| anonim_4396 a întrebat:

Daca crestinismul interzice incestul, cum de Adam si Eva care au fost rude din moment ce ea a fost facuta din coasta lui, s-au impreunat?

23 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Eşti prea deştept pentru a înţelege că începutul creştinismului este în primul secol al erei noastre. Foarte deşteaptă întrebare, nota 3 cu indulgenţă.
Şi apoi dacă vrei să faci sex cu cei apropiaţi din familie, de ce oare naibii au dat ăştia legi laice care te bagă la zdup?

| Vladuthz a răspuns (pentru Arthur):

Mda, n-am ce sa mai iti zic, in afara de faptul ca s-a demonstrat stiintific ca incestul duce la copii cu anomalii (adica nasteri de copii bolnavi), si mai bine daca eu sunt prea destept dc nu-mi raspunzi la intrebare? Sunt doar curios...

| Arthur a răspuns:

Îţi dai seama ce greşeală a făcut Dumnezeu şi am ieşit cu toţi handicapaţi ( mai ales unii ).
Dar după evoluţionism, cum naiba au avut ADN-uri diferite, mama lor de maimuţe evoluţioniste?

Răspuns utilizator avertizat
| criisz a răspuns:

Eu cred ca tu nu ai inteles ceva anume din acel pasaj al Bibliei sau ai reprodus gresit. Eva a fost facuta din coasta lui Adam ca simbol al supunerii femeii, nu ca a fost rude... Nu a spus nicaieri ca au fost ruda.in schimb, peste tot apare sintagma ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului ei. Parerea mea.laughing) oricum buna intrebareahee hee

| Vladuthz a răspuns (pentru criisz):

Bai tata nu e logic, daca ea a fost facuta din coasta lui adam, automat avea acelasi adn ca si adam, automat sunt rude...deci ce am inteles eu gresit?

| DomineRex a răspuns (pentru criisz):

Vai de capul tau nu intelegi de ce a fost luat din coasta. Daca femeia trebuia sa ii fie supusa lui Adam Dumnezeu ii loia un picior(ca sa ii stea la picioare) lui Adam si nu din coasta.Ia luat din coasta ca sa ii stea alaturi(drepturi egale) adica cum poti sa interpretezi in halu asta geneza.

| criisz a răspuns (pentru DomineRex):

Vai de capul meu ca am interpretat cum am vrut. Biblia are mii de interpretari, n-ai cum sa le sti, sa le deduci si sa le intelegi pe toate. Asa ca nu te da rotund/a. Apropo, si eu zic, vai de capul tau, dupa cum scrii...nu te transfora in pionier mai bine pune mana si pe gramatica limbii romane :p

| DomineRex a răspuns (pentru criisz):

Hai du-te fa o laba si scuteste-ma ca esti prea prost sa faci actu in sine.

| criisz a răspuns (pentru DomineRex):

Nu face toata lumea ceea ce faci tu.

| DomineRex a răspuns (pentru criisz):

Da ma, macar eu nu sunt un ipocrit nenorocit ca tine sa spun ca nu am facut acest act "nobil" cand statistic vorbind ~98% din oameni au facut-o cel putin odata.
Dar eu ti-am spus sa ramai la nivel de laba ca esti prea prost sa faci actu in sine.

| criisz a răspuns (pentru DomineRex):

Iar tu esti prea prost sa faci diferenta dintre sexe, dar actuL in sine... asa ca, mai bine las-o balta. Ca incep sa cred ca o faci cu oricine, indiferent daca e barbat sau femeie

| DomineRex a răspuns (pentru criisz):

Ooo mai prins gata vrei sa ma arzi pe rug te rog?
Incult prost eu personal sunt heterosexual dar vad ca tu incerci sa ma jignesti spunandu-mi ca sunt bisexual.
Homosexualitatea nu e o alegere e ceva genetic, dar ce sa ma astept de la un incuiat prostovan ca tine.

| criisz a răspuns (pentru DomineRex):

Bine, gata... nu te mai contrazic cu absolut nimic. Voiam doar sa-ti spun ca sunt fata si tu nu stiu de ce ma tot faci "prost" happy

| DomineRex a răspuns (pentru criisz):

Nu se poate deduce din numele tau ca esti fata.Ce vrei sa ghicesc?
In Romania 99% din numele de sex feminin se termina cu litera a, iar din sz-ul ala ce dracu se poate intelege...

| Vladuthz a răspuns (pentru criisz):

Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Liberul arbitru. ca sa fiu sincera mi se pare ca suntem toti cam dusi cu pluta, s-ar putea ca asta sa fie explicatia happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a demonstrat ca avem cu totii cateva gene comune. prea complicat sa ne mai gandim la asta, deja s-a intamplat. nu mai este nimic de facut in privinta asta. eu traiesc in tara araba si e adevarat ca ies copii "nereusiti" din combinatia frate-sora, verisori si alte alea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incestul in biblie se refera doar la relatiile sexuale dintre parinti si copii si dintre frate si sora asa ca faptul ca s-au impreunat nu reprezinta incest.

| ghiCIne a răspuns:

Da, cei doi au format un cuplu pentru a popula pamantul.
Iti trimit 2 linkuri cu detalii:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......ncest.html

http://www.TPU.ro/......testament/

| xxxxxxxxxxxxxx a răspuns:

Ma gandeste "logic" asta s-a intamplat in ceruri tu crezi ca acolo exista adn?

| Photograph_Blondu_1986 a răspuns:

Daca vei citi in vechiul testament vei observa ca relatiile sexuale intre "rude" au fost interzise de Dumnezeu dupa pototop a fost scris in lege.Asta din cauza ca natura omului a decazut au aparut blolile genetice.Asadar daca vor frate cu sora sa faca copii,copii se vor naste cu boli genetice,deoarece amandoi parintii sau mai bien zis fratii au acelasi defect genetic fiind din aceeasi familie.Iar pe vremea cand Dumnezeu a dat legile, oamenii erau prosti nu aveau cunostintele ce le avem noi in ziua de azi de aceea trebuia Dumnezeu sa ii invete ce sa mamance cum sa pastreze igiena, cums a puna un bolnav in carantina...etc.Sper ca raspunsul meu te-a lamurit.