| Fatamuntilor a întrebat:

Daca Dumnezeu e bun de ce accepta raul?
Zilnic auzim in mijoacele de informare media de boli la varste mici, de cutremure, de accidente tot mai groaznice.
Crdeti ca Dumnezeu se supara pr noi?

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Oamenii la bine uita de Dumnezeu si cand dau de greu isi amintesc de El.
De obicei oamenii loviti de soarta cred mai tare. In timp ce oamenii bine -instariti uita de El.
Bizar dar adevarat.
Si in plus eu cred ca 99% din cauzele suferintei pe pamant sunt cauzate de oameni. Daca s-ar respecta macar cele 10 porunci, pe pamant ar disparea suferinta.
Pana si taifunul din Haiti se presupune ca a fost provocat. De boli nu are rost sa mai zic ca sunt mana omului.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

In trecut cum putea omul sa cauzeze boli si catasrofe?

83 răspunsuri:
| William a răspuns:

Toate relele de pe pamant se datoreaza pacatului. Daca nu intelegi asta nu te obosi sa comentezi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista ''rau'' in sine...

''Mintea este cea care face rau sau bine, fericit sau nefericit, bogat sau sarac''
-Edmnund Spencer

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnezeu daca ar fi vrut sa distruga raul, ar mai fi trimis o distrugere planetara ca si in timpul lui Noe.

Ne-o facem cu mana noastra.
Ne facem rau unul altuia si tot asa.

| sabin89 a răspuns:

Draga, de ce trebuie neaparat sa implicam o divinitate atunci cand vrem sa ne explicam lucrurile care se intampla in jurul nostru? De ce exista raul? Pai raul este de multe feluri; si fiecare are o explicatie a lui. Au divortat parintii - de ce? I-a despartit vreun zeu? Nu, pur si simplu nu s-au mai inteles. De ce s-au dus americanii in Irac? I-a trimis un zeu (bun sau rau)? Nu, ci au fost anumite interese acolo, in mare cunoscute. De ce s-a produs cutare accident pe sosea? A intervenit un zeu? Nu, ci fie respectivul a fost baut la volan, fie nu a respectat vreo regula de circulatie, fie altceva. Deci, ce vreau sa zic este sa incerci sa observi pentru fiecare rau cauza lui reala, nu una imaginara. Daca chiar vrei sa stii de ce permite D-zeu raul, trebuie mai intai sa lamuresti o alta problema: exista D-zeu? Si daca da, care? Acela biblic? Adica trebuie sa incepi cu inceputul. La matematica nu
te poti ocupa de o ecuatie de gradul doi pana nu stii sa aduni si sa scazi. Toate au o ordine si o logica.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu permite rautatea, dar nu este cauza acesteia. Iacov1:13.In curand va pune capat rautatii.Psalmi37:9-11

| RAY a răspuns:

Un bine absolut nu ar putea lasa raul nu ar putea exista raul daca ar exista un bine absolut, binele si raul sunt produse de om omul a vrut ca sa le personifice de aia a creat pe unu care e bun si pe unu care e rau, in loc sa devina ei mai buni au dat vine pe acel personaj imaginar pentru raul facut de noi toti

uite niste exemple personale
am vazut oamenii care aveau probleme fizice, mintale de ce le-a dat asta dumnezeu? ca sunt pacatosi?
asta e un argument prost,ca lasa raul,inseamna ca e mana in mana cu raul
din pacate multi duc lipsa de empatie si aduc argumente jalnice, habar nu au cum e sa nu vezi lumina ochiilor,sa te nasti bonav mintal, fizic din nastere ce vina a avut acel copil ca s-a nascut bonav, imagineazati un copil care e handicapat pe viata sau orb
eu cred ca dumnezeu = yahve =zeul razboilui din mitologia sumeriana nu exista asta cred, daca ar exista nu ar lasa ca multi sa traiasca in saracie si foamete si alti sa aiba fara nr, uni ar raspunde ca viata e un test de suferinta ca apoi sa mergem in paradis visul celui sarac lipsit
gandeste ca dumnezeu tia creat destinul, te-ai nascut pacatoasa fara sa pacatuiesti, vei arde vesnic in iad daca il negi, indoiesti etc, citeste vechiul testament sa vezi ce bun e yahve asta

| Mădă0611 a răspuns:

"Daca dumnezeu e bun", raul exista pentru ca dumnezeu nu exista.

