| anonim_4396 a întrebat:

Daca cercetatorii de stiinta v-ar spune ca au dovedit ca exista Dumnezu, ati crede?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Spunea James Tour,specialist in nanostiinta,, Numai un novice care nu stie nimic despre stiinta ar putea spune ca stiinta indeparteaza de credinta. Daca studiezi cu adevarat stiinta, ea te va apropia de Dumnezeu.,,

| FucktheSystem a răspuns:

Daca dovezile ar fi logice si mi-ar fi prezentate intr-un fel in care sa mi se para credibile cel mai probabil da, dar nu cred ca asta o sa se intample...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asta nu o sa se intample niciodata.
Dar totusi daca s-ar intampla, dar nu o se intample, nu as crede pentru ca, nu cred pana nu vad cu ochii mei.

| chelstone a răspuns:

Este cert ca universul a fost creat, la fel cum si pamantul a fost creat, dar nu de dumnezeu, ci de fortele naturii care sunt explicabile prin fizica si chimie. De fapt, ce se vrea prin experimentul de la Geneva, sa se demonstreze cum s-a creat universul, dar faptul ca se demonstreaza ca universul a fost creat asta nu inseamna ca dumnezeu (in particular) a fost cel care l-a creat, nu se cauta sa se demostreze faptul ca dumnezeu a creat totul, ci modul prin care s-a creat totul. Faptul ca pamantul s-a format intr-un anumit interval de timp, datorita anumitor conditii favorabile, asta nu inseamna ca el a fost format de dumnezeul crestin, daca se dovedeste ca exista o entitate creatoare asta nu inseamna ca implicit este vorba despre dumnezeul crestin.

| chelstone a răspuns:

Alice, sincer, ce importanta are ce crezi tu?! Nu este mai important adevarul, obiectivismul, arunca la gunoi subiectivismul ca nu demonstreaza nimic.

| chelstone a răspuns:

Totusi, nu mai bine ar fi sa se demonstreze, de ce trebuie sa ne dam cu parerea pe PRESUPUNERI?! Sa se demonstreze ca exista si apoi mai stam de vorba, pe lumea asta pot exista o infinitate de ''DACA'' ce rost are sa construim discutii pe eventuale realitati?!

Apache
| Apache a răspuns:

@Misogin
Acolo nu se cauta existenta lui Dumnezeu.ci particula lui Dumnezeu *porecla *, sau mai stiintific busonul higgs, care se spune ca este una dintre moleculele primordiala aparute in primele clipe dupa big-bang!
2 ) As crede daca ar zice ca au demonstrat ca Universul nu se putea creea singur, si ca rezulta ca totul ar avea un creator!
Nu as crede daca ar confirma 100 % povestea din Biblie cu un om cu barba lunga ce a creat pamantul in 3 zile si a creat barbatul din lut si femeia din coasta barbatului...

| sandra2012 a răspuns:

Oricum cred ca exista

| Ecea a răspuns:

Eu traiesc cu impresia ca ei deja stiu ca nu exista si ca se poate dovedi foarte bine,dar nu dezvaluie nimic deoarece asta ar porni un razboi foarte mare sau cine stie ce s-ar intampla.
Asa ceva nu o sa se dezvaluie niciodata.

Eu sincer cred ca si Papa stie ca nu exista dumnezeu,altfel nu imi explic de ce la Vatican unde se tin ascunse cele mai mari mistere ale lumii si tot subteranul Vaticanului este laborator de cercetari are acces doar Papa,ilogic pentru mine.
Ce legatura are stiinta cu religia...
La vatican au umblat zvonuri ca exista vietuitoare de pe alte planete capturate, dar nu se stie nimic complet, doar Papa stie toate secretele astea.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Daca ar descoperi ceva de genul asta: n-o sa fie un barbos care a pus oamenii sa scrie o carte. Ci un lucru complex pe care tu oricum n-o sa-l intelegi, din moment ce nu accepti multe lucruri.

| Hombre a răspuns:

Acest Dumnezeu inchipuit de crestini este nonexistent.

| morningstar a răspuns:

Eu cred si fara sa imi dovedeasca ei, pentru ca El mi-a dovedit intai.

| mgtow a răspuns:

Poate isi dau seama cu reactorul de particule de la Geneva ca exista.

| CobraLeon a răspuns:

Nu se va intampla asta niciodata... dupa cum a spus si @Hombre, dumnezeul vostru este nonexistent

| francesca89 a răspuns:

Nu.dar asa ceva oricum nu se poate intampla.in schimb cred ca s-a dovedit contrariul.pentru mine Dumnezeu inseamna chimie si fizica, evident, nu avem acelasi Dumnezeu

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu am nevoie de cercetători, eu cred în El.
Fără prea multe comentarii și aruncatul de stupizi, fiecare cu credința sa divină!
Pa, pa.

| blueangel99 a răspuns:

De acord cu bebelusa37 big grin

| Kosuchin a răspuns:

Dovezi infailibile plox.

| evostyle7 a răspuns:

