| CiorbaDeCartofi a întrebat:

De ce trebuie ca noi oamenii sa credem in existenta lui Dumnezeu? Asta a vrut Dumnezeu? Sa se ascunda de noi ca sa vada cine crede in el si cine nu?

Si mai e ceva. Daca Dumnezeu tot exista de ce lasa atatia copiii sa moara de cancer si de ce permite sa se intample atatea nenorociri pe pamant?

Eu cred ca daca Dumnezeu chiar ar exista nu ar permite sa se intample atatea nenorociri pe pamant si s-ar arata, nu ar sta ascuns.Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Mann e credinta, tu ceri cunoastere, nu le confunda

20 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Cine a spus ca trebuie sa crezi, faci ce vrei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce trebuie ca noi oamenii sa credem in existenta lui Dumnezeu? Fiindcă nu avem încotro.
Asta a vrut Dumnezeu?
Da.
Sa se ascunda de noi ca sa vada cine crede in el si cine nu? Da.
Si mai e ceva. Nu mai e nimic.
Daca Dumnezeu tot exista de ce lasa atatia copiii sa moara de cancer si de ce permite sa se intample atatea nenorociri pe pamant? Fiindcă așa vrea el, și fiindcă trebuie.

Eu cred ca daca Dumnezeu chiar ar exista nu ar permite sa se intample atatea nenorociri pe pamant si s-ar arata, nu ar sta ascuns. Așa crezi tu.
Voi ce credeti? Invers.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Astazi am vazut ultimul episod din Preacher. Seria 4, episodul 10. Poti sa te uiti direct la ea, chiar daca merita si restul. Printre altele, i se adreseaza barbosului si intrebarea asta apropos de copiii bolnavi de cancer.

| Celcestietot a răspuns:

Daca nu ai citit din Biblie, bineinteles ca nu cunosti happy!

| Celcestietot a răspuns:

Ma BIZOANE, nu vezi cum va bagati voi majoritatea ateilor asa in seama degeaba si cautati conflicte? Mai bine nu mai vorbi daca aduci si setul de stari negative cu tine...
Ti-am explicat cum sta treaba, intelege si tu odata, ca esti baiat mare doarwinking! Hristos fie cu tine!

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Usernamele tau este o blasemie, cel care spune ca stie totul este egal cu dumnezeu, biblic vorbind oricine te prinde si te ucide face voia lui dumnezeu

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Mă întreb de ce mi-ai răspuns tocmai acum după 13 zile. Tu ai avut numele lui Dumnezeu la fotografia de profil, iar până și în comentarii ne este prezentat că te credeai Dumnezeu (bineînțeles că sub forma de blasfemie). Să-l lăsăm pe Dumnezeu să decidă soarta finala a fiecăruia, nu noi înșinewinking! Eu trebuie să te omor acum că ai făcut așa ceva? Mă întreb ce vei spune.

| Bizon95 a răspuns:

Wow, Celcestietot a facut-o din nou, arunca, cu biblia si pleaca, fara nici o explicatie... CATA AROGANTA!

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Nu e aroganta. El chiar crede ca in cartea aia scrisa de niste oieri acum 2000 ani e adevarul absolut

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu ca nu e arogant tipul, DAR, suna exact a aroganta, asa ca il lovesc in fata cu ea, pentru ca practic, vine si zice "nu ai citit biblia" si apoi asta e tot, de parca asta ar acoperi toate bazele si nu mai trebuie sa explice nimic, adica ori citesc biblia si o accept ca adevarul absolut, ori ma inchin la maretia lui care cica, ca stie biblia

mai pe scurt

eu (celcestieNIMIC) in maretia mea stiu biblia, deci, ori citesti biblia ori esti mult prea prost sa iti explic ceva

putin cam suna a definitia arogantei, cu toate ca el chiar nu realizeaza asta

iar daca ii spui ca asta e aroganta, iti spune ca il tratezi cu ura si iti da ignore

| 1231242 a răspuns (pentru Bizon95):

Ba nu, e aroganță, din punctul meu de vedere Iisus e imposibil să se fi născut cum zice acea carte de basme, în mod sigur a fost un filosof la vremea aceea, mai ales în Noul Testament, dar fariseilor nu le plăcea chestia asta, de aceea și acum îl refuză și sunt iudei, nu creștini, ironic, nu-i așa?!

Cât despre Vechiul Testament, este o compilație a evenimentelor istorice a poporului evreu și ce s-a întâmpinat de-a lungul timpului, minus miracolele cu Samson, Ezechiel.

