| WhatheWow a întrebat:

Daca Dumnezeu ar fi avut copilarie ar mai fi lasat sa moara de foame mii de copii zilnic?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Nu pune Filo tata saraciile pe capul Lui...ne asteptam ca El sa faca totul pentru noi, iar cand vine vorba de datoria noastra, ne bagam chiar si in gaura de sarpe...apa nu mere treaba asa omule.

| WhatheWow explică (pentru 4b):

"Intrebare la raspuns" Pai de ce nu putem mujer, sa-L implicam atunci cind e vorba de probleme comune si vitale care nu au o rezolvare dar, in schimb, putem sa-L implicam in orice "chitibus" personal? Sper ca ai inteles?

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Daca Dumnezeu ar fi avut copilarie ar mai fi lasat sa moara de foame mii de copii zilnic?==greu de spus, depinde de ce model ai tu, pentru Dumnezeu.

| WhatheWow explică (pentru MMihai):

Intrebarea era un metaforica stimabile, eu nu am nici un model pentru ca sint ateu, pentru cei care cred in El insa, lucrurile stau diferit. Comform Bibliei, God nu a avut o copilarie caci El e vesnic si neschimbat; in consecinta, mi-am permis sa pun intrebarea pentru a gasi cumva, tot metaforic, un raspuns la neputinta unui "atotputernic si iubitor" de oameni, de a schimba ceva in aceasta lume si nu sa lase sa moara de foame atitea mii de copii nevinovati.

| shadovv a răspuns:

Iti dai seama ca acum toti copii aia morti mananca inghetata (metaforic vorbind) in rai si se desfata spiritual.

| WhatheWow explică (pentru shadovv):

Nu obisnuiesc sa glumesc, citusi de putin pe aceasta tema si cred ca daca exista un Rai adevarat si nu unul imaginar, acei copii sint acolo.Ne place noua sa credem asta insa, pina una, alta, copiii aia mor de foame in fiecare zi cu miile; nu pentru ca parintii lor sint niste lenesi si nu le place munca ci pentru ca nu au alternativa, resurse; ca pentru a ne putea sustine nivelul de trai capitalist trebuie sa sugem tari ca a acelora iar lor sa le dam " banana" cu "ciu-ciu"-n fata. O sa spui ca ce are Dumnezeu cu asta? Pai tocmai asta e : nimic, EL NU EXISTA! Se apleaca la rugaciunile unor prefacuti cu frica-n sin sa nu ajunga-n Iad si le " implineste " rugamintile dar pentru miile de copii nevinovati nu poate face nimic! Sa speram ca macar acolo, in "Rai" au simtit pentru prima data gustul inghetatei!

| shadovv a răspuns (pentru WhatheWow):

Daca presupui existenta lui Dumnezeu, atunci presupui si existenta raiului deci presupui si ca acei copii se afla intr un loc mai bun. Punct. Nu e asa de greu.
Daca presupui ca Dumnezeu nu exista atunci du-te sa dai vina pe cei care detin puterea economica.

| WhatheWow explică (pentru shadovv):

Faptul ca eu sint ateu si stiu ce determina de fapt moartea acelor copii e rezolvat. Dar tu, crezi in existenta lui Dumnezeu iar logica ta crestina spune ca e bine ca acei copii sa moara de foame ca ajung in Rai?

| shadovv a răspuns (pentru WhatheWow):

Logica mea spune ca Dumnezeu nu face un lucru rau ca i lasa sa moara. Logica mea spune ca suntem stupizi noi, ca specie, pentru ca lasam acest lucru sa se intample in ciuda abilitatilor noastre tehnologice. Logica mea spune ca eu sunt de vina pentru ca nu fac nimic in sensul asta.

| Narfundo a răspuns:

Nu Dumnezeu e cel ce lasa copii sa moara de foame sau violati sau pur si simplu macelariti. Dumnezeu nu e vinovat pentru rautatea ce exista pe pamant.De ce crezi ca se vorbeste atat de mult despre sfarsitu lumii sau un nou inceput?! Se stie din biblie ca Dumnezeu la un moment dat nu mai suporta si distruge populatia.La ceva de genu ar trebui sa ne asteptam. Putere va fi daca tu vei avea grija de acei copii care sunt infometati. Bunatate va izvora atunci cand vei ajuta pe cel sarac si vei aduce adevarata fericire in inima slabitului si indureratului.Caci fericirea este calea si adevaratu scop al fiecarui omtongue

| Neinteresantul a răspuns:

Poate a avut. dar de ce ar conta? Sunt multi care au avut copiarie si au lasat copiii sa moara de foame. i-a pasat cuiva?

| WhatheWow explică (pentru Neinteresantul):

Da stimabile, ai dreptate! Cei de care vorbesti sint doar oameni, cu calitati si defecte; Dumnezeu in schimb, se presupune ca e atotputernic, milostiv, iubitor iar in acest context ori e neputincios, indolent sau in cel mai rau caz, insensibil!