| anonim_4396 a întrebat:

Daca cei din alte religii sunt pacatosi in religia voastra atunci si voi sunteti pacatosi in religiile lor. Cand ati cerut ultima data iertare acelor zei pentru faptele voastre?

46 răspunsuri:
| VannyFeiereisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur. Dar nu obisnuim sa ne legam de cei care nu sunt din aceeasi clasa cu noi, rautati sunt intre crestini (penticoastali, baptisti, ortodocsi, catolici etc.), cu greu vorbim de budisti, musulmani s.a.m.d.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Şi evreii aveau sute de obiecte de cult dar nu toate erau la fel de cinstite.
Icoanele devin prezente harice în funcţie şi de credinţa celor care le-ai pictat, care si-au asociat credinta si rugaciunile cu ele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VannyFeiereisz):

Dupa cum am zis, nu m-am referit doar la crestinism si la ramurile acelei religii. Multi crestini afirma chestii gen "cei care au alta religie pacatuiesc impotriva zeului meu" sau alte idiotenii de genul. Daca altii comit pacate in religia voastra si trebuie sa ceara iertare zeului vostru, atunci si voi comiteti pacate in alte religii si trebuie sa cereti iertare acelor zei. Intelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura au icoanele cu postarea mea?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt acelasi personaj, e gresit asta.Sunt trei, dar sunt nedespartite.Precum este Soarele si are lumina si caldura, asa este si Dumnezeu:Soarele-Tatal, lumina-Fiul si caldura-Duhul Sfant.
Spune Iisus ca El si cu Tatal este Una pentru ca El este chipul ipostazei Tatalui si toate cele 3 persoane sunt nedespartite.Deci e gresita ideea ca ar fi doar o singura persoana.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sunt multe lucruri care difera, eu nu as avea niciodata asteptari de la un budist sa isi ceara iertare de la Isus sau eu sa-mi cer iertare de la Buddha. Mai intai de toate nu am cunoscut o astfel de persoana, care sa fie de o religie atat de neobisnuita mie si in al doilea rand cred ca fiecare ar trebui sa ramana cu regulile lui, pentru ca fiecare se supune propriului zeu. Se isca toate aceste rele intre oameni, de exemplu ideea de a-ti cere iertare unui zeu in care nu crezi tocmai din cauza faptului ca fiecare isi inalta propria religie crezand ca ea este cea mai buna si cea mai corecta. Si eu pot spune ca nu l-as da pe Isus pentru alt zeu, intocmai pentru ca mi-am dedicat toata viata Lui, insa as vrea sa cred ca oriunde am fi stabiliti in ierarhia religiilor toate ar trebui sa fie fondate pe ideea iubirii, iubeste-ti aproapele.

| milan9 a răspuns (pentru Dan10079):

Deisgur, şi evreii aveau sute de obiecte de cult dar nu toate erau la fel de cinstite.
Icoanele devin prezente harice în funcţie şi de credinţa celor care le-ai pictat, care si-au asociat credinta si rugaciunile cu ele...

| droid96 a răspuns:

O intrebare de nota 10. Felicitari!

| Zurelin a răspuns (pentru sublime89):

Ce alt zeu... Iisus a venit pepamant, el a apus "EU sunt FIUL DOMNULUI" ce nu se intelege?

| Zurelin a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Multumim de intelegere.esti penticostala?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

"Deci e gresita ideea ca ar fi doar o singura persoana. "... perfect.

Acum ca am stabilit ca nu sunt acelasi personaj ci sunt 3 personaje diferite, am o intrebare simpla : isus ce este?

A - Zeu
B - Semizeu

Din moment ce ai zis ca sunt personaje diferite, din pacate pentru tine doar variantele astea sunt disponibile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Ca o completare la "Nu sunt acelasi personaj"...

Daca sunt personaje diferite, atunci isus ii este inferior lui dumnezeu corect? Din moment ce sunt personaje diferite iar voi spuneti ca zeul vostru este miezul din fanta, ca este unic, bla bla bla, atunci cele 3 personaje NU pot fi egale deoarece zeul vostru nu are egal. Deci isus si sfanta fantoma sunt personaje inferioare lu' Ze Big Dog corect?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Zurelin):

Nu, dar merg la biserica de penticostali carismatici uneori.

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stii ce spui.Sunt 3 persoane egale si aceeasi marire si dumnezeire.Nu poate fi Iisus sau Duhul Sfant inferior Tatalui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Deci dumnezeu nu este unic si nu este chiar miezul din fanta ci mai sunt alte 2 personaje la fel ca el. Bun.

Acum sa revenim la isus... el este un al 2-lea zeu sau un semizeu?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

I-ti mai spun ca este un singur Dumnezeu si este triunic:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Nu sunt trei dumnezei ci Unul, si toate cele 3 persoane sunt egale intre ele.