| IonelAndrei7 a întrebat:

Dacă citești Biblia te va răsplăti Dumnezeu sau o citești doar pentru a reține ceva?

14 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Daca o citesti, te rasplatesti singur.

| IonelAndrei7 explică (pentru Celcestietot):

Adică cum?

| Celcestietot a răspuns (pentru IonelAndrei7):

Cu informatia.

| IonelAndrei7 explică (pentru Celcestietot):

Dar nu mă răsplătește și Dumnezeu pentru că am citit Biblia?

| Celcestietot a răspuns (pentru IonelAndrei7):

Daca informatia aflata este pusa in aplicare, atunci exista si rasplata, sau macar ramai cu informatia memorata.

| IonelAndrei7 explică (pentru Celcestietot):

Eu mă las de înjurat, de făcut rău. Dumnezeu mă va răsplăti?

| IonelAndrei7 explică (pentru Celcestietot):

Masturbarea este un păcat?

| Celcestietot a răspuns (pentru IonelAndrei7):

Te va rasplati.

| Celcestietot a răspuns (pentru IonelAndrei7):

Conform Bibliei, nu.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj imaginar, deci inexistent si daca vei citi biblia nu va avea cine sa te rasplateasca cu nimic pentru timpul pierdut.

| IonelAndrei7 explică (pentru halogen001):

Fiecare crede ce vrea. Pe toți ne ajuta Dumnezeu într-un fel sau altul dar noi nu ne dăm seama

| halogen001 a răspuns (pentru IonelAndrei7):

Evident ca fiecare crede ce vrea, dar trebuie sa mai vedem si ce poate fi crezut si ce nu. De exemplu eu nu pot sa cred ca sarea de bucatarie e zahar si la fel nu pot sa cred ca zeul x iubitor si atotputernic care a facut tot ce exista trebuie sa fie invizibil si sa nu poata vorbi cu omul. Deci zeul x nu exista, e doar minciuna si atunci nu are cum sa ajute pe nimeni. Daca nu ne dam seama, atunci e clar ca nu ne ajuta.
Cine iti cere credinta? Zeul x? Ai vorbit cu el si ti-a cerut credinta? Nu. Niste oameni ti-au spus ca zeul x iti cere credinta, deci credinta ta e de fapt credinta in oamenii care ti-au spus despre zeul x, nu e credinta in zeul x pentru ca nu ai voebit cu el. Esti de acord sa crezi in oamenii care ti-au spus sa crezi in zeul x? Oamenii sunt mincinosi. Nu e asa? Nu am avut razboaie, inchizitie, nu avem infractori, nu avem mincinosi? Avem. In ce conditii se cere credinta? Atunci cand nu ai dovezi, atunci ceri credinta, pentru ca daca ai dovezi, inseamna ca stii, deci inseamna cai stiinta. Cand nu ai stiinta, o inlocuiesti cu credinta, credinta care e in oameni, pentru ca nu ai vorbit cu zeul x ca sa spui ca ai credinta in el. Omul cand vrea sa te insele, nu are dovezi, pentru ca dovezile arata altceva decat vrea el sa iti spuna si atunci iti cere credinta. Deci credinta e calea spre minciuna, spre inselatorie, iar stiinta e calea spre adevar. Deci fiecare e liber sa se insele sau sa fie inselat daca nu gandeste sau daca nu poate gandi.

| Digikey a răspuns:

Pe mine m-a rasplatit.Am inteles ca totul este simbolic si nu are legatura cu adevarata divinitate.
Am inceput cu Vechiul Testament, apoi cu Noul.
Si nu m-am multumit doar cu o traducere.
Am facut rost chiar si de trraduceri rare, si nu doar in limba romana.

| contsters2021 a răspuns:

Nu, dacă vrei să spui că te vei îmbogăți, dar te va ajuta să eviți răul și să trăiești mai mult si mai sanatos.