| Inferno a întrebat:

De ce trebuie sa ne fie teama de Dumnezeu?
Mereu aud intrebarea :"nu iti este teama de Dumnezeu" De ce sa ne fie teama?
Sa inteleg ca singurul lucru ce ne face sa il respectam (poate respectam nu e cuvanntul potrivit ,dar nu am gasit altul) pe Dumnezeu este teama?
O entitate de o asemenea perfectiune ,asa cum spune Biblia, si care este numai iubire , poate sa ne inspire numai o banala stare de teama? Asta e tot? Totul e numai teama?
Sa inteleg ca si lumea de dincolo ,daca exista, este guvernata de aceleasi reguli retardate ca si lumea asta ,iar singurul lucru care il face pe Dumnezeu "seful" suprem este puterea si teama ce o inspira vrasmasilor?

Răspuns Câştigător
| soimos a răspuns:

Pentru ca fara frica si santaj nu functioneaza sistemul.

| ateu123 a răspuns (pentru soimos):

Categoric asa e

11 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dumnezeu nu iubeste oameni fricosi, din contra Biblia spune-nu va temeti! Ma incred in Dumnezeu si nu ma tem de nimic.''-acest lucru alungand orice teama din inima.Credinta se bizuie pe Dumnezeu si Ii lasa Lui sarcina de a purta de grija de toate lucrurile.Ce siguranta, ce bucurie sa ai la carma vietii un astfel de Stapan!

| Arthur a răspuns:

Teama impune respect. Dar Dumnezeu ne-a lăsat şi cu alte sentimente : dragoste de exemplu. Dar întreb şi eu, dacă nu ai nici o vină, dacă eşti corect, de ce să-ţi fie frică. Cred că acea frică creşte exponenţial cu multitudinea păcatelor.

Apache
| Apache a răspuns:

In mare ai dreptate...si religia de ce crezi ca a avut un asemnea impact asupra oamenilor?
pentru ca spune clar.ori crezi si ajungi bine, ori nu crezi si suferi pe veci
Teama este singurul lucru la care omul reactioneaza.nu respect,nu credinta...teama, atat
Ce metoda de manipulare a maselor mai eficienta ca si teama gasesti?
Dar conceptia mi se pare tampita din start... orice om normal la cap realizeaza ca Dumnezeu daca este caracterizat ca bunatatea suprema, nu poate fi caracterizat si ca ceva de care sa te temi. dimpotriva!
Dar oamenii au o problema in a-si largi orizonturile...

| Inferno explică (pentru Apache):

Sunt 2 tipuri de oameni: Oameni care inteleg numai de frica si pentru asta exista iadul si oameni care nu inteleg de frica si trebuie motivati, sa le promiti ceva in schimp(oameni care inteleg de vorba buna) si pentru asta exista raiul.

| SaveTheNature a răspuns:

Tocmai ca nu trebuie sa iti fie teama de Dumnezeu, ci de lipsa lui in viata ta.
Caci daca ti-ar fi teama de Dumnezeu ar trebui sa te ascunzi de El.
Teama nu consta in faptul ca el e rau, Teama consta in faptul ca atunci cand faci rau iti faci tie rau.Asa a fost creat omul

| Inferno explică (pentru SaveTheNature):

Dar atunci ce e cu expresia aia: Asta e om cu frica de Dumnezeu.
Ce vrea sa insemne asta?
Parca acel om ar fi sclav la stapan. Asa imi suna mie expresia asta.

| ghiolbitza a răspuns:

Dumnezeu a dat niste legi, niste reguli dupa care sa ne ghidam viata. Omul are libertate absoluta, ergo, poate alege daca vrea sau nu sa respecte acele reguli date de Dumnezeu. Invatatura religioasa e simpla, faci bine - gasesti bine (Raiul), faci rau - gasesti rau (Iadul). Dumnezeu nu te trimite in rai sau iad dupa cum are chef, ci in conformitate cu alegerile tale. Daca ai ales sa faci bine, e normal sa te duci in rai, si viceversa. Expresia asta a plecat de la frica de iad, frica de locul in care ajungi dupa moarte daca faci rele, adica daca nu faci ce si cum a zis Dumnezeu. S-a extins aceasta expresie si s-a ajuns la frica de Dumnezeu, pentru ca oamenii au preferat ideea de Dumnezeu in locul celei de Iad. Nu de Dumnezeu trebuie sa ne fie noua frica, El nici nu asteapta asta de la noi. Trebuia sa avem frica de alegerile noastre si de consecintele care vin din aceste alegeri. Oamenii cu frica lui Dumnezeu nu sunt sclavi si nici nu sunt fricosi/lasi, etc. Sunt oameni care au inteles ideea simpla din spatele religiei, si anume - bine faci, bine gasesti.

| ateu123 a răspuns:

Frica este o arma care ajuta manipularea, am fost cu mama la pocaiti de acolo vin am vazut copii mici de 5, 6 ani care saraci vorbeau de rai si viata de apoi se pare ca prin frica ei vor de mic sa devi spalat pe creier inca ceva si ei spun ca in viata trebuie sa te realizesi desi isus al lor spune altceva in fine repet din nou stiu ca nime nu ma va citi, ateismul este singura cale de libertatea de gandire ateismul = stiinta =libertatea nu frica

| Himera a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt niste brute si nu pot fi cizelati decat prin forta(0. 000001% exceptii, deci nu se pun).
Dumnezeu poate fi considerat judecatorul suprem, care te condamna atunci cand te astepti mai putin.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Himera):

Ma bucur ca noi doi face parte din acel 0. 000001%