| adisuper a întrebat:

Navigând pe descopera.ro,din întâmplare, am descoperit un articol unde ne este dovedit că nu există liberul arbitru.Cine minte,religia creştină(care susţien că îl avem) sau cercetătorii care au ajuns la concluzia că nu îl avem?
A da, link la articol : http://www.descopera.ro/......-raspunsul

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu ce intelegi din acest verset, dar mai sunt si altele?,, Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,,

| n0matterman a răspuns:

Merci de articol.

| RAY a răspuns:

Citeste atent articolu, si Poţi face ce vrei, dar nu decizi în timp ce acţionezi, se hotărăşte dinainte să fi conştient de asta, oamenii de stiinta au dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineintales ca sfantul internet are dreptate.pai la cat ai navigat tu, nici nu sa poate altfel.mai ales ca liberul arbitru e vizibil pi toati terenurile di fotbal nu?

| Nonono a răspuns:

Pai din prima ai facut un pas gresit. Si acela ca ai intrat pe descopera.ro, unde se vorbeste numai prostii.
Dar ai intrat macar pe un site de genu sa pui in balanta si sa discerni sa vezi dintre cele 2 cine are dreptate?

http://www.crestinortodox.ro/......80064.html

http://www.crestinortodox.ro/......80087.html

Pai avem liberul arbitru, de vreme ce tu poti face ce vrei, numai ca vei suporta consecintele.

| adisuper explică (pentru Nonono):

Poţi face ce vrei, dar nu decizi în timp ce acţionezi, se hotărăşte dinainte să fi conştient de asta.

| Nonono a răspuns (pentru adisuper):

Intelegi gresit.

Daca nu aveai liberul arbitru, probabil ca Dumnezeu te-ar baga intr-o celula si te va forta si obliga sa fii credincios. It is that simple.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru Nonono):

Daca ai liberul arbitru, da-mi cel putin un singur exemplu in care tu spui ca e vorba de liberul arbitru.
Un singur exemplu.

| Nonono a răspuns (pentru Inferno):

Pai orice si faptul ca scrii acu la tastatura e liberul arbitru, poti scrie orice.

| Inferno a răspuns (pentru Nonono):

Faptul ca tu ai scris mesajul asta nu tine de liberul arbitru.
Creierul tau a luat aceasta decizie (sa scrii mesajul) cu 7 secunde inainte sa fi constient de aceasta decizie.
Deci nu ai facut alegerea in mod constient, creierul tau a facut-o (inconstientul), iar tu crezi ca este ideea ta, dar in realitate nu este.

| Nonono a răspuns (pentru Inferno):

Mai, da ce imaginatie ai laughing.

Adica vrei sa spui ca esti un robot. Pfff, halal explicatie.

Daca ar fi asa, nimic nu ar mai avea rost si in plus nu are nici macar o logica.
Gandeste inainte sa vorbesti, ca de altfel chiar vei deveni un robot.

| Inferno a răspuns (pentru Nonono):

Nu e de la mine, am citit ce ne-a postat nenea adisuper si ti-am spus si tie.
Stiu ca am o imaginatie bogata, dar nici chiar asa.
In plus s-au facut teste si s-a demonstrat treaba asta, deci este ceva concret.

| Nonono a răspuns:

Mai baieti. Puneti botul la tot ce se scrie?
Hai sa fim seriosi.