| anonim_4396 a întrebat:

1 - Daca voi nu sunteti pacatosi in religiile altora, de ce sunt altii pacatosi in religia voastra?
2 - Daca voi nu va cereti iertare pentru pacatele voastre altor zei carora le gresiti, de ce sa isi ceara altii iertare zeului vostru?
3 - Daca voi nu sunteti dispusi sa renuntati la religia voastra pentru alta, de ce sa renunte altii pentru a voastra?
4 - Daca voi ii gresiti persoanei X si cereti scuze persoanei Y, ce rezolvati? Este in masura Y sa ierte in numele lui X? Dar daca Y este un zeu? Poate Y sa ierte in numele unui om sau in numele altui zeu? Cum ramane cu "propria raspundere"?

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este decat un singur Dumnezeu adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru SexoasaTha):

Iehova!

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Odin!

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Se stie ca toti zeii astia au fost de fapt extraterestrii, care au venit pe Pamant si au ajuns sa fie venerati de oameni.

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Dumnezeu a creat tot Universul.

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce asa de mare? La ce foloseste? De ce atatea galaxi, stele, planete, meteoriti, praf stelar, gauri negre?

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Ca sa te minunezi tu! Sa vezi cat de mare este El!

| Guildo a răspuns (pentru EmaS):

Imi pare rau, dar nu are nici o logica...

| EmaS a răspuns (pentru Guildo):

Pentru tine!

| Nucreeed a răspuns (pentru Guildo):

E du'sa rau ema asta malaughing degeaba te chinui tu sa o convingi de ceva ..refuza orice argumente...sau intelege ce vrea din ele...
e de nerecuperatrolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru Nucreeed):

Asta inseamna sa ai o credinta autentica, nestramutata la fel cu a crestinilor care au platit cu sange pentru credinta lor.Nimeni nu si-ar da viata pentru ceva de care nu este pe deplin incredintat in inima lui.

| danut a răspuns (pentru Guildo):

Biblia CONFIRMA ca in univers sunt multe lumi locuite, enorm de multe lumi locuite.
Restul celor enumerate de tine sunt (dupa umila mea cunoastere) pentru a echilibra universului si a functiona in cele mai bune conditii, dar cine poate stii?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Biblia CONFIRMA ca in univers sunt multe lumi locuite,"... minti. Biblia nu confirma asa ceva.

"Uite raspunsul"... repet iar : de ce ar conta cartea ta? Cred ca trebuia pusa in intrebarea principala. Daca pentru tine nu conteaza scrierile altor religii, de ce sa conteze pentru altii scrierile tale? Trebuie sa dovedesti ca a ta este miezul din fanta. Nu merg afirmatiile bazate pe favoritism si ignoranta.

Cat despre zei care s-au sacrificat pentru oameni, ce zici de Prometeus? Stii ca datorita lui ai focul? El a furat focul si l-a oferit oamenilor iar pentru asta a fost aspru pedepsit. Cat i-ai multumit ultima data?

"Prometheus is credited with the creation of man from clay and the theft of fire for human use, an act that enabled progress and civilization. [...] The immortal Prometheus was bound to a rock, where each day an eagle, the emblem of Zeus, was sent to feed on his liver, which would then grow back to be eaten again the next day."

| strawberry03 a răspuns (pentru SexoasaTha):

Zalmoxis, precum si altii sunt doar niste zei din mitologii. Niste conceptii umane. Biblia nu vorbeste despre ei. Sau poate ar trebui sa spun, nu vorbeste despre ei ca despre adevaratul Dumnezeu. Iehova este numele pe care il foloseste in Biblie Dumnezeul adevarat. In Isaia 12:4 spune: "Aduceti-i multumiri lui Iehova! Chemati numele sau! Faceti cunoscute printre popoare lucrarile sale! Vestiti cat de inaltat este numele sau!" Traducerea nerevizuita a Bibliei contine acest nume, iar Dumnezeu vrea sa-l folosimwinking

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu mint, Biblia confirma ceea ce am spus eu.
In ceea ce priveste filmul Prometheus este foarte bun, el este antemergatorul seriei Alien dar este doar un film SF. In mitologie nu cred deoarece sunt DOAR basme omenesti asa ca sa auzim numai de bine. P.S. Citeste si ai sa descoperi in Biblie ceea ce am spus eu dar fara citit si studiat doar "bazai" fara scop.

