| SaveTheNature a întrebat:

E pacat sa asculti muzica rock?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Orice muzica, care prin versuri indeamna la imoralitate, violenta, care contine cuvinte obscene, nu e potrivita pentru un crestin. Efeseni5:3,4

27 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Daca da, inseamna ca eu pacatuiesc de cel putin 10 ani.Ce bine ma simt.

| Inferno a răspuns:

In Evul Mediu Biserica Catolica a interzis folosirea anumitor note muzicale consecutiv, pe motiv ca ar avea legatura cu fortele tenebrelor. (tritonul)
Si aici vorbim de muzica clasica, tritonul fiind folosit mai tarziu si de mari compozitori ca Beethoven, Wagner si Vivaldi.
Acum te intreb: Este pacat sa ascultam ceva scris de Beethoven?
Gandeste-te ca a existat o perioada in care religia afirma ca da este pacat, chiar daca facea aceasta afirmatie indirect.
Noi acum radem cand ne gandim la asta, poate peste 100 de ani altii vor rade cand vor auzi ca a fost un timp in care biserica afirma ca sa ascultam muzica Rock este pacat.

Intr-adevar, muzica Rock a fost la origini muzica satanica, fiind folosita in ritualuri, asta ar trebui sa justifice oarecum asertiunile bisericii.
Iti spun eu ce este pacat, pacat este sa asculti un zgomot si sa-l numesti muzica.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Un calugar din Italia, in varsta de 60 de ani, a infiintat o trupa heavy metal. El canta imbracat in haine traditionale de calugar.

"Textele trupei vorbesc despre credinta in Dumnezeu, dar si despre cum alcoolul incalzeste inima, dar distruge ficatul, sau despre cat de important este sexul pentru un barbat." :)

https://www.youtube.com/watch?v=w7VsClCr7T4

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Rock-ul satanic e una, iar rock-ul simplu e alta.
Phillips, Craig & Dean canta rock crestin si e chiar foarte, foarte reusit.Plus ca eu am pretentii la muzica.

| Scarbo a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Rockul satanic? Bai cretinule/crestinule ce stii tu de satanism.Eu am studiat si practicat satanismul si nu are nici cea mai mica legatura cu rockul sau metalul. Cum iti permiti sa vorbesti asa fara sa stii nimic despre lucru respectiv?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Scarbo):

"Bai cretinule" mi-ai zis tu.Cum iti permiti sa vorbesti asa despre cineva cand nici macar nu il cunosti?
Stiu, aveti boala pe mine.

| Thunderstruck a răspuns:

Daca ai fi o entitate omnipotenta, omniprezenta, omniscienta, te-ar deranja atat de tare incat sa trimiti pe cineva in iad pentru ca ii intra in urechi un anumit sunet?

Răspuns utilizator avertizat
| imale a răspuns:

Nu neaparat. Sunt formatii rock care chiar au muzica buna, cu mesaj pozitiv. Iti recomand formatia pop-rock romaneasca Proconsul, sunt preferatii mei.Muzica lor este de calitate, in ultimul album scos pe piata aproximativ cu o luna de zile in urma sunt si 3 melodii cu mesaj crestin.

| Lizzu a răspuns:

Scrie si asta in Biblie?

| Exilee a răspuns:

Fiecare cu ce-l incanta. Dar totusi, nu cred c-ar fi pacat - iertare pentru cei care sunt mult prea credinciosi, dar eu doar mi-am expus opinnia.

" si de n-am fi avut sunet, muzica ni l-ar fi creat" (Emil Cioran)

Totusi, daca aceasta categorie se cheama 'Religie", hai sa aduc in discutie si ceva teologic. Sper sa-ti placa :)
http://www.ortodoxia.md/......uzicii.pdf

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E pacat sa asculti orice gen de muzica, diferit de muzica bisericeasca laughing)

| Maxim96 a răspuns:

Nu cred ca este daca asculti si te mai rogi lui Dumnezeu din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este!

| BlackSulphur a răspuns:

Da, du-te spanzura-te de cel mai apropiat salcam. Serios, ati ajuns sa puneti intrebari de genul asta?

| DiamondEyes a răspuns:

Eu ascult si satanic deci. foarte pacat. Ioi

| Neberius13 a răspuns:

Draga ciudatule/ciudato, nu exista ''dumnezeu'' asa cum nu exista ''pacat'' si daca tot pui o intrebare despre rock, o sa las o trupa buna sa-ti explice
http://www.youtube.com/watch?v=WnKq4zEp2Fw
Cu cea mai mare placere

| Crâstoşelul a răspuns:

Trebuie să te împuşti dacă asculţi. Ce întrebari aţi început să puneţi...

