| anonim_4396 a întrebat:

De ce in Biblia Ortodoxa nu apare Cartea profetului Mica, iar in cea protestanta si catolica apare?

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Acest lucru te poate ajuta sa-ti dai seama mai bine unele lucruri, mai ales ca acolo sunt si carti necanonice care in alte Biblii nu sunt, pentru ca Biblia are doar 66 de carti nu mai multe.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ea apare sub numele Miheia. Poţi să verifici aici: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/miheia/1/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca preotii manipuleaza ce sa se publice si ce nu. Biblia asa cum o stim noi, nu este nici pe departe completa. Din original, s-a tradus cu oarecare "interpretari" si s-a publicat cel mult 1/10 din ea.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă există astăzi Biblia, asta se datorează Bisericii creştine care a păstrat canonul Noului Testament după toate criteriile valide (autenticitatea autorilor, vechimea epistolelor şi a evangheliilor- obligatoriu sec I!, etc...). Biserica nu a ascuns nimic din ce trebuia să apară în acest Canon!

Biblia, Scriptura este născută în INTERIORUL Bisericii așa cum s-a păstrat ea neschimbată până astăzi, Biserica Ortodoxă în Răsărit, și cea Catolică (cu schimbările-inovații apărute în 1054) în Apus. Dacă cineva nu recunoaște existența Bisericii, confirmate insistent de Hristos în tot Noul Testament, atunci nu are ABSOLUT NICI UN MOTIV să respecte Scriptura – apărută în Biserică și apărată de erezii de-a lungul celor două milenii creștine. Eretici precum Martin Luther, care au încercat să scoată epistole întregi din Biblie, ar fi trunchiat-o "selectiv" potrivit intereselor și interpretărilor miilor de grupăriri sectante în continuă creștere…

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce a aparţinut însă impostorilor, aşa-zisele evanghelii, descoperite recent, cele false (apărute după sute de ani faţă de cele autentice şi scrise de autori anonimi!) nu au fost ascunse, ci au fost făcute publice de episcopii vremii (Irineu de Lyon – Lugdunum – n.130-202) dar au fost criticate pentru ereziile lor!

Te rog sincer să laşi teoriile la o parte... Care biblie nu este întreagă? pentru că având la dispoziţie toate dovezile istorice, Scriptura Bisericii a rămas neschimbată de 2000 de ani (nu garantez asta pentru cultele din afara Bisericii). Orice modificare sau denaturare a ei ar constitui un sacrilegiu...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Daca tu te limitezi NUMAI la Noul Testament, nu vei intelege niciodata ce spune Biblia. Am avut si inca mai am prea multi preoti in familie ca sa nu stiu ce vorbesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Jackul336 a răspuns:

Nu vei gasi niciun consens in toate dogmele prezentate ca adevaruri absolute, cate scrieri nu sunt schimbate, un cuvant modificat poate schimba o idee intreaga

| Jackul336 a răspuns:

E o versiune remixata

| sunrises a răspuns:

Apare dar are alta denumire, Miheia...

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Este de fapt Cartea lui Miheia in Biblia Ortodoxa.

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Biblia sectara
Cuvantul Biblia vine din originalul grecesc Biblos(6 litere)
Deci Biblos(6) contine 66 de carti
deci biblia sectara = 666
Asta e un motiv suficient pentru a nu citi biblia sectarilor unde mai pui ca e si masluita