Răspuns utilizator avertizat
| strawberry03 a răspuns (pentru SexoasaTha):

Nu, il promoveaza pe Dumnezeul adevarat. Tot ce e in Biblie e adevarat, restul sunt doar conceptii umanewinking

Răspuns utilizator avertizat
| strawberry03 a răspuns (pentru SexoasaTha):

2Timotei 3:16, 17winking

Răspuns utilizator avertizat
| strawberry03 a răspuns (pentru SexoasaTha):

Biblia e practica. Trebuie sa stii cum sa aplici invataturile ei. Nu poti face o carte precum Biblia avand in vedere ca nu poti sa o scrii sub inspiratie divina. Sunt multi oameni care scriu carti si incearca sa dea sfaturi care sa-i ajute. Totusi, de ce a ramas Biblia o carte atat de raspandita? Fiindca e intr-adevar inspirata. Intelepciunea umana nu poate realiza ceea ce a realizat Cuvantul lui Dumnezeu. (2Timotei 4; 3, 4)
Daca te apuci totusi sa scrii, multa bafta!winking

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Iar minti. Acea carte nu confirma existenta vietii pe alte planete. Iti au totusi ocazia sa dovedesti ce spui. Cat despre film... ce legatura are penibilitatea aia de film cu ce am spus eu? Ai cerut sa-ti ofer numele unui zeu care s-a sacrificat pentru oameni, ti l-am oferit. Acum o arzi cu "sunt basme"? Asta se numeste ignoranta. Poti sa dovedesti ca povestea din biblie nu este tot un basm? Sigur ca nu. Incearca sa nu iti bazezi credinta pe favoritism si ignoranta.

| anonim_4396 explică (pentru strawberry03):

"Biblia nu vorbeste despre ei"...da, motiv pentru care intra la categoria "ALTE RELIGII". Ghici ce, nici scrierile sfinte alte altor religii nu vorbesc despre zeul tau.

Poti sa dovedesti ca zeul din biblie este cel adevarat?

Si incearca sa nu zici : e adevarat pentru ca scrie in biblie, ce scrie acolo este cuvantul lui dumnezeu iar el nu minte pentru ca... scrie in biblie.

"Nu poti face o carte precum Biblia"... ba da, poti. Ba mai mult, poti face multe carti mai bune decat biblia si ghici ce... deja exista.

"de ce a ramas Biblia o carte atat de raspandita"... fiindca a fost raspandita prin crima, violenta si torturi. Daca nu doreai sa fi crestin erai ucis. Cu timpul, oamenii au uitat treaba asta si au ramas crestini. Oricum, crestinismul e in scadere.

Deci... poti sa dovedesti ca zeul tau exista?

* daca argumentele/dovezile tale sunt slabe nu ma obosesc sa iti raspund la ele.

| strawberry03 a răspuns (pentru SexoasaTha):

Ai punctat foarte bine! Biblia nu vorbeste de traditii, uperstii si obiceiuri, motiv pentru care nu le practic. Totusi nu sunt de acord cu tine in cealalta privinta.

| strawberry03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, nici eu nu ma obosesc sa-ti raspund. E absolut aberatie si ma uimeste in ce stare a ajuns lumea. Oricum, absolut toate cuvintele tale mi-au intarit propriile convingeri cu privire la profetii, dar in fine.
Nu o sa-mi bat capul fiindca "pentru orice lucru exista un timp fixat"winking Asadar, succes pe mai departe. Cred ca esti multumit de viata ta si propriile tale idei te fac fericit. La urma urmei, adevarul te face fericit, trebuie sa fii satisfacut in viata. Probabil ca tu asa esti din moment ce pari asa convins si ma contrazici. Ma bucur pentru tine, o zi buna! happy

| strawberry03 a răspuns (pentru strawberry03):

Superstitii*

| anonim_4396 explică (pentru strawberry03):

"absolut toate cuvintele tale mi-au intarit propriile convingeri cu privire la profetii"... pentru ca ti-am cerut dovezi?
Pentru ca ti-am raspuns la partea cu : "Biblia nu vorbeste despre ei" si am zis "da, motiv pentru care intra la categoria "ALTE RELIGII". Ghici ce, nici scrierile sfinte alte altor religii nu vorbesc despre zeul tau."?
Pentru ca ti-am zis sa nu folosesti argument circular?
Pentru ca ti-am spus cum s-a raspandit religia ta?