Nu mă nu, fiecare ascultă ce vrea.

| Ironicnαme a răspuns:

Da, e păcat să asculţi muzică adevărată.

| olivert1310 a răspuns:

Toata muzica care are un mesaj ocult, te indeamna la lucruri rele este pacat. Orice muzica pe care tu o asculti si iti induce stari care te fac sa faci lucruri rele este pacat. Din cate stiu eu, din ce am ascultat, hard rock-ul are niste versuri aiurea. Cineva zicea pe aici ca daca esti ortodox nu este pacat. Am primit o carte scrisa de o mare față bisericeasca din ortodoxie care ocupa o functie importanta. Cartea se numea "Pacate pentru care sa te spovedesti" si in ea am citit si urmatorul pacat, citez: "Am facut petrecere cu lautari". Si am ramas uimit ca toti oamenii care isi zic ca sunt ortodoxi nici nu cunosc si nici nu implinesc legile. Toti ortodoxii zic ca nu e pacat cutare si cutare lucru, ca nu e pacat sa fumezi, sa te imbeti sau sa faci petreceri cu laitari, cand in cartea aceea scrisa de un om despre care credem ca are cunostinta de voia lui Dumnezeu toate aceste lucruri sunt condamnate. Dupa parerea mea, un om care nu cunoaste si nu implineste aceste legi care au la baza adevarul biblic, nu are dreptul sa se numeasca ortodox. Pai poti sa spui ca esti sofer daca nu ai permis si nu stii cum se conduce o masina?
Asa cum m-am exprimat mai sus, orice gen de muzica care induce prin versuri intentii pacatoase si incurajeaza la asa ceva, este pacat. Ex: Ruby- stinge lumina. Aceasta melodie te incurajeaza la desfranare, la curvie si preacurvie, care este pacat. Asa ca nu voi mai asculta aceasta melodie pentru ca ma incurajeaza sa pacatuiesc. Un preot care s-a facut preot ca sa castige si el o paine iti va spune ce vei vrea tu sa auzi, insa unul care cunoaste voia lui Dumnezeu si s-a facut preot pentru a-i indrepta pe oameni spre Dumnezeu, iti va adeverii aceste lucruri.

| ClassyAsFuck a răspuns:

Nu chiar..fiecare ascultă ce vrea. Dacă esti ortodox asculti ce vrei tu. Dacă esti pocăit..atunci da! este păcat.

| Lizzu a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

"Dacă esti ortodox asculti ce vrei tu. Dacă esti pocăit..atunci da! este păcat. "

Pacatul, daca exista, ar trebui sa fie la fel pentru toti oamenii si categoriile de oameni ..nu pentru unii asa si pentru ceilalti altfel.

| ClassyAsFuck a răspuns (pentru Lizzu):

Da,este diferit. Pocăitii sunt ca un fle de fii al lui Iisus si ascultă doar rugăciune si d-astea...E foarte diferit
Dacă esti pocait nu ai voie sa:
1)Petreci
2)Dansezi
3)Asculti muzica dance, pop, urban, doubstep, hip hop, drumstep
4)Să faci glume

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru ClassyAsFuck):

Si totusi ii intalnim facand exact lucrurile pe care tu le-ai enumerat. Cum asa?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JesJEnjyuQ8

Răspuns utilizator avertizat
| lovelessAlex24 a răspuns:

Nu e nici un păcat să asculți un nenorocit de gen de muzică. Dacă ție îți place acel gen, ascultă-l.Să nu-ți pese ce zic alții dar nici să nu-i freci la creieri să-ți asculte muzica dacă lor nu le place.Simplu ca bună-ziua!