| LastChance a întrebat:

Dacă Dumnezeu e dragoste şi ne-a creat din iubire de ce trebuie să ne fie teamă de el?

18 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poi fata dragă, cum să nu-ți fie teamă când el poate să te trăznească în orice moment dacă faci o greșeală greșită și te trimite în iad!

| FucktheSystem a răspuns:

Depinde ce măriuțe, dacă te referi al subsemnata, normal că se pune dacă o chinui pe Fecioara Maria, mare păcat, cel mai mare.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi n-ai pățit nimic că n-ai făcut-o cu răutate, dar dacă de exemplu mă băteai după pățeai ceva rău, sigurbatting eyelashes

| sandra2012 a răspuns:

Trebuie sa ne fie teama de El cand ii gresim cu ceva, cand pacatuim in fata Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns:

Nu ne este frica de el.Ne este frica fara elbig grin

| RXN a răspuns:

Am aflat inca un aspect azi la religie,o ora superba,la care nu as lipsi pentru nimic in lume-"Dumnezeu e prietenul omului,daca acesta face ce-i porunceste El."
Trebuie sa ne fie frica de el pentru ca, asa cum zicea un amic de-al meu"Dumnezeu nu bate cu parul, da cu pumnul".O fi Chuck Norris?

| ML001 a răspuns:

Daca tu Il iubesti pe Dumnezeu faci totul ca nu Il superi, ci din contra sa ajuti pe ceilalti care nu stiu prea multe despre El! asta inseamna frica de Dumnezeu

| sinx a răspuns:

Pentru ca suntem indobitociti de mici... Daca gresim sa ne temem ca o sa ajungem in iad. Deci repet, INDOBITOCITI.

| Lilia2621 a răspuns:

Pai nu trebuie sa-ti fie teama de el, doar trebuie sa-L slujesti asa cum doreste el. Adica El ni-a creat, ni-a dat un trup in care sa traim. Si noi trebuie sa-i fim recunoscatori pentru acest lucru, trebuie sa-i multumim, sa ne rugam si sa credem in el. Noi trebuie sa-L iubim la fel cum ne iubeste El pe noi, deoarece dragostea Lui fata de noi e infinita. Dumnezeu ni-a creat nu pentru a ne fi frica de El, ci pentru a-L sluji si a-L sfinti.

| noktambul a răspuns:

Dar cine a zis ca trebuie sa iti fie teama de El?! Trebuie sa iti fie teama de tine sa nu faci acte negucetate ca atunci Dumnezeu nu isi mai Va intoarce fata catre tine. Nu o sa te mai bage in seama, asta iti va fi pedeapsa.

| Chriss1993 a răspuns:

In Cartea de Capatai a crestinilor,adica Biblie, nu e mentionat in nici un pasaj ca trebuie sa ne fie frica de D-zeu, ci s acredem in El si in puterea Sa...sa respectam cele 10 porunci si sa respectam numele Lui

| LastChance explică:

Nu mă. Mă refeream la faptul că unii nu fac anumite lucruri că le e teamă că-i pedepseşte Dumnezeu. Acu' e clar?

| Owakey a răspuns:

Bună!

Nu trebuie să ne fie teamă de el. Acesta este un subiect care poate fi dezbătut ore și ore, dar verdictul este același: nu trebuie să îți fie frică (literal) de el, doar să îl respecți. Acum voi lăsa aceste rânduri pe,, mâna" gândurilor tale să le perceapă cum vor ele.

Baftă!

| vreau1alint a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie teama de El.

| AtlantisMe a răspuns:

Ai dreptate. Am auzit aceasta expresie de multe ori sa iti fie frica. Daca ai o iubire reciproca fata de cineva inseamna ca nu trebuie sa iti fie frica de acea persoana. Expresia se spune fata de cei pacatosi. Si eu mi-am pus intrebarea aceasta de cateva ori. Daca vrei sa vorbim despre religie uite idul meu thejansonbourne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca near fi creat din iubire nu ar fi atat ura in noi si ipocrizie