| William a întrebat:

Daca as vrea sa ma calugaresc ce studii mi-ar fi de folos?

Răspuns Câştigător
| vitbsk a răspuns:

Cel mai bine e să te sfătuiești cu duhovnicul și cu un iero-monah, ca să vezi cam despre ce e vorba.

La mănăstire poți intra în ascultare, dar, oricum trebuie să stai vreo 3 ani și să treci prin diferite încercări, pentru a dovedi că ești vrednic de tunderea în monahism.

Sfatul meu e să nu te îndrepți spre călugărie dacă, ai avut o decepție, în dragoste, o neînțelegere cu părinții etc.

Astea vin și trec, viața în călugărie e continuă, din monahism nu poți să iei concediu.

| vitbsk a răspuns (pentru vitbsk):

Îți trebuie o cultură diversă despre istorie, istorie bisericească, liturgică, dogmatică.

Și o practică a rugăciunii formată, plus o cunoaștere a canoanelor bisericești, a regulamentelor de ordine.

Pentru că poți primi anumite ascultări-încercări ce pot contravine canoanelor, pentru a se vedea dacă le cunoști.

| William explică (pentru vitbsk):

''Îți trebuie o cultură diversă despre istorie, istorie bisericească, liturgică, dogmatică.

Și o practică a rugăciunii formată, plus o cunoaștere a canoanelor bisericești, a regulamentelor de ordine.'' Exact asta vreau eu sa invat, dar unde? La ce sectie din facultatea de teologie? Si sa stii ca nu am probleme cu parintii si nici probleme in dragoste. Nu vreau sa ma calugaresc ca sa scap de probleme (ceea ce ar fi cam ciudat avand in vedere ca viata de calugar este mult mai grea decat viata de om obisnuit) ci ca sa mantuiesc. Daca as ramane in lume cel mai probabil as merge la facultatea de drept si orice m-as face apoi ar fi o pierdere de timp fiindca nu as avea timp liber aproape deloc si as fi mereu obosit (ca tata).

| vitbsk a răspuns (pentru William):

Si sa stii ca nu am probleme cu parintii si nici probleme in dragoste

E bine atunci, am menționat aceste aspecte, pentru că sunt mulți care au dat chix pentru că n-au înțeles chemarea lăuntrică.

E bine să pleci cu binecuvântarea părinților la mănăstire, altfel vei avea neînțelegeri cu cei din obște, scria într-o carte a părintelui Argatu.

Dar, sfătuiește-te cu un duhovnic și eventual spovedește-te și la mănăstire și interesează-te, în cadrul Spovedaniei de exigențele vieții ascetice.

Să știi că nici la mănăstire nu ai timp de tine, odată ce intrii în ascultare renunți la părerile proprii, la capricii, mofturi și obiceiurile de acasă și te pui în slujba obștii, (în limitele prevederilor canonice ce reglementează viața de obște.)

Sincer nu știu la ce secție a facultății se studiază, ți-ar fi util să știi un student de acolo, sau să discuți cu un părinte profesor, eventual

Sau pur și simplu, să să suni la secretariatul facultății(iei adresa de pe net) și să întrebi ce ai întrebat aici.

Legat de cărți, poți cere o listă de pregătire de la duhovnic și să le citești după.

Mai e o arhivă pe net

http://logos.md/forum/showthread.php?p=7377

După ce descarci filezila un program pentru arhive, gratis și fără viruși, tastezi, în căsuță, la adresă ftp.logos.md şi ai acces la cărţi.

Dar e mai bine să le citești, în plan real, ca să nu-ți strici ochii.

| William explică (pentru vitbsk):

Auzi, ca sa ma spovedesc imi trebuie un duhovnic da? Daca ma sopvedesc in orasul in care locuiesc, cum o sa mai pot sa ma spovedesc si la manastire? Eu stiam ca pot sa schimb duhovnicul doar daca moare sau daca este dat afara din preotie (nu stiu sigur cum se numeste). Asta cu binecuvantarea parintilor o sa fie tare greu fiindca ei vor sa ma fac avocat, procuror sau notar. Si cred ca le va fi foarte greu sa stea fara mine (nu stiu de ce).

| vitbsk a răspuns (pentru William):

Poți să întrebi duhovnicul de la oraș, dacă îți dă dezlegare să te spovedești la mănăstire.

N-am auzit să fie păcat să te spovedești la mănăstire, de 3-4 ori pe an când ajungi, chiar dacă, ai duhovnic preot de mir.

A te spovedi, de două ori pe an la mănăstire nu înseamnă a schimba duhovnicul.
Dacă nu, întreabă un monah.

"sau daca este dat afara din preotie (nu stiu sigur cum se numeste)"

A fi caterisit sau a-și pierde darul.

Mai poți schimba duhovnicul și dacă el îți dă binecuvântare în acest sens sau dacă îți spune să faci lucruri necanonice.

Călugăria nu e o rușine pentru părinți, pentru că a sluji lui Dumnezeu este un gest nobil.

