| ericrobert100 a întrebat:

Am sufletul foarte amăgit si întristat as,, vrea sa ma călugăresc sau sa ma pocaiesc, cum ar trebui sa procedez? Sunt in Germania, help.

Răspuns Câştigător
| Whateverrr a răspuns:

Bună!
Îmi pare rău că ai ajuns într-o stare de intristare. Dar ma bucur ca ai inteles ca pocainta este ceea ce vrea Domnul de la tine (si de la fiecare dintre noi).
Parerea mea este ca nu trebuie sa te calugaresti pentru a te apropia de Dumnezeu, dar iti recomand sa iti aloci zilnic timp pentru rugaciune si citire (+meditare) la Cuvantul Lui.
Poate ca in cultura noastra am fost invatati ca trebuie sa facem ceva ca sa primim mila lui Dumnezeu, insa jertfa lui Iisus este completa pentru mantuirea noastra, fiindca El este singurul care a avut o viață sfântă pe acest pamant. Astfel, el este ca un "intermediar" intre noi si Dumnezeu Tatăl, un reprezentant al omenirii.
Versetul din Ioan 3:16 rezuma foarte clar felul in care primim mantuirea: trebuie sa credem in jertfa Lui. Iar o credinta autentica (adica insotita de pocainta) intotdeauna se va concretiza in fapte bune si in sfintire. Deci acestea sunt consecinte, nu conditii ale mantuirii, pentru ca mantuirea este lucrarea exclusiv a lui Hristos. Noi trebuie doar sa o primim prin credinta in vietile noastre.
Îți recomand să îti găsești și o biserica cu invataturi sanatoase, acolo, in Germania, poate chiar una de români dacă găsești.
Daca vrei sa ti aduc referinte biblice pentru afirmatiile pe care le-am facut sau e ceva neclar, poti sa imi spui happy

| ericrobert100 explică (pentru Whateverrr):

Mersi mult ca ti-ai alocat timp sa imi scrii asta( am sa incep sa ma rog mai mult si sa am mai multă credință❤️

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Calugaria este pentru catolici si ortodocsi.

Iar "pocaitii" sunt neoprotestanti.

Pe ambele scenarii, acest lucru nu este livrat instant, ci trebuie sa te pregatesti un anumit timp pentru el.

| halogen001 a răspuns:

Un om ca sa fie mintit sau inselat, trebuie sa fie nestiutor (sa nu cunoasca adevarul sau sa ignore realitatea) si sa fie credul (sa creada minciunile care ii sunt servite).
In consecinta, de adevar ne apropiem prin stiinta, iar de minciuna ne apropiem prin credinta.
Cine vrea sa se apropie de Dumnezeu are nevoie de multa credinta si cat mai putina stiinta.