Ok, ii inteleg pe batranii de astazi pentru ca alte erau vremurile atunci. Nu te puteai dezlipi de turma pentru ca pe urma erai ignorat in societate, erai dezavantajat, privit cu ochi rai s.a.m.d. Pe vremurile in care si-au primit educatia, Romanica noastra inca era cu o epoca in urma. La fel e si acum. Persoanele de varsta a doua, reprezinta o tranzitie, in stransa discutie atei-credinciosi. S`au mai dezghetat lucrurile, am capatat unele libertati, noi mentalitati. Aici, in randul persoanelor de varsta a doua din prezent au aparut discrepantele credincios-ateu. Unii au continuat pe calea traditionala, ceilalti pe calea stintifica, experimentala. Dar in randul tinerilor de astazi, cand ai toata informatia, cand deja e batator la ochi ca biblia nu mai e deloc in concordanta cu realitatea, e trist sa vad comentarii de gen : aaaa, pai fara Dumnezeu nu ar mai exista universul si planetele sau ca avem exemple concrete de la el, biblia. E trist cand nu ai nici macar cel mai mic impuls spre cunoastere, din toate punctele de vedere.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Cica s-a descoperit d-zeul tuturor laughing Ar fi o mica particula subatomica din fiecare nucleu. Nu stiu sa-ti explic ce si cum, ma depaseste explicatia fizica, dar are legatura cu viata noastra, a plantelor, a bacteriilor...

| papusikatha a răspuns:

Cred si il iubesc pe Dumnezeu mai mult decat orice pe aceasta lume, am pus aceasta intrebare deoarece as vrea sa imi raspunda cei care cred in stiinta, dar nu uitati ca Dumnezeu s-a nascut inainte de stiinta. Fiecare are parerea lui. Eu CRED si atat! Nu am nevoie de dovezi, pentru ca Dumnezeu zice: "Crede si nu cerceta"Dar de ce e asa greu sa crezi? Tot timpul spuneti "nu cred pana nu vad cu ochii mei" Haideti sa va zic o pilda frumoasa. "Se da alarma intr-un sat, vin inundatiile, toata lumea fuge, numai unu sta pe casa si asteapta, trece vecinul pe langa el cu masina si ii spune: Hai vecine cu noi ca vin inundatiile si mori. Dar el i-a zis: Nu, astept sa vina sa ma salveze Dumnezeu". Inundatiile au venit, si apa ajunsese la jumatatea casei, trece un alt vecin cu barca si ii zice, hai urcate in barca si vin-o cu mine caci va ajunge apa peste casa si vei muri, dar el raspunse la fel: Nu, astept sa vina sa ma salveze Dumnezeu.Apa ajunse aproape de el si atunci trecu un elicopter si cineva ii arunca scara si ii zice:Hai urca ca te ajunge apa si mori.Dar el raspunde la fel: Nu, astept sa vina Dumnezeu sa ma salveze".Apa a ajuns peste el si a murit.A ajuns in fata lui Dumnezeu si i-a zis: Doamne te-am asteptat sa vii sa ma salvezi, de ce nu ai facut-o? Cum nu am facut-o? Ti-am trimis masina, nu ai vrut sa te urci, ti-am trimis barca, nu ai vrut sa cobori, ti-am trimis elicoperul, nu ai vrut sa te urci.

| Madalina123 a răspuns:

Cred in Dumnezeu si fara stiinta!

| ankahra4m a răspuns:

Nici un cercetator de stiinta nu as spune o astfel de bazaconie... deoarece el stie adevarul deja, nu exista. Este doar o legenda, asa cum au fost si zeii egipteni, zeii greciei antice etc...

| heyromania a răspuns:

Nu trebuie dovedit stintifiic ca Dumnezeu exista, Dumnezeu a existat dintodeauna nu atunci cand naste istetimea cercetatorilor pui.

| Bujîe a răspuns:

Nu cred până nu văd.

| śŇŇŇiKeŘś a răspuns:

Eu nu vreau sa-mi spuna cineva ca exista acest d-zeu al vostru. Eu vreau sa-l vad cu ochii mei.

| CryssCrySta a răspuns:

Tot cred, de dinante ca sa mi dovedeasca ei.

| AleAnyo a răspuns:

De ce tebuie dovedit ca exista Dumnezeu? Normal ca exista!

| AleAnyo a răspuns:

Stiti ce,,, ba voi aia, cu ''desteptaciunea'' voastra si cu mintile voastre de clanta care nu au ce cauta la acest gen de intrebari, ca si wales, cu intrebarea lui despre Apocalipsa, duceti-va voi si puneti-va acest gen de raspunsuri sau intrebari intre voi, pentru ca nu va dati seama ca deja incepeti sa aiuriti si cat de ridicoli sunteti prin ceea ce faceti voi, asa ca si cu raspunsul ca oul a fost primul dintre ou si gaina. Daca stiti ca sunteti tampi, pastrati asta doar pentru voi, pentru ca sincer nu e nevoie sa stie si toata lumea asta. Pastrati-va raspunsurile idioate pentru voi! Si nu zic asta ca sa va jignesc, dar chiar imi pare rau pentru voi! Dumnezeu exista, a existat din totdeauna si va mai exista inca pentru vesnicie!(Nu ma refer neaparat si la tine, User12, pentru ca nu stiu exact daca tu esti credincios si crezi in Dumnezeu, sau daca esti ateu ca aia de-al de Ankahra4m, Wales sau de-astia, caci nu-mi pot da seama din intrebarea ta)