| anonim_4396 a întrebat:

De ce se calugaresc unele femei?

5 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

In general au o drama in viata, fie pierderea cuiva, vreo deceptie, iar familia si/sau prietenii nu au inteligenta necesara sa o convinga sa vorbeasca cu un psiholog, fie de mici au fost intoxicate religios, si mai mult, li s-a indus ideea ca nu-s bune de nimic, sau orice combinatie dintre astea.
Manastirea e varianta crestina a psihologului/psihiatrului, sau a sanatoriului, numai ca de vindecat, rar care se mai vindeca si oricum nu datorita statului acolo ci prin forte proprii, practic doar te tine in viata si eventual daca ai ceva bani inainte sa vii iti sugereaza ca ar fi bine sa vii si cu ei.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca vor sa fie "mai aproape de d-zeu". Nu stiam ca daca cureti cartofi in fiecare zi, esti mai aproape de d-zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca sunt singure si de obicei traiesc ca sa ude trandafiri si sa dea mancare la pisici cand am fost in faza in care prietenul meu vorbea cu o erudita am vorbit cu un calugar. victorie asupra corpului? ce vorbesti? niciodata raspunsurile unui calugar nu m-ar putea multumi
o calugarita nu a gasit niciodata cu un motiv mai mult decat se avea pe sine, pe pisici si pe trandafiri sa traiasca

| BlitzkriegJack a răspuns:

N-au scop in viata si prefer sa si-o iroseasca traind in saracie, in speranta ca o vor duce mai bine "in viata de apoi". Sigur, calugaria ofera niste beneficii sprituale (nu neaparat crestine) dar nu consider ca merita.

| FatalScream a răspuns:

Unele femei se calaguresc poate din simplul motiv, acela fiind: Sa duca o viata mai buna, langa aproapele lor.