| bogdanstelistul a întrebat:

"Daca cred in D-zeu, dar nu exista, nu pierd nimic, dar daca nu cred in El si exista, pierd totul!"
Ce parare aveti despre asta?

44 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vorbe...vorbe!
Nu este teribil de important, să crezi în Dumnezeu, ci să nu păcătuiești și să creezi.
Dacă crezi în Dumnezeu, și păcătuiești de nu se poate, degeaba crezi în Dumnezeu.
„ A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet."

Vezi materialul de mai jos, care poate te va edifica, cel puțin parțial.

„ Religia creștină, cu falsul păcat adamic, a fost și este și acum, un mijloc de manevrare și de îndobitocire, al oamenilor, ( de anihilare a opiniilor individuale) și de ținere a acestora sub ascultarea „Cezarilor" vremelnici, --dă cezarului ce este al cezarului & întoarce și celălalt obraz, & ferice de cei săraci cu duhul etc----.
Și că pe oricare dintre ramurile sale creștinismul este o religie incorectă, o aiureală, ce trebuie combătută că Dumnezeu, de fapt, ne vrea învățând și cunoscând și cunoscători și creatori & creativi, și că a pune problema că este un păcat să vrei să cunoști este o invenție a popilor / a castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni, cu totul contrară voinței adevărate a lui Dumnezeu.

Trebuie să lămurim care este treaba cu păcatul adamic.
Câți oameni fac invenții și inovații? --(Acum au făcut un haos din acești termeni, anterior invenția era noutate absolută pe plan mondial și inovația noutate pe plan național.)---
Cei care fac invenții și inovații primesc și premii.
Toți acești oameni fac ceva creativ. Toți ăștia crează.
Câți dintre ăștia sunt creștini?
Jumătate sau mai puțini.
Toți oamenii independent de apartenența religioasă crează sau explicat altfel au fost hărăziți de Dumnezeul Creator cu capacitatea de a crea indiferent de apartenența la o religie sau alta, sau dacă sunt atei.

În rezumat Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu „harul creației", indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.

Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii.
Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.

( Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam, lăsa muritori de foame, peste 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.)

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu / în permanență, în funcție de nivelul de cunoaștere al Omenirii.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu „harul creației".

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze, fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Deci ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale, la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației, ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației.

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin, ce este, Dumnezeul Creator, te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei, cu harul creației, și cu capacitatea de a crea.

Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi!

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta, la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

O dovadă concludentă a faptului că ne viul are suflet este memoria apei.
Caută pe net despre memoria apei.
Ar fi cam aiurea să afirmi că apa este vie și este o ființă dar apa are memorie... și în context putem vorbi deci și despre sufletul ne viului.
Merită să vezi neapărat cu ochii tăi filmele astea :
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
http://www.youtube.com/watch?v=cxROTKBW4hU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e8d-RbtD0uU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ElFJLKG22nE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBB6V8Vhbkg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o4XuNSZ1tZA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TURwuGkaFTU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TSPjlhT0yEM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FxtvBs4KNrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9RkwWJCyFYE&feature=related
Sunt și altele dar mai mici.

Într-un asemenea context ecologia capătă dimensiuni religioase foarte clare.

Nu trebuie să ardem aiurea combustibilii fosili ci numai să îi chimizăm, și trebuie să ne ocupăm, noi oamenii, foarte serios de valorificarea energiilor neconvenționale deci fără să stricăm natura:

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare.
Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe",, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".

Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune". )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul (și spiritul ) tău, în existențele tale ulterioare.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea.

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune : „astea sunt cărămiduțele, puse de mine ", și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni, zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare.

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri, în cadrul aceluiași univers etc. ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică, în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, (în speță Divinitatea de Ordin Suprem al Universului,) i-a hărăzit pe toți oamenii, independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii, dar cu panteon divinic vid (= zero zeități bune ) și simultan cu panteon malefic vid (= zero zeități rele )
)
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ, ar putea să fie, să pui și tu cărămiduțele tale, la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității!

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului!

Asta cu falsul păcatul Adamic, păcatul dorinței de a vrea să cunoști, este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni.

În consecință nu există la modul real, nici un fel de păcat adamic, asta fiind o mare minciună inventată de prelați că Dumnezeu ne vrea învățând, cunoscând și creatori, că altfel nu hărăzea specia oameni cu capacitatea de a creea.

În consecință ca membru al speciei oameni, trebuie să păcătuiești cât mai puțin, să demonstrezi / probezi iubire față de cea ce are suflet, și să creezi -- existând etapele învățare, cunoaștere și creație---.

