| luckyman_4740 a întrebat:

Daca Eva a fost facuta din coasta lui Adam, de ce avem mai multe grupe de sange?

Răspuns Câştigător
| greudespus a răspuns:

Grupele de sange au evoluat odata cu omul. Cea mai noua ar fi AB 4, apoi B3, A2 si cea mai veche grupa 0. Nu sunt specialist, deci nu sunt o autoritate in domeniu.
Ramane dar de definit ce intentiona sa ne spuna Moise, prin expresia "coasta lui Adam." Probabil ca atat permitea limbajul la ora aceea (acum 3500 de ani, nu stia de ADN, celule stem, etc). Iar daca asa a fost inspirat sa scrie, atunci la fel, acesta era cel mai avansat limbaj pe care Dumnezeu il putea folosi ca sa-i transmita lui Moise o anume informatie, care sa poata fi apoi redata si inteleasa de semenii lui.

2 răspunsuri:
| Psihologul a răspuns:

Astea sunt niste lucruri pe care doar Dumnezeu le stie.

| FuunkiiieDoll a răspuns:

laughing)

este o intrebare super funkie.happy!

suuper intrebare.:*

sh ca sa sh raspund.sincer nu stiu. poate ca asa a vrut Dumnezeu.happy