| mentholinks a întrebat:

Daca Dumnezeu chiar exista si s-ar arata astfel incat sa constientizeze toti oamenii existenta lui, nu ar deveni lumea mai buna?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu neaparat, pe tema asta e o povestire SF numita Hell is the absence of God.

| RAY a răspuns:

Depinde care dumnezeu? dumnezeu din vechiul testament? si ar spune ca el are un singur popor care e poporul evreu si ca nu are nici un fiu, atunci am respecta legea lui moise, daca ar aparea iisus am respecta legea lui sau am ajunge in iad, sau poate apare alt zeu de care nu stim, creator etc
probabilitatea sa existe un zeu e mica

| mentholinks explică (pentru RAY):

Mai mica decat probabilitatea calculata ca viata sa fi aparut la intamplare nu cred ca e.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Ca viata sa fi aparut datorita unor chimicale e mult mai mare,in fapt exista experimente care au creat chimicale care alcatuiesc o celula care a fost prima, probabilitatea ca un creator sa fi aparut din absolut nimic apoi sa creeze totul din absolut nimic e nula, folosesti mintea aia, un creator e mult mai complex ca creatia lui, cum sa fie aparitia vieti mai putin probabila, daca creezi ceva nu esti mai complex ca creatia ta? ce tot vorbesti de intamplare, unde scrie asa ceva intr-un manual de stiinta? o ploaie e ceva intamplator? nu are o cauza? existenta ta e o intamplare?

| Mclaren12 a răspuns:

Daca Yehova ar fi existat am fi fost sclavii evreilor de la inceput. Din fericire Yehova nu exista iar evreii se folosesc de religiile avraamaice ca sa ne transforme in sclavii lor.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu. In primul rand slava Sa ar fi asa de mare ca ati orbi ca Pavel pe drumul spre Damasc. In al doilea, Isus s-a mai aratat odata pe Pamant dar cine a crezut ca El este Mesia?

| NuImiPun a răspuns:

Dumnezeu nu s-a aratat decat la o singura persoana in vevhime dar nu si.a aratat fata ci doar spatele iar acea persoana a orbit de straluvirea lui dumnezeu. Citeste biblia si ai sa vezi.

Daca dumnezeu ni s.ar arata noua am orbi toti.

| mentholinks explică (pentru NuImiPun):

Dumnezeu s-a aratat in carne si oase lui Avraam si nu a patit nimeni nimic.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Dumnezeu Tatal nu a fost niciodata pe pamant, a fost auzit DOAR de doua ori in istoria omenirii, evenimentele respective numinduse TEOFANI.
Doar Dumnezeu Fiul a fost pe pamant, dealtfel EL este cel care a facut TOTUL pe pamant.
Moise a vazut SLAVA FIULUI dar din spate si nu a murit decat dupa 40 de ani fiindca isi terminase misiunea pe pamant.