Din creștinism trebuie reținut numai ce este bun : că nu trebuie să furi, că nu trebuie să omori, etc,
iar nenumăratele prostii din creștinism, trebuie aruncate la gunoi."

În acest material se face precizarea că :

„ A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet."

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

"asupra a ce are suflet"... conform crestinismului, animalele nu au suflet. Din ce ai zis tu acum, rezulta ca abuzurile si uciderea animalelor e Ok. Ba mai mult, specia noastra poate sa distruga intreaga planeta ca e Ok atata timp cat scapa oamenii. Presupunand ca am fi vizitati de extraterestrii, e Ok sa-i distrugem pentru ca ei nu au suflet. Si mai pot sa-ti dau alte exemple (imaginatia mea e bogata). Foarte pe scurt, putem face tot ce vrem cu ceva care nu are suflet.

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă citeai cu atenție ce am scris, vedeai că nu sunt creștin și că afirm că și ne viul are suflet.
Deci cea ce mi-ai scris, se adresează în realitate altuia și nu mie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Corect, nu am citit si din moment ce ai zis ca nu esti crestin si afirmi faza cu sufletul, nu ti se adreseaza. (era prea mult de citit, a fost mai fain sa dorm laughing ). De curiozitate, cat mai pe scurt, care este "versiunea" ta? Poti sa-mi raspunzi aici sau prin mesaj.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru MMihai):

Vad e frumos tare unde ajungeti cu creatia voastra: bomba atomica, manipulare grosolana prin intermediul tv, virusi creati in laborator, poluare, ..etc. foarte frumos

| Ionait a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Si totusi... acum putem prelungi viata unui bolnav de cancer, ba chiar il putem vindeca. Stim cum sa salvam viata unui om, putem comunica cu cei aflati la mare distanta de noi, poate ca peste cateva sute de ani vom coloniza alte planete. Tu scoti doar partea proasta din stiinta.

Daca timp de 2000 de ani ne-am fi rugat, atata tot, ce s-ar fi ales de noi? Omenirea ar fi fost de mult disparuta.
Dar ma rog, probabil ca tie ti se pare mai logic sa ne rugam decat sa progresam...

Si nu, nu sunt impotriva religiei, doar ca nu imi place unde s-a ajuns. Stadiul actual ma duce cu gandul la Evul Mediu. Nu imi convine sa vad preoti care coboara din masini de sute de mii de euro stiind ca in Africa sunt copii care mor de foame, de sete sau din cauza ca nu se pot trata, tratamentul costand 20-30centi.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Ionait):

Preotii care isi bat joc de treapta inalta la care sunt vor plati dar ii judeca Dumnezeu nu noi oamenii, cum nici un crestin DAR ABSOLUT NICI UNUL NU are dreptul sa judece un ateu. Credinta este un dar de la Dumnezeu.Nu este meritul omului. Dar nici macar acei preoti nu isi pot diminua harul primit la hirotonire. oricat de pacatos ar fi are puterea de a lega si dezlega pacate. DAR CU ATAT VA FI MAI GREA PEDEAPSA PENTRU UN PREOT CARE a cazut in patimi grele decat pentru un simplu crestin. Intelegeti odata pentru totdeauna capul bisericii este Hristos. Si nu ma refer la BOR aici ca institutie. Biserica nu este institutie. Biserica(credeinciosii + harul preotesc) este mireasa lui Hristos

| MMihai a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

În ce am scris aici, nu am vorbit nici despre : bomba atomica, manipulare grosolana prin intermediul tv, virusi creati in laborator, ci despre sensul ecologie ca parte a unei religii adevărate, deci a uneia opusă creștinismului, care cu falsul păcat Adamic, nu este decât o religie a minciunii.
Evident că cercetătorul în domeniul științei sau tehnicii, înarmat cu religia „adevărată", care ar spune că „ fiecare om este un foarte micuț Dumnezeu", trebuie să aibă discernământul necesar, să nu dezvolte anti-creația, deci o creație dăunătoare planetei și Umanității.
Anti-creația, trebuie înțeleasă ca o formă foarte gravă de păcătuire, în urma căreia atârni ca niște pietre de moară la sufletul tău și îți asiguri niște predestinări mizerabile în viitoarele existențe terestre cu trup material.
Deci dacă vrei o karmă foarte mizerabilă în reincarnările ulterioare în planul existențial terestru, nu ai decât să mergi spre anti-creație.
Ieșirea din samsara, sau limitarea numărului de reincarnări, se face prin ne păcătuire //minimalizarea păcătuirii
și prin creație.
Prin fapte suplimentare voluntar bune, prin minimalizarea voluntară a păcătuirii și prin creație pozitivă se micșorează ciclul reincarnărilor în acest plan existențial terestru.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru MMihai):