În concluzie, Biserica este un cartel mafiot și cei care îl reprezintă niște corupți, ideea este că eu PERSONAL cred într-o entitate supremă, dar în niciun caz nu cred în răspunsurile oferite de Biserică.

| Bizon95 a răspuns (pentru 1231242):

Sunt perfect de acord, cu tot ce ai scris, fiecare punct, inclusiv si eu cred intr-o fiinta suprema dar NU in ce scrie biblia ca ar fi!

| Bizon95 a răspuns:

Tocmai asta e problema ta, NU explici nimic
arunci "biblie" si restul e de la sine inteles

TI-AM SPUS DE MAI MULTE ORI:

NIMIC NU E DE LA SINE INTELES

asa ca ori explici
ORI NE SCUZI, IN MARETIA TA, DOAR TU STII TOOOOOT

| FreddieM a răspuns:

Nimeni nu te obliga sa crezi in nimic. Dar poti foarte bine sa crezi in orice ti se pare.
La celelate intrebari nu as putea raspunde, sunt ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii aia ce au trait nasol aici, vor fi bine mersi la El.
Nu se rezuma totul la viata de aici, asta e nesemnificativă, compara 80 de ani cu eternitatea.

Daca s-ar arata, normal ca toti ar crede in El. Ideea e sa crezi, sa-L simti, sa vezi cate ti-a oferit, fără dovezi clare, doar prin increderea in El.

Fiecare are un rol pe pamant. Copiii aia cu cancer au si ei un rol, de obicei sa ii invete pe altii lectii de viata.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

"compara 80 de ani cu eternitatea."
atunci CE cautam aici?!?
ATUNCI SPUI CA AR TREBUI SA NE SINUCIDEM IN MASA?!? NU?!?

asta e CHINTESENTA IMBECILITATII RELIGIEI, daca dupa ce se termina viata asta NENOROCITA, in rai o sa fie foaaaaaarte bine, atunci de ce mai facem purici aici?!?

iar daca o sa spui ca trebuie sa traim viata (sau alta tampenie, cu care religia justifica rahatul pe care il spune, ATUNCI DE CE D-ZEUL TAU FACE VIATA ASTA PENTRU UNII MUMA SI PENTRU ALTII CIUMA?!?!?!?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Nimeni nu poate sti planul lui Dzeu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca asta cu lectiile de viata e cea mai penibila chestie pe care am auzit-o vreodata! Fiecare cu drogul lui, unii cu iarba, altii cu alea tari, altii cu alcoolul, altii cu sexul... religia/credinta reprezinta opiu pentru mase. Daca am avea dovezi clare ca nu mai exista NIMIC dincolo de moarte, oare ce procent dintre "credinciosi" crezi ca s-ar sinucide? 10%? 20%? 50%?
@sunt0anonima: Amuzant. Fara cartea aia de povesti, CE MAI RAMINE DIN DUMNEZEUL VOSTRU? Daca elimini o carte de matematica, ramin altele, ramane REALITATEA care poate fi demonstrata. Daca dam deoparte biblia si povestile din ea, CE MAI RAMINE?

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Nu-ti bate capul, credinta in Dumnezeu se rezuma practic la credinta in alti oameni, care au trait cu mult timp in urma si care se jura ca l-au vazut pe "Dumnezeu" scriind astfel si o carte despre acest zeu, care face parte dintr-o serie de minim alti 100 de alti zei, scorniti de alti oameni care si ei se jura ca au dreptate. Religia este un fel de rau necesar in societate, controleaza masele si le da o falsa speranta la mai bine persoanelor prea slabe emotional sa realizeze ca nu exista viata de apoi, exact asa cum nu a existat nici viata inainte sa se nasca.

| sunt0anonima a răspuns:

Dumnezeu iartă, dar gandeste-te asa:Ai spus:"De ce lasa atatia copii sa moara de cancer si de ce permite sa se intample atatea nenorociri" Poate fi o pedeapsa, stii potopul lui Noe? O pedeapsa 4 necredinta,Nu? Stii arderea cetățile în care locuia Lot, varul lui Avraam? Tot o pedeapsă
Dar te gândești poate, ca nenorocirile vin si la oameni buni; Si vrei o explicație, mpai după părerea mea, Ok ar fi sa il lasi pe Dumnezeu sa isi faca treaba ca oricum stie El mai bine ce trebuie sa faca