| EliseiCarmelusa a întrebat:

De ce Dumnezeu nu e bun cu toți dacă ne-a creat din iubire? Așa își arată iubirea prin suferință etc Dumnezeu e Rău groaznic.

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si cred ca Dumnezeu e indiferent, adica nici bun, nici rau, pur si simplu nu-i pasa de oameni.

| RAY a răspuns:

Nu exista un dumnezeu bun, ori nu exista, in orice caz ala din povesti scrise de niste primitivi evrei nu exista, daca o exista nu ii pasa de noi

| dolceromania a răspuns (pentru RAY):

Nu o sa te conving eu cum este Dumnezeu! Pot spune ca Dumnezeu este foarte bun, pentru noi fiinte create si-a dat pe proriu Fiu sa moara pentru pacatele noastre ca prin el toti acceia care cred sa aiba viața veșnică. Traim într-o lume care a întors spatele Lui Dumnezeu, neam alipit de cel Rau si el este numai distrugere, boala, suferinta si pentru acestea aruncam cu vina spre Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cum sa nu Ii pese de noi? Și a dat unicul Fiu la moarte pentru a ne salva, tu ai fi făcut o? Și gândește te ca El a creat oamenii și după sa meargă ca tot ei sa Îl omoare... Nu numai ca L au omorât, dar L au și batjocorit, L au bătut etc... Tu ai fi făcut asta cu copilul tău?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ne-a creat din iubire? Asta de unde ai scos-o cu creația din iubire? De la tine? Uite ce scrie Biblia.
Apoi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; ( Geneza 1.24). Unde vezi d-ta creația din iubire? Dacă adaugi de la tine, e ușor să ajungi la concluzii greșite.
Acum, despre bun și rău, despre bine și rău, tot din Biblie.
... dar Dumnezeu ştie că, în ziua când veţi mânca din el, vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul."
Ce rezultă de aici. Că Dumnezeu cunoaște binele și răul. De când le cunoaște? De când există el. Unde le cunoaște? În acea lume ideală un viețuiește el, adică în Cer. Dacă le cunoaște înseamnă că binele și răul există și în Cer. Ele nu sunt atribute, calități ale lui Dumnezeu.
Așa își arată iubirea prin suferință. Pe ce te bazezi? Emiți idei la plezneală. Dumnezeu a avut grijă totală față de om, când acest se afla în rai. După ce l-a dat afară., i-a spus să se descurce. Așa că suferința umană nu vine de al el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce vrei să îți facă Dumnezeu dacă așa e omul rău lacom după putere bani tot ce tine de pământ. Și dacă Dumnezeu sar arata toată lumea ar sta in casa de frica lui

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Copii cu cancer, de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu dacă ar interveni omenirea s-ar speria și toți ar sta in casa așa a lăsat liberul arbitru. Fiecare om la sfârșitul vieții vor daca au respectat poruncile lui Dumnezeu vor avea niste daruri. Omul e creat pentru cer nu pentru pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia spune. Cum poate un om care înjura de Dumnezeu, care fura, bate, curveste, omoara, etc. sa aibă parte de bine? Nu e logic ca își primeste pedeapsa? Iar dacă un om nu face voia lui Dumnezeu, El îl poate trece printr o încercare, printr un necaz ca să ii îndrepte pe calea cea buna. În plus, dacă pe pământ ar fi numai bine, cum ne am mai putea bucura de momentele bune? Dacă aici ar fi totul perfect, de ce ar mai trebui sa ne salveze Dumnezeu și sa ne ducă în raiul Său? Pe pământ e satana și demonii lui care ne dau necazuri, care ne ispitesc...in rai nu mai sunt, e numai Dumnezeu sus. Iar aici, multe necazuri sunt datorate și de alți oameni care îți fac rău. Dumnezeu nu e rău sau groaznic, El e cel mai bun și te iubește și vrea sa te întorci la El cu sinceritate.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Copii cu cancer?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu îngăduie boli la unii oameni pentru a-Și arăta slava când ii vindecă, dar unii sunt și ca o încercare, iar dacă sunt copii, ma gândesc ca ii încearcă pe părinții copilului prin acest necaz.

| slayer09 a răspuns:

Dumnezeu este bun cu toti, numai ca noi nu credem in El si ne asumam responsabilitatea raului care vine asupra noastra. Daca ai trai autentic cu inima la Dumnezeu si mintea sa nu mai fie imprastiata, si ai face lucruri bune si ai iubi, o sa iti schimbi parerea. Gandirea asta pe care o ai la adresa Lui Dumnezeu o ai pentru ca in tine este o problema, o suferinta care o negi, pe care nu o vrei, si nu gasesti tapul ispasitor decat pe Dumnezeu. Dar daca ai accepta tot ce se intampla si te-ai accepta asa cum esti si l-ai accepta si pe Dumnezeu in inima ta si ai fi smerita si umila cu toate problemele si tot ce ti se intampla, l-ai cunoaste pe Dumnezeu si ai gandi altfel.

| dolceromania a răspuns:

Cred ca ceea ce face Satana pui pe umerii Lui Dumnezeu.Domnul Isus a murit pentru toti oamenii, dar tu ce faci pentru Dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru dolceromania):

Satana face voia lui dz

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ba nu, face ce ii este îngăduit, voia lui Dumnezeu nu este ca oamenii sa fie ispitiți sa păcătuiască. Însă satana lucrează pana acolo unde are voie, nu întrece limita lui Dumnezeu

| Whateverrr a răspuns:

Of sad

..Suferința e doar consecința păcatului. Tocmai pentru ca ne iubeste atat de mult, vrea sa ne tina departe de pacat.
Dar suferința are și un scop foarte precis pentru fiecare om in parte. Stiu ca e greu de indurat, dar poate trebuie si noi sa cooperam cumva, sa-L lasam sa ne modeleze, sa-L primim in viata noastra.
Cati oameni nu s-au pocait constransi de o suferinta sau alta...
Dar viata pe pamantul este e atat de mica pe langa vesnicie. gandeste-te la asta.

| Codrut653 a răspuns:

Te testeaza