| dragos9234 a răspuns (pentru Mădă0611):

Adica?
Explica-mi te rog frumoshappy

| sabin89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada, esti foarte activa pe categ. asta. Pari a avea o obsesie pentru a spune ca nu exista dumnezeu. In general obsesiile sunt daunatoare, oricare ar fi ele. Deci, ce ar fi sa te relaxezi un pic? Zic asta spre binele tau. Ca unul care vede de pe margine (ca la sah) si vede unele "mutari" avantajoase. Sper sa nu mi-o iei in nume de rau. O zi buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos9234):

Raul exista pentru ca dumnezeu nu exista. tongue
Ma rog, tu, ca ateu "naspa", stii ca binele si raul sunt doar perceptii (relative), dar pentru ceilalti, raul e lipsa lui dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sabin89):

Bun, daca e o obsesie a mea, explica-i fetei de ce "Zilnic auzim in mijoacele de informare media de boli la varste mici, de cutremure, de accidente tot mai groaznice."

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine, si daca Dumnezeu ar lupta cu tot raul de pe pamant, nu pare a fi pe post de menajera?

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Nu, parintii sunt menajere ca isi dau toata silinta ca nimic rau sa nu le atinga copiii, chiar si atunci cand copiii sunt deja adulti, sau chiar daca au gresit? Plus ca dumnezeu are ingeri, daca e ocupat sa se uite la tv http://i.imgur.com/Rr3Ta5B.jpg ingerii ce fac?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Editarea dureaza, pun aici: + ca dumnezeu e atotputernic, atotstiitor..., stie cand un fir de iarba a fost rupt, cica, sau ceva de genul.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Suferinta este rezultatul pacatului. Ingerii nu se pot implica pentru ca deregleaza mersul vietii pamantesti. E interzis, ca si-n orice joc, de altfel. Suntem nascuti pe pamant sa invatam si sa luptam, nu sa trisam ori sa avem pile la ingeri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Oky, suferinta e rezultatul pacatului. Atunci spune-mi ce pacat are un copil de 2 ani care a fost violat pana a murit? Ca tot ziceti de liber arbitru. Cum ramane cu liberul arbitru al victimei, daca supravietuieste? (ma refer la alte cazuri in care victima e nevinovata, nevinovata in sensul de inocenta, fara pacat si cum mai vrei sa-i zici)

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Pacatul cumulativ pe gene, pe neam, pe tara samd. Ce-ai studiat la teologie?!

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Am studiat basme. Cat de iubitor poate sa fie dumnezeu daca pedepseste un copil de 2 ani pentru ce au pacatuit stra stra stra stra stra stra stramosii lui (pana la al 7-lea urmas). Parca tu credeai in alt dumnezeu, nu cel din biblie, acum, ca sa ai totusi ce sa raspunzi, crezi in cel din biblie. Ok, sa zicem ca e asa cu 7 urmasi. Daca al 3-lea urmas face numai fapte bune, sau chiar se calugareste si al 7-lea e copilul din poveste, tot asta e explicatia? Adica prea bunul dumnezeu pedepseste dar nu iarta pe nimeni pana la al 7-lea urmas chiar daca ar trebui sa binecuvanteze urmasii celui cu fapte bune. Bravo!
App, pacatul ala nu e pe tara s.a.m.d., e doar pe neam, 7 urmasi, cum am tot zis.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Suferinta copilului isi rascumpara durerea, ratiunea lui Dumnezeu nu merita de pus la indoiala. Mai departe: n-am afirmat nicaieri in ce fel de Dumnezeu cred, te rog sa afirmi argumentat pe viitor. Daca al 3-lea urmas a fost in stare sa ispaseasca pedeapsa total clar lucru pacatul se pierde. Si de unde poti sa-mi zici ca al 7-lea copil din poveste sufera de la 1-ul? Presupui? Aha, presupune mai departe.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Si tu ai presupus ca e vorba de pacatul stramosilor. Oricum, pacatele grave se transmit, daca cineva nu are asa ceva si totusi cineva din familie sufera mult, care e explicatia?

