| andreiionescu1234567 a întrebat:

Daca Dumnezeu ar exista,care credeti ca ar fi pasiunea Lui? Adica ce meserie credeti ca i-ar placea? Exemplu:inventator,medic,politist, macelar..etc.?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Comediant tragedist dramatist

| andreiionescu1234567 explică (pentru carevaescu):

Ati dat un raspuns obiectiv cu realitatea, cu situatia reala.

| andreiionescu1234567 explică (pentru carevaescu):

Si sincer cam greu de crezut aproape imposibil ca piate exista un dumnezeu nebun de legat: vedeti toata creatia!

| carevaescu a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Lăsând la o parte mica glumiță care făcea referință la opera lui Dante...

Afirmațiile de gen există sau nu un Dumnezeu sunt imposibil de verificat formal.
Problema stă așa: din interiorul unui univers - și aici mă refer nu la cumulul total de spatiu-timp si materie ci și la întregul sistem ce este în spatele funcționării lui - este imposibil a gândi natura a ceea ce este în afara universului.
Dacă se presupune că Dumnezeu a creat acest univers cu tot ce înseamnă spațiu timp, diverse câmpuri și materie, este necesarmente implicit că el nu este "conținut" în acest univers.

| andreiionescu1234567 explică (pentru carevaescu):

Pai si noi toti suntem animalutele Lui sau un fel de... calului pentru El? Ce scop are? Ce interes? Vedeti un lucru foarte ciudat: atat pietre cazatoare adica asociere codata cu cal calaii de pe negativ rai in fapt vezi barna calaului si paiul fratelui cat si stele constelatii cazatoare asemuite cu stelele de cinema cu pacatosii.Si Planeta Jupiter Jubileu Giupiter Gomora v.s.Planeta Pluton Pluto plutonul de executie niciuna aleasa sau amandoua?! Intrebarea e:ce are de gand cu Creatia acest Creator secret ascuns? Si evolutie, involutie, stagnare? Si cod albastru verde..adica calaism, inferioritate, pacatos pentru Pluton..si cod portocaliu rosu la Jupiter cu alb negru ce-i drept ca nepacatosi, inferiori ori pacatosi?!

| andreiionescu1234567 explică (pentru carevaescu):

Cu-i da castig de cauza Creatorul:negativilor cal calai in fapt raului railor cu sau fara de pacat sau bunilor considerati pacatosi pentru ca simt gustul mancarii si iubesc?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu a pus în mintea lui toată creația lui = Dumnezeu a predestinat totul înainte să se întâmple, ce meserie sa aibă? Pshiolog?

| andreiionescu1234567 explică (pentru RAY):

Dumnezeul biblic are multiple personalitati,si e tragi-comic! Va dati seama:n religii, n dumnezei, tati, creatori., n variante:atatia oameni atatea variante!

| andreiionescu1234567 explică (pentru RAY):

Stiinta e clara,limpede,demonstrata,dovedita dar cartea e grea,stiinta de carte si invatatul sunt grele,e mai usor sa fabulam,sa inventam religii,sa nascocim n variante n dumnezei, tati, creatori cu diferite interese:de la interese criminale, tortionare, batjocoresti la interese economice.De ce a facut toate variantele? Bio hazard, diversitate? De ce a facut viata pe Pamant din moment ce avea lumea viata spirituala? De ce nu apare, de ce suntem muritori?

| EestiSodalane a răspuns:

Dumnezeu există și știm că a avut o meserie: aceea de tâmplar.

| andreiionescu1234567 explică (pentru EestiSodalane):

Amuzant!

| EestiSodalane a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Nu consider

| andreiionescu1234567 explică (pentru EestiSodalane):

Pe vremuri orice om al strazii putea sa sustina ca comunica cu zei imaginari, acum e imposibil pentru ca se constata ori ca minte cu diferite interese ori criminale ori economice ori ca e nebun.

| EestiSodalane a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Diferența fiind că eu n-am afirmat niciodată că aș comunica cu zei imaginari

| Whateverrr a răspuns:

Hristos a fost tâmplar o vreme happy

| andreiionescu1234567 explică (pentru Whateverrr):

Pe vremuri orice ilustru necunoscut putea sa afirme ca il vede pe Dumnezeu, si acum ar incerca dar ar fi descoperiti ca mint, cu tehnologiile.

| IonelaIasmina a răspuns:

Nu are rost să ne mai spunem ideea, de fapt adevărul, pentru că tu ești ateu și vei da funda la cei care dă de înțeles că nu există. Că de...așa sunteți voi ateii...