Nu exista reincarnare. nu este biblica plus ca e pacat

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Ionait):

Dar cum s-a ajuns la cancer? cancerul apare si la copii acum in trecut cancerul era boala batranetii. din cauza societatii in care traim. Stiinta aduce cu sine degradarea mediului prin activitatile practicate de om care se rasfrange de asemenea asupra noastra. logic ca nu ar fi fost acum telefon, internet sa utv dar eram mai sanatosi. cum preferi bolnav, care se indoapa zilnic cu apstile si cu gadgeturi sau sanatos si fara stiinta. fiecare are dezavantajele ei. situatai de fata merge numai in cazul in care gasesti un adevarat credincios. in vechiul testament Dumnezeu facea minuni des pentru ca oamenii erau credinciosi acum creditna s-a mai diminuat si trebuie sa gasim alt ajutor.

| Ionait a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ok. Sunt oarecum de acord cu tine. Dar ce ma deranjeaza pe mine este partea cu "are puterea de a lega si dezlega pacate. ". Cum adica poate lega pacate? Poate ca nu inteleg intocmai sensul dar asta inseamna ca ne poate atribui pacate la fel cum ni le "sterge" prin Sfanta Spovedanie?

Si referitor la harul primit la hirotonire. Oare crezi ca nu exista oameni fara de har, oameni care au facut seminarul doar pentru ca vor castiga bine pe urma (revin la partea financiara). Eu cunosc cateva exemple despre care mi-e greu sa cred ca au acea atractie fata de religie cat fata de traiul de dupa obtinerea unei parohii.

Acum vorbesc sincer. Nu sunt impotriva practicarii unei religii. Ma inchin, spun rugaciuni atunci cand trebuie, mai merg si pe la Biserica, dar ce ma face sa ma departez de credinta sunt preotii. Oare nu acestia ar trebui sa ne apropie, nu sa ne departeze?

| MMihai a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu ai avut răbdare să citești nici măcar, o singură pagină, oare are rost să îți mai scriu alte 99?

| MMihai a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

De unde ești tu așa sigur că nu există reîncarnare?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Re%C3%AEncarnare
Reîncarnarea și creștinismul
Informații referitoare la reîncarnare au existat (și mai există) în Biblie și în unele texte apocrife. Biserica primelor secole a acceptat teza reîncarnării. În anul 553 însă, la cel de al doilea conciliu de la Constantinopol, teza reincarnării a fost anatemizată, fiind considerată o eroare dogmatică.
Împăratul Iustinian care a condus Conciliul (sub laitmotivul: "Afurisit fie cel care, de aici încolo, va mai crede în preexistența sufletului!") a impus clerului propriul său crez, a pus sub arest pe Papa Vigiliu și a obligat episcopii să accepte noua dogmă. Justinian a considerat că teza reîncarnării acordă omenirii o prea lungă perioadă de timp pentru atingerea unei trepte mai înalte de dezvoltare a conștiinței.
Noua teză a lui Justinian, propagată masiv în rândul enoriașilor, a dus însă la erori și mai mari de comportament ale omenirii, majoritatea oamenilor încercând să trăiască din plin unica viață.
Biserica a exclus treptat aproape toate textele, documentele și cele 31 evanghelii apocrife, neconforme noii linii dogmatice trasate.
Cu toată cenzura impusă textelor originare, s-au mai păstrat pe alocuri unele referiri la reîncarnare ("Evanghelia după Ioan" [3, 1-8], "Evanghelia după Matei" [11, 14 și 17, 10-13], "Evanghelia după Ioan" [8, 56-58], " Cartea lui Ieremia " [1, 5], "Cartea înțelepciunii lui Solomon" [2, 5 și 8, 20], "Cartea lui Kohelet (Ecleziastul)" [12, 6], "Evanghelia după Matei" [26, 52], "Evanghelia după Ioan" [9, 1-3], " Epistola lui Pavel către filipeni" [2, 6-7], "Epistola sobornicească a lui Iacov" [3, 6]). De asemeni, în unele documente apocrife ("Evanghelia după Pistis Sophia", "Evanghelia lui Toma" ș.a.).

