| Saw3Danny a întrebat:

Dacă cineva iti face rau il pedepseste Dumnezeu? Se pot da acatiste ceva? Unele lucruri rele ne pot marca pe viata si nu vom putea uita! Auzeam ca exista preoți care deschid cartea, imi pot spune ei oare ceva din trecut, daca cineva mi-a facut rau?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu are indelunga rabdare si stie totul, El ne iubeste pe toti si nu ne vrea raul si ne spune si noua sa iertm pe altii in dragoste cum ne-a iertat si El pe noi de lucruri mult mai grave. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

34 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Nu te amagi cu sperante stupide ca daca nu te razbuni clar n-o sa se razbune zeul evreiesc in numele tau, nici macar daca ar fi existat. Si popii sunt diar niste bufoni platiti sa mentina populatia indoctrinata.

| xerxes1 a răspuns:

Totul se plateste, pana la ultima virgula indiferent daca crezi sau nu in spiridusul crestin.

| NGheorghe a răspuns:

Câta vreme biserica a confiscat cărțile vrăjitoarelor, e logic si foarte tentant sa crezi că ei sunt cei ce acum pot... dar scopul lor este sa se screme astfel încât tu sa devii mut si dependent de ei, oricum, ia si niște teancuri cu bani bani că altfel mergi degeaba. happy
Spiritual vorbind, sau logic vorbind, tu ai face bine sa îți consumi timpul cu lucruri mai creative si mai productive si nu îți va merge rău, iar apoi sa indemni pe altii sa facă la fel. In acel moment nu mai trebuie sa te ferești ce cei ce fac răul deoarece ei se vor feri de tine deoarece ei nu vor sa producă nimic ci doar sa fure. iar acele îndemnuri ii zgârie pe creier.

| Saiko10 a răspuns:

Dumnezeu nu il pedepseste in viata asta, dar pacatul lui va fi adaugat in cartea vietii lui si va fi judecat la sfarsit.

| 6684464 a răspuns:

Dumnezeu este drept: recompenseaza, mustra si pedepseste; iar daca este un copil al Lui, persoana care te-a ranit va primi o rana de 10 ori mai mare, din cate am inteles...

| danut a răspuns:

Da, Dumnezeu pedepseste pe cel ce face rau DAR nu este cazul tau si nici un popa nu poate face NIMIC in acest sens ci NUMAI Dumnezeu o poate face, dar exista o conditie, sa fi o fiinta preaiubita de Dumnezeu, sa fi facut TOT ce a spus EL, sa fi respectat TOT ce a spus EL, numai asa ai acces la aceste privilegii.
Isaia 43, 4. De aceea, pentru cã ai pret în ochii Mei, pentru cã esti pretuit si te iubesc, dau oameni pentru tine, si popoare pentru viata ta.
Ai fost pana acum un om care si-a INCHINAT viata lui Dumnezeu precum Isaia? Atunci te poti astepta la promisiunea lui Dumnezeu, altfel dai banii de pomana la popi.

| Saw3Danny explică (pentru danut):

Ma gandesc sa las viciile si tot ce e rau in urma...simt ca vreau sa fiu aproape de Dumnezeu!

| danut a răspuns (pentru Saw3Danny):

Dumnezeu sa te aibe in vedere.

| xerxes1 a răspuns (pentru Saw3Danny):

De la gand la fapta este cale lunga.
Lasa-te fara sa te gandesti asa mult.
Dar ca o consolare toti cei care sunt cu Dumnezeu in gura toata ziua sunt plini de vicii ascunse.

| Octavian199 a răspuns (pentru Saiko10):

Care viata, omule? Asta e singura.

| Octavian199 a răspuns (pentru 6684464):

Ce rau a facut un copil nou nascut care are cancer?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Octavian 14 cu 1988. Nu exista zei. rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns (pentru Saiko10):

Cine te-a mintit?

| Saw3Danny explică (pentru Mclaren12):

Am mai intalnit atei, dar chiar si studiile recente de la NASA au demonstrat ca Biblia spune adevarul, de multe ori nu ajungi sa il cunosti pe Dumnezeu decât prin nenorocire si suferința!

| xerxes1 a răspuns (pentru Saw3Danny):

Studii NASA?
Chiar pui botul la orice stire?
O carte de povesti ramane carte de povesti.
YHWH chiar a existat, doar ca era un simplu muritor cu probleme psihice.

| anonimg a răspuns:

Daca nu ar fi existat dreptatea divina, astazi nu ar fi existat niciun crestin. Nici macar autoritatile nu ar mai fi existat, ci fiecare isi facea dreptate singur.
Daca am avea ochii deschisi, am vedea ca Dumnezeu pedepseste pe cel ce face raul. Chiar daca acesta se va sinucide (si ferice astfel de cei ramasi in viata), omul nu va scapa de judecata si de moarte vesnica.
Dar omul firesc, nenascut din nou, cere razbunare imediata, fara posibilitatea parerii de rau a vinovatului (vezi musulmanii).
Crezi sau nu in Dumnezeu, El va face dreptate. Trebuie doar sa ai rabdare; dar nu scarsnind din dinti. Pentru ca chiar daca Dumnezeu va face dreptate, pana atunci tu trebuie sa ai sufletul linistit. Si ca sa te bucuri de pace si liniste in suflet, trebuie sa ceri putere de la Dumnezeu pentru ca sa poti implini cuvintele: "iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc". (Matei.5:44)
Nu apela la preoti, c cer-I lui Dumnezeu sa-ti faca dreptate; si cauta in acelasi timp sa indepartezi ura si resentimentele.
Daca Dumnezeu a spus ca va fi plansul si scrasnirea dintilor in ziua judecatii Sale, pai atunci asa va fi. Si Dumnezeu nu exagereaza, pentru ca exagerarea este un pacat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Saw3Danny):

Nu stiu ce legatura are faptul ca ai mai intalnit atei dar in fine. Faza cu NASA este tampenie. Evreii conduc NASA deci este doar o alta metoda de manipulare care sa faca masele sa dea credibilitate bibliei. Arata-mi si mie studiile NASA care arata ca ei aproba basmele biblice, ca sa-ti arat ca-s doar baliverne. Sau asta ii tot credinta oarba asa cum crezi si in zeuk evreiesc?

| RAY a răspuns (pentru Saw3Danny):

Basme,NASA nu se ocupa cu asa ceva nici nu a afirmat asa ceva vreodata

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Zei nu exista, Dumnezeu DA.

| Mircea08 a răspuns:

Preotii care deschid carea mint!

| 6684464 a răspuns (pentru Octavian199):

Crestinii nu se imbolnavesc, sau ce? ca nu inteleg intrebarea.

| Octavian199 a răspuns (pentru 6684464):

Am zis eu asa ceva?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu e tot un zeu rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si zice in 'nume''Dumne-'zeu'

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Fiecare cu parerea lui.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

De ce nu citesti asa Dum-NEZEU?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Dar ce e Dumnezeu atunci? Are creier sau?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Doar justitia il poate pedepsi. Nu exista zei, iar astfel de preoti sunt sarlatani!

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Parerea ta personala.

| Saw3Danny explică (pentru Octavian199):

Câteva întrebări si referinte pentru cei ce susțin că Dumnezeu nu exista:cum poate fi creată viata,făptura si tot ce are viata? Cum pot avea ele un mecanism atât de logic si precis,chiar de explozia bing bang de sta in teoria nașterii universului are de pierdut prin afirmatii simple caci chiar sămânță de viata de se forma nu putea sa fie rațională și logica,ceva creeat din nimic nu poate fi mai mult decât nimic,cum poate nimicul bing bang sa creeze ceva cu cu rațiune, logica, conștiința si sentimente? corpul uman dar si al animalelor si reptilelor terestre si subacvatice este foarte complex si logic, unele avand mecanisme de aparare contra pradatori(recomand sa vedeti enciclopedia despre corpul uman si alte viețuitoare dar si despre univers),gravitația pământului este perfecta si menținută perfect,ce lege oprea sa mai existe dezastrele despre care se spune că au fost inainte de bing bang? cercetătorii au descoperit că in univers lipseste o zi e ziua lui ioshua(sper ca am scris corect încă nu am ajuns cu studiul bibliei până acolo deoarece am terminat doar Noul Testament iar vechiul acum il studiez)ziua lipsa e ziua cand ioshua s-a rugat la Dumnezeu sa nu lase soarele sa apuna caci daca va spun e dușmanii il vor birui, Dumnezeu i-a ascultat rugă si ioshua a învins,o altă teorie a mai fost ca universul nu poate exista fără cauza cum nimic nu poate exista si nu se poate produce fara o cauza, trebuie sa existe o fiinta fara cauza, care nu se încadrează în timp(care a creeat timpul), care nu este de materie organică sau orice alta materie, studiile spun că Dumnezeu este energie, inteligent, cu conștiința, sentimente, rațiune și logica!