"Dupa credinta mea, Dumnezeu nu cere ca cineva sa ucida sau altcineva sa iubeasca. Dumnezeu nu se implica in cursul vietii. El este ratiunea suprema care judeca automat." asta nu e doamne doamne cel din biblie care cere, da, ia, se implica in toate inca din viata asta (presupunand ca exista alta dupa moarte), asa ca e afirmatie argumentata. M-ai cam zapacit cu raspunsurile ca esti cand la o intrebare cand la asta, dar neuronul meu functioneaza inca bine.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Totusi biblia a fost scrisa pe vechi timpuri cand mentalitatea era alta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Dumnezeu era acelasi. Oricum ai intoarce-o, daca ai cerceta cum au aparut zeii, inclusiv al tau, cum au aparut religiile, mai ales astea avraamice (crestinismul, iudaismul si islamul) o sa vezi ca e un simplu basm. Daca vrei sa crezi ca exista ceva supranatural care a creat lumea, e ok, dar sigur nu e cel din biblie, sigur nu asculta rugaciuni sau pedepseste oamenii pentru x greseala, sau mai grav, pentru greseala lui x, care iti e ruda, dar pe care n-ai cunoscut-o si cu faptele caruia nu ai fi fost de acord, si sigur credinta in existenta lui n-o sa te intoarca impotriva altora, cum fac religiile mentionate.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Am o singura explicatie: undeva cineva ceva s-a facut. Tre sa fii cel putin Iisus ca sa stii la fiecare, de unde vine suferinta. Karma si registrul pacatelor exista undeva. La fel ca si catalogul de la scoala. Ai gresit - nota 2. Ai rugat profa sa ti-l stearga, ea ti-a zis fa curat in clasa, ea ti l-a sters sau parintii au venit pentru tine si a vorbit cu profa i-a bagat ceva in buzunar si ti-a sters doiul. O exemplificare comica. )

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

Sigur. Imi inchipui ca Dumnezeu are un "dispozitiv" magic urias, un fel de firewall cosmic, sau un fel de registru, care reactioneaza la cele intamplate pe pamant. Nu Dumnezeu anume opereaza. Fantazez si eu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Http://www.youtube.com/watch?v=08LBltePDZw alea sunt galaxii, in galaxia noastra noi suntem unde e Soarele, bratul Orion --> http://www.orionsarm.com/im_store/Milkyway.png + http://www.relfe.com/Images/Solar_System_3.jpg
Sigur si bacteriile se tem de noi, ăăăă, de pedeapsa divina...

"La fel ca si catalogul de la scoala. Ai gresit - nota 2. " si mai da si stranepotilor tai cate un 2. Ce sa mai spun de pacatul stramosesc, Adam si Eva?

| MihaiRoman a răspuns (pentru Mădă0611):

In final pot sa zic ca nu stiu aproape nimic despre Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Daca exista, nimeni nu stie nimic despre el, relax. Cel din biblie e un simplu zeu, ca toti ceilalti care au "murit". Eu sunt atee, fara a fi anti teista daca esti om cu mine, daca totusi insist cu "nu exista dumnezeu" ma refer la cel despre care vorbeste majoritatea, si care instiga la ura, violenta, crima, chiar daca apoi Iisus zice de iubire, pace si alea alea, "multumita" vechiului testament femeia e considerata inferioara (mult timp le-a fost interzis accesul la cultura, in tarile arabe inca sunt fara drepturi), vinovata de tot raul din lume, oamenii cu alti zei sunt considerati posedati, trebuie omorati sau exorcizati, sau cel putin marginalizati.
http://www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo
http://www.descopera.org/cine-a-fost-isus/
http://www.youtube.com/watch?v=4u13WkmG9h8
http://www.youtube.com/watch?v=bcZ79tJFT20
Pace! \m/

| Mădă0611 a răspuns:

Inainte sa vorbesti cu mine sterge-ti mucii, ti-am zis si ieri.

| Insigna a răspuns (pentru Mădă0611):

Zise pustoaica de 14 ani

| dracu14 a răspuns (pentru Insigna):

Stii care e faza si eu am tot 14 ani, problema e ca pustii astia gandesc mai rational decat tine, ar trebui sa te ingrijoreze lucrul asta...

| Dariusuu a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Insigna):

laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Raul l-a facut omul ca are vointa libera; daca tu iti faci casa intr-un loc si vine cineva si-ti spune ca e o zona cu activitate seismica o sa-i spui ca e nebun ca ai cheltuit o avere; la urma cade casa pe tine cine e vinovat? E doar un exemplu dintre altele multe.

| M25M a răspuns:

Nu este vina lui Dumnezeu, fiindca nu exista, majoritatea tragediilor sunt generate de mana omului, iar catastrofele naturale sunt cauzate de natura.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M25M):

De cate ori injuri de Dumnezeu si pomenesti pe dracu, nu ti se pare ilogic sa golosesti niste cuvinte care denumesc fiinte care nu exista? Iti pierzi timpul sa raspunzi total anapoda la ceea ce intreba altii; nu te supara dar adevarul doare, nici eu nu sunt perfect!

| M25M a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Omule...ce?

