| noreligion a întrebat:

Se spune ca Dumnezeu este omniscient, ca el stie totul.Insa chiar in primul capitol din biblie descoperim contrariul:
,, 1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi. "
De ce, daca este omniscient, nu a stiut ca lumina este buna si s-a minunat atunci cand a descoperit-o?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Pentru cele doua stupiduri pe care le-am primit, ceva de rumegat pentru crestini:
20. Zis-a deci Domnul: "Strigarea Sodomei şi a Gomorei e mare şi păcatul lor cumplit de greu.
21. Pogorî-Mă-voi deci să văd dacă faptele lor sunt cu adevărat aşa cum s-a suit până la Mine strigarea împotriva lor, iar de nu, să ştiu".
Lipseste omniscienta si omniprezenta...cu desavarsire.

27 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

"Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina" - este un plus infructuos care se poate explica doar prin greseala alesului(scriitorului...). In mod normal imaginatia fiintei omnisciente cuprinde si cele mai mici detalii(orice detaliu), este realul. Deci, nu avea nevoie ca sa vada...

| Parintele a răspuns:

Pai dupa cum vezi, biblia minte. Nu te mai mira, toata lumea stie cat de subreda e biblia, chiar si credinciosii, dar de frica iadului se fac ca ploua.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Am pus si eu o intrebare asemanatoare, ceva mai elaborata, care a fost tinta unor mari controverse... s-au dat si niste raspunsuri destul de bune (altele fantastic de proaste), poate te ajuta.

http://www.tpu.ro/......e-capabil/

| shadovv a răspuns:

Tu pana iti pierzi virginitatea carezi ca sexul e misto. Dupa ce o faci prima oara iti dai seama ca sexul e extraordinar de misto. Cam asa e si aici.

| Adyr0 a răspuns:

Asa cum Arhimede a zis Eurka, asa si Dumnezeu a zis ca lumina este buna. E un mod de-as exprima multumirea, nu uimirea, pentru o treaba bine facuta, ceva gen "Este ma, mi-a iesit, uite ce misto e!". Nu vad ce-i asa de rau in asta.

| noreligion explică:

@monique, prin raspunsul tau, deja l-ai coborat pe sefu printre muritori.Gresit raspuns, mai stoarce-ti mintea, daca poti!
@kenny-poti sa dezvolti?
@just4fun-scuze, nu am stiut ca iti odihnesti mintea.Somn usor in continuare!

| noreligion explică:

@cornuculapte-scuza-ma, nu te inteleg! Eu stiu ca incepand din anul 1990 este democratie. Din cate am citit eu, atunci au murit foarte multi tineri si tot atunci romanii si-au capatat ratia de libertate, inclusiv libertatea cuvantului; de ce nu pot sa pun intrebari care ma macina? Imi este egal cu zero cati atei sunt, cati credinciosi sunt, eu vreau raspuns la intrebarile mele si atat. Tu ma poti ajuta?

| noreligion explică:

@harciog, da, am aceeasi impresie ca si tine despre propria-ti persoana
@parintele-care iad? Care rai? Exista asa ceva? Si daca exista, a localizat cineva aceste doua... locuri?

| noreligion explică:

@harciog-Ma bucur ca macar in acest sens iti merge mintea.Ramai in padurea ta...adormita!

| noreligion explică:

@cornculapte-Nu-i nimic, am sa-ti trimit adresa mea in privat, nu de alta, insa sa nu te ratacesti cand vei veni cu ploconul.winking

| noreligion explică:

@cornculapte-,, Pentru ce sa merg cu ploconul? Ai nascut cumva?''
Spune-mi te rog, acesta este un site cu media de varsta sun 10 ani? Este o intrebare retorica.
Raspuns la intrebare:
-Fii linistit/a, nici nu iti deschideam.Insa observ ca nu te-ai prins.De cand finul merge cu plocon la nasa pentru ca a nascut? Eu stiam ca unul dintre motive pentru a merge cu plocon este botezul.La tine se merge cu plocon la nasi si cand iti moare pisica?

| noreligion explică:

@cornculapte-Nu stiu de ce am vaga impresie ca am intrat pe un site unde gradinita este in floare. Tu spui asa:
,, Omule, nici tu nu intelegi ce vorbesti. Ti se limba plimba-n gura. O data zici una, pe urma zici alta. Cine-i nasa cine-i finul? Cine era cel botezat? Eu sau tu? Ia vezi care dintre noi se incadreaza in media de 10 ani despre care vorbeai.''
Hai sa analizam:
-Eu ti-am scris numele gresit, probabil un bug, probabil o lecturare superficiala, dar nu conteaza, cert este ca scriindu-ti numele gresit, inseamna ca te-am botezat, conform datinii din popor.Botezandu-te,inseamna ca ti-am devenit nas, devenindu-ti nas, tu trebuie sa vii cu ploconul la mine, nu eu la tine, cel putin in regiunea mea finul merge cu plocon la nas. Daca la tine este invers, iar drept multumire ca finul a lasat pe nasul sa ii boteze copii si nasul apoi trebuie sa mearga cu plocon la el...imi cer scuze, nu suntem pe aceeasi lungime de unda, insa mira-m-as! Asa ca te rog, hai sa incheiem discutia caci tu trebuie sa te pregatesti de scoala iar eu nu vreau sa te retin.Multumesc!

