ortodoxa conteaza, si cu siguranta, o credinta adevarata, bazata nu pe aparentele de care te lovesti, ci pe studiu si intelegere ar schimba modul tau de a privi lucrurile.

45 răspunsuri:
| alejandrahelenna a răspuns:

Sa fim seriosi...multi in ziua de azi se fac preoti doar pentru ce se castiga; ''enoriasii'' se duc la biserica doar de gura lumii si cand ies de la biserica tot fac fapte rele.Asa ca sa fim seriosi, mai bine ateu decat un credincios mincinos.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru kira30):

La-i facut KO happy.

| SaveTheNature explică (pentru kira30):

Copy paste. Nici macar nu mi-ai raspuns la acele intrebari legate de superstitii.
Nici macar nu stii sa explic de ce se arunca aia in apa inghetata dupa o cruce? Astea nu-s superstitii si traditii care inabusa cele 10 porunci?

| kira30 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pe ei credinta ii salveaza.Simbolizeaza sacrificiul pe care trebuie sa-l facem ca sa ajungem la Christos.
N-am dat copy & paste ci am scris aceste lucruri din tr-o carte "Marele Catehism Ortodox"

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce treaba are pe ce dai tu vina? Eu dau vina pe mama si pe strabunic de ce nu sunt miliardar?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Niciodata sa nu spui ''niciodata''!

| Serenade a răspuns:

Nu sunt motive suficient de bune sa devi ateu, deoarece te bazezi doar pe emotie. Esti doar putin dezamgit de credinciosii care fac parte din aceeasi religie cu tine.
Poti sa devi ateu pentru ca nimeni nu a demonstrat vredoada ca exista vreun zeu. Daca te uiti la argumentele teistilor, poti vedea ca fac apel la sentimente si la necunoasterea umana, in rest nici o dovada, nici macar una.
Bine inteles, poti sa crezi in Dumnezeu si in acelasi timp sa fi impotriva lui.
Eu personal, daca as avea certitudinea ca un zeu ca cel crestin exista, tot l-as respinge si dispretuii, de fapt dispretuiesc toti tiranii fie ei reali sau fictivi.

| WR104 a răspuns:

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Spune-mi, tu ai vreo sansa sa devii candva atee? Niciodata! Asa-i?

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Spune-mi, tu ai vreo sansa sa devii candva atee? Niciodata! Asa-i?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Ai dreptate, niciodata nu as renunta la Dumnezeu. Insa, si eu eram candva ca tine, dar cand L-am cunoscut pe Dumnezeu, am socotit toate lucrurile ca un nimic fata de pretul nespus de mare al mantuirii.

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dragul meu, nimeni si nimic nu merita sa pierzi mantuirea sufletului tau pretios! Modelul nostru trebuie sa fie Domnul Isus. In El nu gasim nici o pricina de poticnire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu devii ateu asa ca sa te dai smecher. Frate nu baga in seama toti acei oameni cu titlul de "crestini". Ei sunt urmariti de catre cel de sus si pedepsiti la moarte. Tu, stai la tine pe calculator, pe acest site si pune intrebari de Doamne iarta-ma! si fa-te ateu ca nu te opresc eu.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru milan9):

Ee,alta faza.Astia din ocsident aveau bani, ca ne-au furat destul incepand de acum 2000 da ani. happy

| Qzert a răspuns (pentru SaveTheNature):

Poti fi bogat credincios si darnic si nu are nimeni nimic cu tine. Stai calm nu te pune nimeni sa-ti dai averea te pune doar sa ajuti si pe cel care nu are ca tot o fiinta este pe acest pamant in care toti ar trebui sa ne iubim