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, este lamentabil sa creezi ceva care poate gresi si sa te superi pe acel ceva atunci cand greseste, tu fiind o fiinta superioara cu un intelect fara margini.

| dracu14 a răspuns:

Cine te-a mintit ca dumnezeu e bun? lucifer e personajul pozitiv, dumnezeu e cel negativ

| BrokenInside a răspuns (pentru dracu14):

Wtf? si oricum care e problema voastra? fiecare are religia lui, sa incerci sa ii bagi in cap fortat cuiva ca exista sau nu exista zeul tau nu ajuta cu nimic.

| dracu14 a răspuns (pentru BrokenInside):

Ti se pare ca incerc sa bag ceva cuiva in cap? care zeu? am spus ca lucifer e personajul pozitiv, ce-ti pasa tie ce cred eu?

| Fatamuntilor explică (pentru dracu14):

DAR tu de unde stii? argumrteza!

| dracu14 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am avut curajul sa citesc vechiul testament, e oribil, e plin de crime comise de dumnezeu sau in numele lui dumnezeu din motive patetice
uitele aici versetele ca sa numai stai sa cauti dupa ele https://sites.google.com/......-in-biblie
din biblie aflam ca, satan a impins omul de la spate sa muste din fructul interzis pentru ca omul sa gandeasca singur
satan reprezinta indulgenta in loc de abstinenta(una din cele 9 afirmatii despre satan), adica dumnezeu te arunca in iad daca pacatuiesti, satan te accepta asa cum esti
eu vorbesc mitologic si ma folosesc doar de ceea ce s-a scris, atat in vechiul testament cat si in biblia satanica

| Fatamuntilor explică (pentru dracu14):

OK am citit si eu vechiul testament, stiu ce spui.
DAR noul testament l-ai citit? Si restul bibiliei?
Si dupa cum spui tu si satan ne impinge la pacate ....deci?

| dracu14 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

M-am oprit la geneza, adica pe bune cine a scris biblia a fost chiar prost, totusi nu poti sa spui ca lumina a aparut inaintea soarelui
tu privesti altfel lucrurile fata de mine, eu ii privesc pe dumnezeu si pe satan ca niste personaje(ceea ce e adevarat, ele nu exista in realitate)eu consider ca nu exista rai si iad si ca multi oameni traiesc degeaba asteptand vacanta de pe lumea ailalta...

| HueyFreeman a răspuns (pentru Fatamuntilor):

El nu poate sa te impinga nicaieri, este exilat in iad, nu are nici o putere.

| Fatamuntilor explică (pentru dracu14):

Fiecare are dreptul la propie opinie ....adevarul este religia e un domeniu vast care ar acopri multe pagini, si asta de peste 2000de ani.

| Nickname1890 a răspuns:

Dumnezeu nu poate controla tot ce se intampla pe lumea asta asa cum are toata lumea impresia, cel putin asta e parerea mea.

Dumnezeu este acolo sus si vegheaza asupra noastra, dar nu el trimite bolile furtuni cutremure etc. Astea sunt lucruri care se intampla in mod natural, nu tin de Dumnezeu.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu-i vina lui Dumnezeu.E a noastra.Nu El provoaca razboaiele s.a.

| kiv1990 a răspuns:

Se spune ca traim vremurile sfirsitului unde pamintul va fi cuprins de ciume, boli, razboaie, foamete. Insa se mi spune si ca din cauza ca toti au pacatuit si cum ei l-au parasit pe dumnezeu asa si El i-a parasit

| WholeWorldTeam a răspuns:

Mie unul, aceste intrebari imi dau dureri de cap.Iti recomand sa citesi o postare de-a mea, putin mai veche http://www.tpu.ro/......nilor-mai/

| Generalul a răspuns:

