| navarre a întrebat:

Pot fi numite acestea,,invataturi,porunci ,fapte" atribuite DIVINITATII ?
De ce nu sunt ,,prezentate"si de popi,pastori,predicatori,aceste fapte abominabile atribuite Divinitatii ?
De ce se indica doar o fatada a iudeo-crestinismului,si nu se arata adevarul INTREG ,asa cum este reprezentat in culegerea si sortarea unor ,,invataminte"culese de la evrei ,numita BIBLIE?
http://www.youtube.com/watch?v=U9ylL5pgRPw&feature=youtu .be

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu sfânt şi drept, care este Judecătorul tuturor celor care nu se supun Cuvântului Său şi refuză să I se închine, a celor care s-au întors să se închine unor dumnezei creaţi de ei, unor idoli falşi, în loc să se închine singurului Dumnezeu adevărat (Romani 1).

Datorită caracterului drept şi sfânt al lui Dumnezeu, toate păcatele din trecut, prezent şi viitor trebuie să fie judecate. Din nou Dumnezeu, în infinita Sa dragoste, a creat o cale prin care a plătit pentru aceste păcate şi prin care a oferit oportunitatea împăcării pentru ca oamenii păcătoşi să poată scăpa de mânia Lui. Putem vedea acest adevăr minunat într-o sumedenie de versete, precum 1 Ioan 4:10: "Şi dragostea nu stă în faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci în faptul că El ne-a iubit pe noi, şi a trimis pe Fiul Său ca jertfă de ispăşire pentru păcatele noastre". În Vechiul Testament, Dumnezeu a lăsat oamenilor un sistem de sacrificii prin care se putea face iertarea păcatelor, însă acest sistem de sacrificii a fost numai temporar şi el arată către venirea lui Iisus Hristos care avea să moară pe cruce pentru ca adevărata ispăşire a păcatelor să se producă. Mântuitorul care a fost promis în Vechiul Testament este revelat în plinătatea Lui în Noul Testament iar expresia desăvârşită a dragostei lui Dumnezeu, trimiterea Fiului Său Iisus Hristos, este arătată în toată slava sa. Atât Vechiul cât şi Noul Testament ne-au fost date ca să căpătăm "înţelepciunea care duce la mântuire" (2 Timotei 3:15). Atunci când studiem în detaliu şi cu inima deschisă Biblia, devine evident faptul că Dumnezeu nu este diferit în Vechiul Testament prin comparaţie cu Noul Testament.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Ce este atat de greu de inteles? Tu, care ai mai mult de un neuron, de ce nu il pui la contributie? Dumnezeu este drept si sfant.Pana aici ai inteles, da? Bun, deci in dreptatea Lui El trebuie sa pedepseasca pacatul.Corect? Stim ca pedeapsa pacatului este moartea.La Golgota s-au intalnit justitia si dragostea lui Dumnezeu.Acolo in dragostea Lui a daruiti ce a avut mai scump, pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Pedeapsa pacatului este moartea. Dumnezeu este suveran.El ne pune inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul.Alege viata ca sa traiesti.Ca si un parinte care ii spune copilului sau ce este bine si ce este rau. Daca asculta va vbeneficia, daca nu asculta va suporta consecintele neascultarii.

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru navarre):

Navarre ai dreptatehappy

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru EmaS):

Aici gresesti scumpo...el ne lasa cam totul dar cu masura! Lucifer e cel care te lasa sa faci ce vrei chiar daca el iti spune ce e bine si ce e rau doar ca satanistii nu suporta consecinte.ei sunt aparati dar nah.

| EmaS a răspuns (pentru SabbyNightShadow):

Ce am gresit scumpo?

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru EmaS):

Pai ai zis ca pedeapsa pacatului este moartea si nu este asa si El intr-un fel de indruma mai puternic spre bine chiar daca ne arata cum e in ambele tabere, adica nu are nimica inpotriva sa vezi cum e sa fii satanist dar totusi.totul cu masurahappy

| muffy1 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=w0gAcbAGPH4
cred ca asta reprezinta cel mai bine, singurl raspuns care poate fi dat. de oricine. nu are rost un comentariu, parere, e explicat perfect.

| sabin89 a răspuns:

Ei, rufele murdare se spala in familie, nu stii? Nu se arata in public.

| SabbyNightShadow a răspuns:

Pentru ca toti vor ca noi sa credem numai si numai in Iisus Hristos si in DUmnezeu si tot ce ne zic ei la scoala si biserica...ei bine.acelea pot fii numite fapte ale Divinitatii...dar.ei bine ff complicat dc nu vor sa arate adv intreg o sa iti trm un mesaj cu id meu daca vr sa stii mai multe despre religiehappy doar sp^_^

| sabin89 a răspuns (pentru SabbyNightShadow):

Nu mai spune! Esti experta in religie? Vad ca vrei sa dai lectii lui navarre, dar tu nici nu esti in stare sa scrii in mod coerent un mesaj.

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru sabin89):

laughing eu am invatat despre religie mai mult decat crezi...dar nah.cum vrei.asteapta alt rasp...de la altcineva care iti va spune:,, du-te in colo cu faptele Divinitati etc etc'' ma rog treaba ta

Răspuns utilizator avertizat
| SabbyNightShadow a răspuns (pentru navarre):

Binehappy