| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cred în Dumnezeu si sunt crestin dar imi place și astrologia și astronomia și tot ce tine de planete are ceva? Spuneti-mi sincer ce credeti voi personal nu ce spun dogmele.
Exista vorba aia; În viata fa ceea îți place si gusturile nu se discuta.
Oare e valabil și în cazul meu de mai sus prezentat sau e păcat?
Sunt pasionat de planete si Univers de micuț dar îmi pun nădejdea, ma rog și cred și în Iisus Hristos.
Sper doar ca Dumnezeu sa ma înțeleagă ca doar El a creat și planetele di Unicersul și astronomia și astrologia și religia și tot ce se vede și nu se vede pe Terra.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Astrologia este ceva pagan iar dumnezeu uraste asta, verset -vrajitoria este interzis, cine pacatuieste sa fie ars de viu, omorat cu pietre

| AliGab a răspuns:

Una este sa te pasioneze cosmosul si alta este sa crezi zodii. Astronomia este una si astrologia este altceva. Astronomia mi se pare vasta si de necuprins ca stiinta, dar captivanta si frumoasa. In astroligie nu cred caci Dumnezeu a facut tot universul. In concluzie nu astrele imi coordoneaza viata, ci Dumnezeu: "Nașterea Ta, Hristoase, Dumnezeul nostru, răsărit-a lumii Lumina cunoștinței, că întru ea, cei ce slujeau stelelor de la stea s-au învățat să se închine Ție, Soarelui dreptății, și să Te cunoască pe Tine, Răsăritul cel de sus."

| EestiSodalane a răspuns:

Poti fi pasionat de astea fara sa crezi ca pozitia planetelor dicteaza destinul oamenilor in vreun fel sau altul. Dar daca nu crezi in asta atunci e ok

| T0Teu a răspuns:

‭‭Deuteronomul 18:10-12: "Să nu fie la tine nimeni care să-și treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meșteșugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morți. Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului și din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul Dumnezeul tău pe aceste neamuri dinaintea ta. "

| GandaIf a răspuns:

Nu stiu frate astea cu d-zeu mi se par mai mult basme inventate ca si prieteniii imaginari
Adica sa fim seriosi daca ar fi existat un asemenea zeu ar fi lumea in asa haos? sau ce asa i place te pomeni
Dar nici macar un semn de viata din partea barbosului oh go on
Asta e un D-zeu mort si stii cum se zice daca e mort automat poti zice ca nu exista

D-zeu care nu face abosolut nimic = mort = ne existent