| noreligion explică:

@cornuletculapte-nu te mai agita! Atata poti, atata scrii.Copii se boteaza la ortodocsi de mici, insa la alte confesiuni religioase, se boteaza la majorat. Ce il tine pe acel copil sa mearga cu plocon la nasi? Este interzis? Dar...nu stiu de ce tot polemizez eu cu nestiutorii pe acest forum, poate ca doresc sa va invat sa respectati opiniile tuturor si sa nu aruncati cu piatra, in contextul in care voi sunteti plini de pacate. Oricum, observ ca incet, incet, lumea invata sa respecte opiniile celorlalti si sa discute civilizat, numai ca pana acum, probabil, s-au gasit cativa mai,, destepti'' si au facut misto de ei, de aceea exista atatea frustrari pe acest forum. Oricum, tu ramai cu botezul tau si cu interpretarile pe care doresti tu sa le dai, eu sunt atee, asa ca nu ma botez si nici nu sunt botezata!

| Zazu a răspuns:

Omniscience:

This term refers to the all knowing nature of God. Webster defines it as "the quality of knowing all things at once; universal knowledge; knowledge unbounded or infinite." He knows our very thoughts, our feelings, our desires and our needs. He knows our words before we say them and he knows our thoughts before we think them. He knows all of our ways. In fact, God even knew us before we were born.
God does not need to consult any advisors to broaden his knowledge or understanding No one taught Him any of the secrets of the universe. He served no apprenticeship and He did not receive any on-the-job training.
You cannot pose a question that He cannot answer. Correct that – He cannot pose a question that He cannot answer.
God does not need to consult any advisors to broaden his knowledge or understanding No one taught Him any of the secrets of the universe. He served no apprenticeship and He did not receive any on-the-job training. He didn’t accept a university degree or an honorary doctorate; He didn’t even get a high school diploma. He didn’t have to; He simply knows it all, all the time.
Vezi cum le stie el pe toate?!

| cornculapte a răspuns:

Uite, sunt o gramada de atei pe site si abia s-au calmat. Toate bune si frumoase, am scapat de disputele religioase si de crestinii obsedati si fanatici care aruncau blesteme in stanga si-n dreapta in numele aluia` de sus. Acum vii tu si declansezi din nou razboiul. Ai limbrici? Fara suparare...

| cornculapte a răspuns:

Vezi ca ai pus un U in plus. O fi democratie din 1990, dar asta nu-ti da dreptul sa ma botezi dupa bunul plac. Ramai cu intrebarile tale.

| cornculapte a răspuns:

Pentru ce sa merg cu ploconul? Ai nascut cumva? Pastreaza-ti adresa. Nu stiu ce anume din tot ce am spus te-o fi putand face sa crezi ca as vrea sa dau pe la tine vreodata.

| cornculapte a răspuns:

Omule, nici tu nu intelegi ce vorbesti. Ti se limba plimba-n gura. O data zici una, pe urma zici alta. Cine-i nasa cine-i finul? Cine era cel botezat? Eu sau tu? Ia vezi care dintre noi se incadreaza in media de 10 ani despre care vorbeai.

| cornculapte a răspuns:

Http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showtopic=3818
Mi se pare ilogic sa duca botezatul plocon nasilor, din moment ce copilul se boteaza de la opt pana la patruzeci de zile dupa nastere. Scuza-ma daca gresesc, poate e alta traditia in alta parte a tarii si se iau nou-nascutii la drum cu pachetul pentru nasi.

Răspuns utilizator avertizat
| Kenny a răspuns:

Nu`ti mai bate atata capu`, nu merita.

| monique a răspuns:

Tu atunci cand faci un lucru, mai intai ti-l imaginezi, nu? Il vezi in minte, stii cum vrei sa fie, si asa il construiesti, nu? Apoi cand il vezi realizat fizic, te bucuri, te minunezi cat de fain si bun e...No, cam asa si Dumnezeu cand a facut lumea, a stiut ce a vrut sa faca, aia a facut si s-a bucurat ca a iesit asa de bine si de frumos. Nu ti-ai ales prea bine exemplul. Plus ca e prost inteleasa si omniscienta asta... dar poate cu alta ocazie voi povesti.

| putzulica a răspuns:

Pana la urma... era un povestitor care il rumarea si a scris repede asta... nu?

| csaryus a răspuns:

Nu vrei sa faci religie, sau ai ramas corigenta la religie, de asta pui intrebarile astea stupide... Ha ha ha!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum si tu te minunezi de propria-ti inteligenta.

| Sua a răspuns:

Eu as putea trai si fara sa stiu asta. Cu ce te incalzeste pe tine daca stii asta? O sa mori fericit/fericita?

| alexandrucorsate a răspuns:

Nu pentru ca "El este lumina"