Esti penibila. Tipic din partea voastra cand vi se cer dovezi sa schimbati subiectul, sa trageti de timp sau sa atacati persoanele. Vi si te bati cu pumnii in piept spunand ca religia ta este miezul din fanta dar atunci cand ti se cer dovezi incerci sa te scoti, incerci sa tragi de timp, incerci sa schimbi subiectul, incerci sa ataci persoana crezand ca poti face in asa fel incat sa nu ti se mai ceara dovezi. Data viitoare cand vrei sa te bati cu pumnii in piept si sa incepi o discutie/dezbatere pe un subiect anume, asigura-te ca esti pregatita sa prezinti dovezi si asigura-te ca ai argumente bune pentru afirmatiile tale.

| strawberry03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vii tu si imi spui ca stii cum s-a raspandit religia mea. N-ai nicio idee despre religia mea in primul randwinking. Toti incercati sa aduceti argumente ca Biblia nu e inspirata si ca ati putea face acelasi lucru cum au facut si scriitorii Bibliei, si totusi lumea continua sa se bazeze pe principii de acolo, oameni au murit fiindca au vrut sa traduca Scripturile. Absolut tot ce a profetit Biblia s-a implinit si se implineste. Pur si simplu nu ma mai intereseaza ce crezi tu sau altii. Nu am venit sa ma cert, dar aberezi. Vrei dovezi, cerceteaza asa cum am facut si eu, asa cum au facut multi altii si convinge-te. Ptr ca pe TPU n-ai sa gasesti raspuns la intrebari de astea. Eu ti-am spus de ce m-am convins eu. Tu ai fost inteligent sa gauti raspunsuri pe TPU. Daca nu te convinge Biblia, abia astept sa vad ce o sa te convinga sau ce te-a convins.
Faptul ca Biblia vorbeste despre un singur Dumnezeu adevarat nu inseamna ca vorbeste doar pentru o anumita categorie de oameni. Majoritatea oamenilor o interpreteaza, se folosesc de ea, insa nu privesc concret la versete, ci adopta mai degraba "intelepciunea umana".
Restul religiilor care au tot felul de carti, tot felul de zei, sunt tot "intelepciunea umana", iar Biblia vorbeste si despre acestia ca fiind "profeti falsi", "mincinosi" si ne avertizeaza sa avem grija "sa nu ne induca in eroare" Practic, se stia deja de mult timp ca o sa apara astfel de situatii. Exista multe zeitati, daca stai si te certi cu toti ca ala si nu ala e adevarat si nu incerci sa il gasesti, poti sa mai continui asa sa vezi daca progresezi. Nici nu stiu ce urmaresti, dar fii sigur ca raspunsurile nu o sa iti fie date pe TPU, iar tu sa te convingi.
Nu vreau sa iti mai raspund fiindca nu vreau cearta. Nimic nu o sa te convinga daca tu singur nu incerci sa faci nimic, ci doar cauti sa rastalmacesti totul. Si nu doar tu. Toi astia, mari fericiti happy

