| mODIN a întrebat:

Daca crestinii nu ar trebui sa sarbatoreasca Halloween-ul deoarece este o sarbatoare "pagana", de ce e sarbatorit Craciunul?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru stiinta ta sunt crestini care considera craciunul o sarbatoare pagana si nu-l sarbatoresc aidoma sarbatorii vrajitoarelor (halloween).

| danay72 a răspuns:

Buna intrebare, de fapt crestinii care respecta Bibia nu tin sarbatori care nu au legatura cu Biblia.Pe situl jw.org sunt articole utile in acest sens.

| milan9 a răspuns:

Denumirea aceasta, "craciun", specifică poporului român, nu este anterioara crestinismului, ci a fost elaborată de popor in cadrul celor 2000 de ani de crestinism.

Cea mai explicită şi mai corectă denumire este însă "NAŞTEREA DOMNULUI".
Alături de alte denumiri populare asemănătoare, şi termenul "Crăciun" este doar un sinonim, unul mai puţin relevat însă decât denumirea prioritară a evenimentului - "NAŞTEREA DOMNULUI".

| milan9 a răspuns:

Termenul de "Crăciun" NU este un termen păgân. Este doar denumirea sub care este cunoscută în popor sărbătoarea NAŞTERII DOMNULUI.

Termenul este un produs al folclorului popular. Dacă în toată istoria Facultăţii de Litere nici un profesor universitar nu a identificat originea termenului "Crăciun" ca provenind cumva din alt spaţiu lingvistic, cum poate cineva să susţină că ar fi cumva păgân? sad sad

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Eu sustin ca e pagana si uite asa...pur si simplu! nu e nevoie sa fii profesor universitar ca sa-ti dai seama ca e pagana.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Crestinii adevarati NU SARBATORESC asa ceva, nici una, nici altele asemenea lor.

| Peaches a răspuns:

Crestinii sarbatoresc Halloween-ul. Catolicii sunt crestini. Numele provine din limba engleză, de la expresia All Hallows' Even, numele sărbătorii creștine a tuturor sfinților, sărbătoare cu care Halloweenul a devenit asociat în țările unde predomină creștinismul occidental — catolic și protestant. Crestinii ortodocsi nu sarbatoresc Halloween-ul. Craciunul este sarbatorit de toti crestinii (catolici si ortodocsi) pentru ca atunci s-a nascut Isus.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
happy
~R

| TheWalker11 a răspuns (pentru Peaches):

Eu sunt catolic, deci sabatoresc Haloween-ul happy

| mODIN explică (pentru Peaches):

De fapt, nu avem de unde sti cand s-a nascut Hristos deoarece nu scrie in Biblie.

| Peaches a răspuns (pentru mODIN):

Asa este, nu scrie in Biblie, dar s-a vrut sa se sarbatoreasca. In urma cu vreo 1700 de ani s-a convenit sa se sarbatoreasca pe 25 decembrie nasterea lui Hristos. Pana atunci se sarbatorea pe 6 ianuarie.

| Peaches a răspuns (pentru TheWalker11):

Cred ca tu sarbatoresti numai daca vrei happy

| TheWalker11 a răspuns:

Pentru ca automobile...

| MiruD a răspuns (pentru TheWalker11):

laughingwinking

| MiruD a răspuns (pentru TheWalker11):

Pentru mine, Craciunul este o sarbatoare a crestinilor. (Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos)
Halloween-ul e o "sarbatoare" la americani.
Si fiindca sunt romani care nu cred in existenta lui Dumnezeu, ce-au zis : "Hai sa facem si noi ce fac aia. Ca e cool sa fii un mort sau un vampir" laughing
Doamneeee.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Ca atunci s-a nascut iisus, chipurile, dar nu s-a nascut pe 25 decembrie, asa au cazut niste preoti in comun de acord. nu stie nimeni cand s-a nascut, nici macar anul, din cate tin minte se oscileaza undeva intre anii 2 si 6 (anno domini bineinteles)
hai sa-ti mai zica tata ceva ca tot ai zis de halloween...si pastele a fost o sarbatoare pagana, la origini.

| ada92 a răspuns:

Atat Halloween-ul cat si Craciunul au origini pagane, nu au nicio legatura cu Biblia sau cu crestinismul chiar daca se sustine ca la Craciun s-a nascut Isus. Biblia nu mentioneaza data, iar eu cred ca daca Isus vroia sa-i sarbatorim ziua cu siguranta acest lucru era mentionat in Biblie. Dar nici chiar el si nici apostolii nu au sarbatorit-o, atunci cine suntem noi ca sa ne alegem o zi oarecare (care chiar coincide cu sarbatori pagane romane tinute in onoarea lui Saturn, zeul agriculturii, dar si in cinstea a doi zei-soare, zeul roman Sol si zeul persan Mithra).
Halloween-ul provine de la celti, ei aveau doua divinitati importante: un dumnezeu-soare si un dumnezeu al mortilor, care erau sarbatoriti la 1 noiembrie, inceputul Anului Nou celtic. Sarbatoarea mortilor a fost inclusa treptat in ritualurile crestine.
Deci crestinii adevarati nu ar trebui sa aiba nicio legatura cu aceste sarbatori pagane.

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Mda...am vazut si eu un articol cum ca isus nu s-a nascut pe 25 decembrie, cand de fapt e o sarbatoare pagana.

| Alasadun a răspuns:

Pentru că e mult mai păgână și cu mai multă tradiție printre creștini... Peste vreo câteva zeci de ani, în mod sigur și Halloween-ul va fi asimilat de către creștinism (dacă acesta va mai exista) și imediat se va mai compune vreun verset-două în Noul Testament în care se va preciza:"Scobiți bostanii, aprindeți făcliile și speriați diavolul!" sau ceva de genul, iar în noaptea de Halloween, popii își vor pune pe mufă măști și vor zbiera în altar blesteme sau înjurături de mamă la adresa lui Satan. Lumea va fi atunci încântată și de fericire va arunca bănetul în buzunarele "preacucernicilor părinți".