Ideea e, ai tu chemare spre această misiune sau nu?

Asta trebuie să descoperi tu, lucrând îndeaproape cu duhovnicul.

Te rogi des, ții posturile de peste an, poți să stai la o slujbă în picioare 5 ore, cânți sau citești în strană, participi Duminica și la praznice la slujbă, faci ascultare de părinți, poți să reziști fără prietenă, ești disciplinat și ordonat?

Nu-mi răspunde mie ci, reflectează la aceste aspecte.

Mai poți fi și preot de mir, cu soție, e mai fain așa.

| William explică (pentru vitbsk):

Atat iti spun: NU CANT NIMIC.

| vitbsk a răspuns (pentru William):

Dumnezeu să te lumineze prin rugăciune spre ce să-ți îndrepți viața.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru a te calugari nu ai nevoie de studii ci de credinta si devotament.

| William explică (pentru EmaS):

Eu nu am intrebat daca am nevoie de studii pentru a ma calugari, am intrebat ce studii mi-ar fi de folos.

| Silviuloan a răspuns (pentru William):

Cel mai bine e sa faci facultatea de teologie, dar poti si fara, dar daca vrei sa fii ieromonah iti trebuie facultatea.

| EmaS a răspuns:

Cum a spus si PatriotulCreștin, teologia te-ar ajuta extrem de mult.

| ramona30 a răspuns:

Pai e o problema. Ar fi bine sa nu ai niciun fel de studii si sa fi citit cat mai putin sau chiar deloc. Altfel, inseamna ca gandesti prea mult, iti pui intrebari iar religia nu e pentru cei care isi pun intrebari. laughing

| Filip23 a răspuns:

Poate ca ar fi bine sa citesti Viata Sf Moise si Viata Sf Leonid - M. Optina. Si sa faci cate o luna-doua niste experiente, daca se poate pe timp de iarna. Monahismul e pentru oameni tari si fara multe vise lumesti.

| William explică (pentru Filip23):

Niciunul din visele mele lumesti nu este realizabil. Poti sa imi spui de unde sa iau cartile astea doua si ce inseamna M. Optina? Si zi-mi te rog si ce experimente sa fac, fiindca iarna este deja.

| Filip23 a răspuns (pentru William):

Pentru prima, titlul este "Staretul Moise de la Optina", s-ar putea sa o mai gasesti de cumparat prin vreo librarie sau site, a fost un model de monah si egumen. Viata Sf Leonid e mai veche, nu stiu daca s-a mai reeditat, cred ca o mai gasesti doar printr-o biblioteca. Ziceam sa vezi daca rezisti din punct de vedere al temperaturilor, din cate stiu in manastirile de obste nu ai voie sa ai nimic al tau. Cred ca trebuie sa ai o anumita rezistenta fizica.

| William explică (pentru Filip23):

Dar acolo iarna nu se face focul?

| Filip23 a răspuns (pentru William):

Se face. Dar daca ai sta vreo luna pe acolo ai vedea cum e practic.

| Narfundo a răspuns:

Nu iti trebuie studii, trebuie sa ai credinta.Ai idee ce e ala un calugar? Un sclav intr-o biserica saracacioasa. Daca tot esti atras de preotie, trebuie sa ai o pila sau cel putin facultatea de teologie.Numai bine. Sfatu meu e sa nu incerci sa fi calugar.

| AlexeHellsing a răspuns:

De la 0 la oricare.
Cel mai bine este să ai facultatea de teologie.

| William explică (pentru AlexeHellsing):

Da dar nu am la ce sectie sa dau. Nu vreau sa dau la teologie pastorala fiindca trebuie sa cant iar eu nu am voce deloc, nu vreau sa dau la arte sacre fiindca trebuie sa pictez iar eu sunt praf la desen, nu vreau sa dau nici la teologie didactica fiindca nu vreau sa ma fac profesor, mai ramane teologia sociala dar acolo nu stiu ce se studiaza, am citit ca de acolo iesi un fel de asistent social. Asa ca nu stiu ce sa fac.

| KateMiddleton a răspuns:

Ai putea sa inveti la Universitatea Teologica de Stat

| gabri80el a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa vb cu duhovnicul tau.Pt. a fi calugar trebuie sa ai har nu studii.Aici nu te ajuta cu nimic diploma asta daca iti doresti cu adevarat.

| Petaladefloare a răspuns:

Mai bine intreaba-l pe Dumnezeu ce sa faci. Sa stii ca o sa iti raspunda si Sf Ioan Iacob ia raspuns. " Intr-o zi, Sf Ioan Iacob s-a rugat singur pe camp sa-l lumineze Dumnezeu ce cale va alege. Dupa multa rugaciune si lacrimi, treaz fiind, in plina zi, aude un glas: - Manastirea!" Si Parintele Arsenie Papacioc spunea intr-un reportaj sa il intrebam pe Dumnezeu daca este de acord cu ce vrem noi sa facem sa ba.