Tu chiar crezi ca un zeu care ar avea puterea sa creeze lumi si viata nu ar avea nici o problema in a sta sa se uite cum animalutele lui favorite (oamenii) sufera doar pentru a juca in schemele sale perverse? Stiu ca probabil ai fost crescuta de mica in ideea asta, dar din pacate nu exista zei, ingerasi, diavoli si forte supranaturale. E mai simplu sa crezi in asa ceva decat sa constientizezi ca totul sta in puterea noastra, noi putem face atat bine cat si rau, raiul si iadul sunt aici pe pamant in modul in care ne traim viata.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Dacaar fi numai bine in lume nu am mai avea nevoie de Dumnezeu

| Insigna a răspuns:

Este vorba de toleranta lui Dumnezeu.El il tolereaza pe dracu pentru a ne oferi noua posibilitatea de a alege binele sau raul, altfel spus asa zisul liber arbitru. Daca Dumnezeu nu l-ar fi tolerat pe dracu, fii sigura ca nu ar fi existat.Ideea e ca avandu-L si pe Dumnezeu si pe dracu, avem noi singuri posibilitatea de a alege ce e bine si ce e rau.E, daca vrei, un test pentru noi

| M25M a răspuns (pentru Insigna):

Bine, intr-un fel ai explicat de ce sunt crime, violuri etc, insa cutremurele, tornadele, uraganele care nenorocesc vieti si curma altele sunt justificate in ce mod?

| Insigna a răspuns (pentru M25M):

Sinuciderile cred ca este clar pentru toata lumea ca nu sunt generate de Dumnezeu, ci de dracu, iar calamitatile sunt generate de tot felul de fenomene, unele chiar si din vina omului, cum ai zis.In principiu trebuie ca in univers sa existe o lege a compensatiei.In schimbul a atator lucruri odioase care se intampla in lume(crime, violuri, atentate) sa zicem ca si natura, atat de afectata de om, se "revolta".Eu cel putin asa vad lucrurile.

| M25M a răspuns (pentru Insigna):

Multumesc pentru raspuns si pentru ca ai pastrat un ton civilizat iar pentru "Eu cel putin asa vad lucrurile.", Bravo.

| Insigna a răspuns (pentru M25M):

Nu e nicio problema, stii cum e, cand ai cu cine sa discuti si dialogul este mai interesant.

| riri2 a răspuns:

Aici ai un raspuns bazat pe Biblie:
http://www.jw.org/......in%C5%A3a/

| madalinutza20 a răspuns:

Buna intrebare :*!

Răspuns utilizator avertizat
| invicta a răspuns:

Daca totul ar fi mereu bine nu ar fi cam plictisitor?

Daca noi nu vrem suferinta pe Pamant atunci de ce Il facem pe El sa sufere? De ce oamenii acum au invetat : "n" pozitii sexuale, filmele deocheate, sexul anal si oral, si alte pacate de care imi este prea greata sa vorbesc, de ce? Si noi mai avem pretentia ca El sa ne faca toate "poftele"? Nu, ba chiar El inca este rabdator, inca are rabdare cu noi, pentru ca ne iubeste cu toate ca ne comportam ca niste dobitoci. Cand tot globul va crede in el si va fi o credinta adevarata in fiecare locuitor al acestui glob(ceea ce ma indoiesc) atunci totul pe aceasta planeta va fi "lapte si miere"!

| MihaiRoman a răspuns (pentru Unknown7):

Nu exista om pe pamant sa nu-i placa sexul oral. lasa ipocrizia.

Serios?! cat de naiv esti.

| MihaiRoman a răspuns (pentru Unknown7):

Naiv esti tu, omule. relax!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaiRoman):

Nu pot sa-ti raspund fiindca ai o optiune in care nu primesti mesaje de la juniori, intra la editare profil si vezi mai jos. eu am cont junior.

| dan90 a răspuns:

Daca D-zeu nu ne-ar trece prin incercari atunci am uita de EL.viata ar fi foarte frumoasa si am zice ca se poate si fara D-zeu, asa ca D-zeu nu ne face rau.D-zeu ingaduie raul ca sa vina asupra noastra.Dar hai sa luam raul ca pe o incercare.Un metal frumos este trecut prin foc.Asta vrea si D-zeu de la noi, sa fim frumosi, sa fim sfinti si desavarsiti

| Chris96 a răspuns:

Nu prea cred ca exista Dumnezeu pot sa zic numai una totul se intimpla de la sine.