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti voi prezenta una din dovezile dorite dar nu cred (credinta mea este un alint in favoarea ta deoarece faptele arata in alta directie) ca esti atat de "destupat" la "calculator" sa intelegi cele scrise.
IOV 16. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfãtisat înaintea Domnului. Si a venit si Satana în mijlocul lor.
7. Domnul a zis Satanei: "De unde vii? Si Satana a rãspuns Domnului: "De la cutreierarea pãmântului si de la plimbarea pe care am fãcut-o pe el."
8. Domnul a zis Satanei: "Ai vãzut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pãmânt. Este un om fãrã prihanã si curat la suflet, care se teme de Dumnezeu si se abate de la rãu."
Pentru a evita comentariile tale fara sens voi incerca sa explic cate ceva: fii lui Dumnezeu nu sunt nici oameni si nici ingeri, oamenii sunt ROBI dupa cum poti citi in aceleasi versete iar ingerii: Evrei1, 7. Si despre îngeri zice: "Din vânturi face îngeri ai Lui; si dintr-o flacãrã de foc, slujitori ai Lui";
sunt niste SLUJITORI facuti din ori ce fel de element sau chiar din nimic. DECI FII lui Dumnezeu sunt FIINTE din alte locuri si nu de pe pamant.
Apocalips 7. Si în cer s-a fãcut un rãzboi. Mihail si îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu îngerii lui s-au luptat si ei, 8. dar n-au putut birui; si locul lor nu li s-a mai gãsit în cer.
9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care însealã întreaga lume, a fost aruncat pe pãmânt; si împreunã cu el au fost aruncati si îngerii lui.
Evident ca nici Tronul lui Dumnezeu nu se afla pe pamant asa ca...intrebare intrebacioasa, OARE cine sunt FII lui Dumnezeu daca oameni nu sunt (robi) si nici ingeri nu sunt (servitori)?
DOAR extraterestri mai sunt pe lista, fiinte de pe alte planete. Ar fi stupid sa ne gandim ca Dumnezeu a facut in univers DOAR o lume locuita.
Apropos de film, este nu bun ci de oscar pentru domeniul SF dar probabil tu te uiti la Kanal D sau Acasa cu serialele lor, banuiam ca asta este "genul" tau. Succes in "descoperirea" unor "noi" calitati ale zeilor inchipuiti de niste minti bolnave.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Mi se pare ca tot tu ai fost cel din trecut care a zis de extraterestrii si cred ca ai prezentat aceleasi versete.

Ca sa scurtam toata povestea, sa nu incep iar, iti aduc aminte ca atat eu (care sunt ateu) cat si userul martzian (care este crestin) ti-am spus ca acele versete nu au legatura cu extraterestrii si ca sunt doar interpretarile tale personale. Dupa ce ti-am zis eu ca acele versete nu sunt legate de extraterestrii, tu ai avut o mini dezbatere cu martzian si culmea, ai cam pierdut.

Incearca sa-ti aduci aminte discutia sau sa o cauti. Daca vrea celalalt user sa repete iar aceleasi lucruri pentru tine, bravo lui. Eu m-am saturat sa repet pentru o baba surda.

"dar probabil tu te uiti la Kanal D sau Acasa"... ai nimerit prost la capitolul asta. Eu nu m-am mai uitat la televizor de peste 7 ani. Cat despre filme si seriale, iti dau o mini lista ca sa intelegi la ce ma uit eu, sa intelegi cam ce prefer eu : The Adventures of Sherlock Holmes, House M.D, Lie To Me, Perception, Broadwalk Empire, The Tracker, 3 Idiots... etc.

Uita-te la astea, poate o sa mai inveti si tu cate ceva cu toate ca din cauza ca ai IQ-ul prea mic nu o sa le poti intelege.

Pentru nivelul tau, Twilight sau Harry Potter sunt perfecte.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea ta privind anumite versete din Biblie nu sunt relevante din lipsa intelegerii in sine a contextului Biblic dar si a studiului aprofundat. Faptul ca tu negi o realitate evidenta nu demonstreaza ca ai avea cat de putina dreptate ci ca "plutesti" intr-o ingusta zona a realitatii pe care in neputinta ta de a o intelege dar si de ati intelege semenii incerci ai "impinge" in in acelasi "amestec" in care te scalzi.
P.S. Am inteles, te uiti la filme pentru copii, este OK!

| danut a răspuns:

Citeste mai Gaia, sau tu ne testezi pe noi?
Uite raspunsul: Efeseni 4, 5. "Este un singur Domn, o singurã credintã, un singur botez."
De aia mai baiatule, fiindca restul sunt DOAR in mintea unora (zei, iertari, etc). Fiindca DOAR Dumnezeu promite o viata vesnica si fiindca EL este SINGURUL Dumnezeu care s-a lasta OMORAT pentru unul ca tine sau ca mine. Mai sti tu un alt Dumnezeu sa fi facut asta pentru mine sau tine? Spune-i numele.

| dragos9234 a răspuns:

""Pentru ca Dumnezeu este adevaratul crator ""
Asemenea raspunsuri vei primi.

| Guildo a răspuns:

Sau o sa mai fie raspunsuri de genul:,, Nu stiu, eu cred in ce a spus mama si in ce am fost invatata( indoctrinata) sa cred.''

| dragos9234 a răspuns (pentru Guildo):

Sau
""sunt prost.Nu pot gandi de unul singur, astept pomana de la zei in loc sa fac eu ceva""