| Mechanix a întrebat:

Dacă creștinii spun că Vechiul Testament e neactualizat și nu trebuie luat în considerare când cineva amintește de ororile pe care le-a făcut Dumnezeu în el, de ce nu e scos din Biblie, și de ce alte versete din VT care n-au legătură cu acele crime sunt folosite ca citate motivaționale și de ce sunt acceptate poveștile din Geneză și din Exod? Parcă nu trebuia luat în considerare.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din ignoranţă, subiectivism, ipocrizie...

| Mechanix explică (pentru NOname):

Știu, știu, dar vreau să aud și varianta lor, atunci devine treaba amuzantă.

| martzian a răspuns (pentru Mechanix):

Sper ca am reusit sa va amuz. Stiu si ca o sa va treaca. happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu sunt povesti, este istoria poporului evreu, noi suntem mai rau ca ei si nu e nimic amuzant; istoria nu se rescrie ca vrea mechanix

| Alcyon a răspuns:

Cum adica sa fie actualizat? Ce, e joc pe computer, sa aiba nevoie de update? laughing Asta-i chiar amuzant. Biblia a fost scrisa pe parcursul a o mie de ani. Iti dai seama ce inseamna asta? Societatea se schimba si de la o zi la alta... Aici vorbim insa de sute de ani. Istorioarele din Biblie, reflecta modul in care oamenii si-au schimbat viziunea asupra existentei... de-a lungul secolelor. E ceva extraordinar, daca stai sa te gandesti.

| martzian a răspuns:

Vai de crestinul care spune acest lucru, Mechanix! Vechiul Testament este o parte esentiala a Sfintei Scripturi! El te ajuta sa intelegi ca Dumnezeu este si drept si sfant, in plus suveran, nu doar bun si iubitor. Sunt multe altele beneficiile.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Concretizeaza-mi putin.
De unde deducem mai exact ca e drept si sfant? Din vechiul sau noul testament?
Ce deducem mai exact din vechiul testament? Ca ar fi drept?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, stiu ca ai citit deja informatia asta la mine, in lungii ani de cand ne ciocnim pe aici. Daca esti interesat de o noua discutie pe tema, iti stau la dispozitie pe privat, unde nu vei simti nevoia sa contrazici de dragul de a avea dreptate cu orice pret.

| CinevaNou a răspuns (pentru martzian):

Adica ti-e rusine in public?

| martzian a răspuns (pentru CinevaNou):

Cu tine nu am dezbătut asta, geniule! Ia provoaca-mă, să vezi dacă sau cât îmi este de rușine! happy

| Deaad a răspuns:

Aveam o ora de religie acum doua saptamani si profesorul ne vorbea despre Vechiul Testament. Spunea despre scaparea evreilor din egipt, despre Moise, etc.Iar eu ma intrebam de ce nu ne povesteste despre jertfele groaznice de animale care se afla in Levitic de exemplu. Daca ne-ar fi zis despre asta, am fi avut o cu totul alta parere despre Bunul si Atotputernicul nostru Dumnezeu.Erau jertfe groaznice. Spunea despre cum preotul frangea aripile pasarilor pe altar,apoi cu sangele lor, manjea altarul.'Citez:''Miros placut Domnului''. Deci e o problema aici.IAr crestinii spun ca asta fac satanistii. Uite ca Bunul si Atotputernicul Binevoitor Dumnezeu e responsabilul.

Povestile din Geneza, Exod si alte carti din Biblie sunt basme efectiv.Un om normal nu ar trebui sa creada asta.Ce diferenta este intre Praslea cel Voinic si merele de aur si Iona care a fost inghitit de un peste al oceanului, stand acolo cateva luni in burta lui apoi a fost salvat de Dumnezeu pentru ca vezi tu, s-a rugat lui.Sa fim seriosi.E o magarie sa spui asa ceva.Cum in **** sa stai in burta lui cateva luni? Te digera, mama lui de peste.

Deci asta e situatia.O carte plina de crime si de jertfe oribile si totodata de basme care u se diferentiaza deloc de cele ale lui Ispirescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum pui problema imi dau seama ca esti habarnaut in biblie, nepriceput in a pune problema, si deci o explicatie ar fi inutila, ca a arunca diamante porcilor.ma pot amuza in voie de gradul tau de amuzament.umorul de calitate este apanajul oamenilor teligenti.a rade ca proasta la maciuca, e a celor cu mintea odihnita.

| HowdidIgethere a răspuns:

Daca ai revizui-o tu, cred ca ar ramane trei litere. (LSD)

| dogee92 a răspuns:

Cei care spun asa nu sunt crestini! Citeste de exemplu cartea Osea unde vei gasi cea mai frumoasa poveste de dragoste happy. Si e din Vechiul Testament...