Texte biblice
Evanghelia după Ioan, 3, 1-8
Și era un om dintre farisei, care se numea Nicodim și care era fruntaș al iudeilor. Acesta a venit noaptea la Iisus și I-a zis: Rabi, știm că de la Dumnezeu ai venit învățător; că nimeni nu poate face aceste minuni, pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască? Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu. Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este. Nu te mira că ți-am zis: Trebuie să vă nașteți de sus. Vântul suflă unde voiește și tu auzi glasul lui, dar nu știi de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul.

| MMihai a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

În creștinism nu mai este reîncarnare din anul 553, dar anterior exista, iar în alte credințe există și acum!
O să îți povestesc ceva :
Un copil sub un an sau de circa un an.
Unchiul lui îl pune pe o statuie cu un leu.
Piciul se hâțână, ca și cum ar călării statuia și cade și începe să bâzâie. Unchiul lui, ca să tacă nepotul, îi zice îi dăm na..na. și dă cu palma peste statuie.
Piticul se ridică și se uită în sus la unchiul lui și îi zice. „ Bă potule ...ata tatuie, ( eti pot ) ".
Unchiul pricepe ce a vrut să zică copilul, dar nu comentează.
Trece un alt om, care era pe acolo, și a auzit totul și îi spune unchiului copilului:
„Băi prostule, asta este o statuie, ești prost ".
Acel om s-a interesat al cui era copilul!
După circa 10 ani omul s-a întâlnit cu acel copil, mai mare cu zece ani și i-a povestit faza cu „ Bă potule... ata tatue", iar acel om nu avea de ce să îi mintă pe băiatul de circa 11 ani, și să îi zică niște minciuni.
Omul nu era sigur după 10 ani dacă copilul, a zis la urmă „eti pot "/ ești prost sau nu, dar a fost impresionat de raționamentul foarte corect al copilului, și ce isteț este la o vârstă așa mică.
În mod firesc un copil mai mic de un an sau de circa un an, nu pricepe semnificația cuvântatelor : prost și statuie, din experiența sa proprie de viață.
Din 100 de familii cel puțin una va povestii cunoscuților, despre raționamentele inexplicabil de corecte și atipice vârstei și experiențelor lor biologice, a unor copii foarte micuți.
La începutul vieții când le lipsește o experiență de viață suficientă, unii copii mai au acces la experiențe din viețile lor anterioare, care funcționează ca un mijloc de protecție.
Pot să îți dau multe exemple, în acest sens.

| MMihai a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

O să îți povestesc ceva :
Copil sub un an sau de circa un an.
Unchiul lui îl pune pe o statuie cu un leu.
Piciul se hâțână, ca și cum ar călării statuia și cade și începe să bâzâie. Unchiul lui, ca să tacă nepotul, îi zice îi dăm na..na. și dă cu palma peste statuie.
Piticul se ridică și se uită în sus la unchiul lui și îi zice. „ Bă potule ...ata tatuie, ( ești pot ) ".
Unchiul pricepe ce a vrut să zică copilul, dar nu comentează.
Trece un alt om, care era pe acolo, și a auzit totul și îi spune unchiului copilului:
„Băi prostule, asta este o statuie, ești prost ".
Acel om s-a interesat al cui era copilul!
După circa 10 ani omul s-a întâlnit cu acel copil, mai mare cu zece ani și i-a povestit faza cu „ Bă potule... ata tatue", iar acel om nu avea de ce să îi mintă pe băiatul de circa 11 ani, și să îi zică niște minciuni.
Omul nu era sigur după 10 ani dacă copilul, a zis la urmă „ești pot "/ ești prost sau nu, dar a fost impresionat de raționamentul foarte corect al copilului, și ce isteț este la o vârstă așa mică.
În mod firesc un copil mai mic de un an sau de circa un an, nu pricepe semnificația cuvântatelor : prost și statuie, din experiența sa proprie de viață.
Din 100 de familii cel puțin una va povestii cunoscuților, despre raționamentele inexplicabil de corecte și atipice vârstei și experiențelor lor biologice, a unor copii foarte micuți.
La începutul vieții când le lipsește o experiență de viață suficientă, unii copii mai au acces la experiențe din viețile lor anterioare, care funcționează ca un mijloc de protecție.
Pot să îți dau multe exemple, în acest sens.

| shadovv a răspuns:

Ca Pascal a fost destept.

| Laura a răspuns:

E ironic că la Știință și Filosofie majoritatea sunt de acord cu pariul, dar dacă îl postai la Religie, majoritatea îl dezaprobau.
E ipocrit, ilogic, incomplet și incert.

