| Saw3Danny a întrebat:

Dacă cineva iti face rau il pedepseste Dumnezeu? Se pot da acatiste ceva? Unele lucruri rele ne pot marca pe viata si nu vom putea uita! Auzeam ca exista preoți care deschid cartea, imi pot spune ei oare ceva din trecut, daca cineva mi-a facut rau?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu are indelunga rabdare si stie totul, El ne iubeste pe toti si nu ne vrea raul si ne spune si noua sa iertm pe altii in dragoste cum ne-a iertat si El pe noi de lucruri mult mai grave. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

34 răspunsuri:
| Saw3Danny explică (pentru Saw3Danny):

Scuzati greșelile gramaticale am vocabularul asta intra pe automat cand tastez

| Octavian199 a răspuns (pentru Saw3Danny):

Fara apa nu e viata, fara caldura nu e viata, si asa mai departe

| Saw3Danny explică (pentru Octavian199):

Totul are o logica nu? Apa oxigeneaza sângele il transporta in toate organele, e un mecanism precis ca un ceas elvețian, cand ti e frig sângele se retrage de la suprafață pielii si mușchilor in general pentru a proteja organele vitale, cand ti e cald vine sa răcească pielea, în tot si toate exista logica, logica nu poate fi întâmplătoare cum nici o partidă de sah nu poate fi constructivă, corectă și precisă daca nu există logica! Omul oricât de destept ar fi tot mediocru va rămâne în cunoaștere, daca erau deștepți savantii sa sa tragă astfel de concluzii grele atunci de ce stiinta in medicatie si altele e oarecum slaba? In fine, fiecare e liber sa aleaga ce vrea!

| emignon a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni vreodată.
Altfel n-ar mai fi divin dacă şi-ar pune capul cu toţi oamenii.
Dumnezeu nu se lasă purtat de oameni ca o cârpă a răzbunării sau a vindecării / intervenţiei între o relaţie sau alta.
Dumnezeu nu-i firmă de reglementări de relaţii interumane.
Se ocupă de lucruri mai importante decât să intevină între un om şi altul.
Oamenii pot de la nivelul eticii şi al respectării normelor de convieţuire socială şi morală să-şi rezolve lucrurile ce apar în versiunea unuia şi al celuilalt. Nu ne ţine nimeni în relaţie cu cineva,fie şi prietenie sau simplă cunoştinţă.
Iar când cineva ne face rău fizic sau psihic,putem merge la spital să ne tratăm de rana respectivă şi să avem tăria să spunem adevărul când personalul medical ne pune întrebări cu privire la ce ni s-a întâmplat cu amănunte ce vor fi considerate necesare. Medicii vor anunţa autorităţile în drept ca să puteţi primi eliberare de influenţa celor ce v-au făcut rău. Nu-i nevoie să-i denunţaţi dumneavoastră la Poliţie pentru a obţine nervi consumaţi,bani cheltuiţi degeaba şi relaţie deteriorată. Medicii o pot face într-un mod mai practic şi mai profesionist.
Învăţaţi să-i oferiţi distanţă, răceală şi dezinteres complet celui care v-a făcut rău şi să închideţi orice legătură cu el, ieşind definitiv din viaţa sa ca s-o puteţi continua pe-a dumneavoastră.
E de preferat să vă mutaţi din oraş, din sat, din ţară şi din tumultul oamenilor şi să vă cumpăraţi o casă la margine de oraş sau de sat, la 1 kilometru de zona locuită, pe care să o păziţi bine, cu câini şi cu arme, la nevoie maximă de siguranţă şi apărare. Succes!