| OctavianDanielMaria a întrebat:

Sa ii vad acum pe credincios daca sunt in stare sa raspunda la intrebarea astabig grinaca Dumnezeu a creat Cerul, pamantul, soarele, stelele, animalele si omul, atunci cine a creat Galaxiile si celelalte planete din afara sistemului Solar?

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu a creat nimic, astea sunt inventi primitive facute pentru persoane limitate mintal, inchise la minte care se multumesc cu explicati irationale

| SecretDarky a răspuns (pentru RAY):

Pai normal ca suntem limitati mintal daca esti orbit de diavol nu mai vezi adevarul

| RAY a răspuns (pentru SecretDarky):

Satana nu orbeste pe nimeni doar ispita creatia lui dumnezeu cu acordul lui, vezi ca nu ai citit biblia, pavel recunoaste ca sunt necredinciosi mai putin pacatosi ca credinciosi, daca dumnezeu a dat ratiune a dat cu un motiv sai cunoastem creatia nu sa credem orbeste in orice, dumnezeu daca exista e ateu adica un necredincios, care nu crede in zeii

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In biblie nu scrie nimic de 7000 de ani, iar dai dovada ca nu ai deschis vreodata biblia

| SecretDarky a răspuns (pentru RAY):

Dar de ce sa creada in zei facuti de oameni wtf

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am gresit persoana nu era pentru tine ras

| Angelo2018 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce naiba scrii credincios cu majuscula?
Esti agramat?

| DeyCj a răspuns (pentru SecretDarky):

Greșit.Ești limitat mental daca crezi într-u domnul. Daca ești păgân convins poți ajunge să-ți folosești 100% din creierul cu care te-ai născut. Tehnologia există, dar cum credința într-u domnu zice că-i păcat mare și aia e arma diavolului(care nici nu există, la fel cum nici dumnezu în care voi credeți nu există. Există? L-ai văzut? Arată-mi o poză cu el și te cred; Da poză reală nu sluțire SF de pe păreții besericilor laughing) ), creștinul a ajus să se autoblocheze mental, iar prin asta să devină sclavul unei mâini de oameni ce fac tot ce vor cu cei ce cred în prostiile lor malefice.

| SecretDarky a răspuns (pentru DeyCj):

Du-te si culcă-te. Dumnezeu nu o sa se arate niciodata la cine nu crede in el dar tu cum esti redus mintal nu ai cum sa intelegi. Si apropo tatal meu l-a vazut in vis pentru ca a crezut si s-a rugat la El

| DeyCj a răspuns (pentru SecretDarky):

Nu s-a arătat că nu există.E doar o invenție ce există doar în mintea celor ce credeți voi că există. Testat și dovedit.
Pe viitor revizuie-ți vocabularul sau te voi raporta!

| SecretDarky a răspuns (pentru DeyCj):

Sper sa zaci in iad pe veci acolo unde ți-e locul

| 135Raul790 a răspuns (pentru RAY):

Cum adică „Dumnezeu nu a creat nimic"? Dumnezeu a creat toată lumea, chiar și pe noi, oamenii. Dacă ai biblia, uităte la Vechiul Testament, la prima lecție a Vechiului Testament și vei vedea cum a creat Dumnezeu lumea.
Apropo, Dumnezeu a creat lumea ști de ce? A creat lumea din iubire pentru noi, oamenii.

| RAY a răspuns (pentru 135Raul790):

Dovezi zero

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Clar, au existat dintotdeauna.Real totul a luat naștere de la energia cosmică, iar materia provine de alte sisteme solare ce au luat naștere cu mult înaintea celui în care ne aflăm.Cineștie ce e dincolo de găurile negre.Nimeni nu știe. Poate acele găuri negre sunt exact porțile de trece dintr-un sistem solar într-altul(cred eu).

| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu a creat tot universul.

| HDeNiSaR a răspuns:

Biblia nu se contrazice ci interpretările noastre se contrazic.

| alin131 a răspuns:

Crezul spune asa :

Cred in Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute.

(e doar inceputul de la crez)

De aici reiese ca Dumnezeu Tatal cel din ceruri a creat tot ce vezi si nu vezi. Nu stiu daca exista alte planete sau alte sisteme solare dar stiu ca trebuie sa ne punem increderea in Dumnezeu, nu in oameni.

| Turbo223 a răspuns:

Probabil atunci cand biblia vorbea de cer si de pamant, se referea la pamant ca fiind locul unde stam noi, casa noastra.Iar la cer, tot universul.Totusi,trebuie sa recunosc ca e ciudat faptul ca sunt planetele Saturn, Jupiter, Neptun care nu au pe nimeni in ele, sunt lipsite de viata si in biblie nu sunt mentionate, dar eu nu cred in NASA.Au poze editate/desenate si din cate stiu eu, chiar ei au spus asta.Sanse ca celelalte planete sa fie tot stele,dar poate ma insel. Daca ce spune,NASA,ca pamantul este o sfera care se invarte in jurul soarelui impreuna cu celelalte planete,iar planeta pamant a avut "noroc" sau "sansa" pentru a avea viata, atunci tot pot spune ca Dumnezeu le-a creat, prin cer intelegand soarele, stelele, norii si tot universul.Pe wikipedia zice ca Pamantul e turtit la poli iar NASA ca e o sfera perfecta si ne arata imagini false cu sfera asta numita Pamant.Iar un asa zic purtator de cuvant al NASEI zice ca are forma de para...ma rog, astea sunt tot felul de teorii, dar doar pentru ca nu credem unii dintre noi in Dumnezeu nu inseamna ca tot ce auzim de la oamenii care nu cred in el este adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| Turbo223 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiu ca biblia pare ca se contrazice singura de multe ori.Trebuie analizat contextul.Si in noul testament am vazut cateva versuri care par a se contrazice, dar am observat ca nu e chiar asa.Acum de zis sincer nu prea ma citit eu mare lucru din vechiul testament, dar faza cu dinozaurii...ei bine, dinozaurii sunt dovediti de stiinta dar sunt si explicatii pentru multe lucruri despre ei care aduc la neexistenta lor, un om de stiinta cand a adus aceste dovezi a fost conciedat. Oricum, nu sunt sigura.Nici in biserica de azi nu ma bazez foarte tare, deoarece sunt lucruri scrise in biblie pe care nu le respecta (majoritatea).Nu am citit prea mult vechiul testament, am citit mai mult din cel nou.Presupun ca tu invers? Sau ambele?