| Inferno a răspuns:

E absurd, pariul lui Pascal se numeste.
Daca ai crezut in D-zue crestin pierzi libertatea de a dansa, a canta, a mesteca guma, a manca inghetata cu ciocolata, a te uita la Tv, A te juca la PC, a sta la PS3, a bea cola, a bea pepsi, a bea pepsi cola, a bea coca cola 0.

| danut a răspuns:

Cred ca este o maxima partial folositoare sau mai bine spus inceputul unei afaceri. Sa o reformulam putin: "Daca cred in (il cumpar pe) D-zeu, dar nu exista, nu pierd nimic (Dumnezeu este GRATIS) dar daca nu cred in El (IL CUMPAR) si exista (si se da pe gratis), pierd totul (Am ratat afacerea)!"
Da, seamana cu un individ ce incearca sa faca din CER o afacere, foarte, foarte, omenesc si foarte putin Divin.

| OOOLEOOO a răspuns:

Si daca crezi in dumnezeul gresit? Totul e pierdut iarasi.

| Elvina a răspuns:

Se refera la faptul ca daca incerci sa-l cunosti pe Dumnezeu nu ai ce sa pierzi, caci el te invata tot c e bine, pe cand daca nu-l cunosti vei pierde iubirea sa.

| Adry05 a răspuns:

Sunt de acord. Foarte bine scris. Daca Dumnezeu exista, dar noi nu credem in el, atunci e luat ca un pacat. Daca credem in El si nu exista, atunci nu avem nimic de pierdut, corect?

| RAY a răspuns:

"Daca cred in zeus dar nu exista, nu pierd nimic, dar daca nu cred in El si exista, pierd totul

omule sunt mii de zeii ar trebui sa crezi in toti si sa nimeresti cel corect ca daca nu e naspa ca pierzi totul daca zeus e zeul adevarat? sunt mii de zeii nu poti sa spui ca daca nu crezi pierzi totul este o prostie daca ar exista dovezi ca exista un singur zeu da ar fi bun pariu asa se anuleaza singur e prea mare nr zeiilor ca sa nimeresti cel corect sau crede in toti

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare corect, am mai auzit-o de fapt, nu stiu sigur unde si e apreciata de multi credinciosi, cred.
Ceea ce stiu sigur e ca daca ii spui unui ateu asa ceva iti va rade in nas.
Si la urma urmei nu mi se pare convingatoare, dar e un raspuns bun pe care sa il dai atunci cand un ateu te intreaba de ce crezi in Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa este. Nu sunt vreo fanatica religioasa, dar cred ca daca ai macar un gram de credinta in suflet, D-zeu iti tine de grija happy.

| Serenade a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahahaha cred ca astia sunt niste atei mizerabili: http://stopworldhunger.webs.com/hunger.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima problema e ca pariul respectiv se bazeaza pe frica : " pai eu nu vreau sa pierd totul deci mai bine cred".

A 2-a problema e ca pana si persoana care crede in dumnezeu poate sa piarda totul si sa ajunga intr-un loc mult mai cumplit decat iadul crestin daca a gresit zeul. Daca spre exemplu zeul real este Odin si tu ai crezut in dumnzeu ce o sa faci? (si in loc de odin poti sa pui ce zeu vrei, poti sa inventezi tu gen Baxu, Meba si Bagon) Daca nu crezi in cei 3 (care de fapt sunt un zeu) o belesti rau de tot. O sa fi trimis pe veci ca public pentru cel mai prost comediant din toate timpurile si o sa bei bere fierbinte.

| 1Mihai1 a răspuns:

Adevărat.

| unbaiatanonim a răspuns:

Parerea mea este ca daca ai fi fost putin mai inteligent decat o gaina ai fi dat un search si ai vedea ce parere are lumea despre Pariul lui Pascal care desigur, e eronat.

| casablanca40 a răspuns:

Exista mai multe zeitati, dar oare care dintre aceastea este cea "adevarata"?
Acel citat ma indeamna sa cred din frica si nu din sentimente, ceea ce poate fii numit o credinta falsa. Daca simt ca Dumnezeu nu poate exista, nu voi castiga nimic mintindu-ma ca el de fapt exista.

| CamiiBăă a răspuns:

Adevarat.Unde ai mai auzit aceasta fraza?

| Serenade a răspuns:

Gata m-ai convins de acum o sa cred in Dumnezeu. Acum banuiesc ca sti si care este zeul real, ca avem milioane de variante si tare imi este frica de Allah, ca am auzit ca este la fel de bolnav mintal ca Dumnezeul crestin si ei sunt in opozitie in ceea ce priveste mantuirea.
Oricum cred ca daca ar exista un Dumnezeu s-ar pisa pe credintele voastre bazate pe frica. Al naibii Zei, mereu au fost rai cu cei inferiori, intr-adevar suntem dupa chipul si asemanare lor.

| AstroAlex59 a răspuns:

Ba da daca crezi in d-zeu si el nu exista pierzi timp pretios din viata cu rugaciuni, biserica, etc.etc...Iar daca el exista de ce nu se arata oamenilor in aceste vremuri in care din ce in ce mai putina lume crede in el, de ce nu elimina orice posibilitate de pacat ca oamenii sa ajunga in rai ca parca el iubea oamenii? Cam foarte abstrecata existenta asta a lui.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru AstroAlex59):

Dar tu vrei cu adevarat sa crezi in Dumenzeu? Sincer. fa primul pas(spovedeste-te, roaga-te) si apoi Dumnezeu te va convinge de existenta Lui intr-un mod sau altul.

http://www.crestinortodox.ro/credinta/cand-intelegem-por uncile-dumnezeu-135855.html

| AstroAlex59 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu vreau sa cred pentru ca mi se pare cam absurda credinta asta, dar de ce nu face el primul pas daca tot iubeste oamenii inseamna ca ma iubeste si pe mine deci de ce nu ia el initiativa si trebuie sa o fac eu primul?
P.S. Din cauza religiei ortodoxe s-au iscat atatea razboaie in care au murit milioane de oameni, si cica e religia iubirii...nu prea pare laughing

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru AstroAlex59):

Din cauza religiei ortodoxe? ia mai gandeste-te. inchizitia si curciadele sunt opera catolicismului.
El iti da mereu semne ca exista dar nu le poti vedea din cauza pacatelor de asta trebuie sa te spovedesti("fericiti cei curati cu inima caci aceea vor vedea pe Dumnezeu"). Atunci de ce mai spui ca Dumenzeu nu se arata etc daca tu nu vrei sa crezi? vrei cv de genul:"Doamne arata-te acum..." si gata. nu merge treaba asa

| AstroAlex59 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Dar de ce nu ii ajuta si pe cei „prinsi in mrejele pacatului aratandu-le calea cea dreapta„? gen eu care sunt un pacatoslaughing
Si vrei sa spui ca ortodoxismul nu a participat la razboaie si ca nu era pro inchizitie? Fiind religia iubirii de ce nu l-au rugat pe d-zeu sa ii apere de razboaie, nu zice el sa nu ucizi?winking

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru AstroAlex59):

Stii macar minimul de istorie de vii sa faci afirmatii de 2 lei?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruciad%C4%83

DE CE NU TE AJUTA? Asculta-ti constiinta caci ea este glasul lui Dumnezeu in om. Cand faci cv bine te simti bine cand faci rau cuiva te mustra constiinta.
Ia gandeste-te ce iti spune constiinta: E bine sa fii ateu cand Iisus a murit in chinuri pentru tine sa te poti mantui? Tine minte tu trebuiasa platesti asta

http://www.youtube.com/watch?v=HVyqU7TSESY

Atat o dovada ca vrei sa te schimbi cat de mica si Dumnezeu te ajuta.

| TedR22 a răspuns:

Este "arma secreta" a crestinilor intr-un debate cu un ateu laughing am auzit-o de mii de ori si e un argument complet ilogic. Gandeste-te ca sunt (si au fost) numeroase religii in lume. Fiecare sustinator al unei anumite religii poate sa foloseasca argumentul asta impotriva unei persoane de alta religie sau fara religie. Ce te faci tu daca o sa crezi intr-un dumnezeu toata viata si cand mori dai nas-in-nas cu Anubis (zeul egiptean al vietii de apoi). Eu personal sunt ateu, si am observat ca multi crestini cred in dumnezeu fara sa studieze aberatiile din biblie sau macar sa isi dea seama ca peste 5 miliarde de oameni nu cred in dumnezeul lor.

| WhiteMoth a răspuns (pentru TedR22):

Tocmai m-ai scutit de un mesaj foarte lung, hahah

| cipriantuna a răspuns:

True Story

| geggel a răspuns:

Nu e bine asa.Crezi pentru ca il iubesti sau nu crezi deloc.Din frica de El sa nu crezi pentru ca este o prostie.