| SallAll112 a întrebat:

Daca Dumnezeu era de origine araba, atunci de ce arabii nu cred in el, ci in Allah

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ei se bazeaza pe Coran, nu Biblie.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, si americanii cred in God. Allah e dumnezeu in limba araba, musulmanii cred in acelasi dumnezeu in care cred evreii si crestinii, numa' ca Mohamed era pedofil si misogin, si na, a mai mesterit ceva la iudaism, sa fie moral ce facea el.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Si cel mai incult om de pe planeta ar trebui sa fi auzit de religiile avraamice.
Adica evreii, crestinii si musulmanii cred in dumnezeul lui Avraam.

| drutzix a răspuns:

Allah se traduce ca Dumnezeu.
Cele trei religii abrahamice (islamism, crestinism si iudaism) au acelasi zeu, YHWH adica Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

" au acelasi zeu"... da si nu. Cele 3 religii, chiar daca au pornit de la acelasi lucru, au ajuns la niste variante diferite. Eventual, in cel mai fericit caz, poti spune ca islamul si idaismul au acelasi zeu. Crestinii insa au deviat atat de tare incat nici ei nu stiu daca au un singur zeu cu personalitate multipla sau 3 zei diferiti.

Ca sa nu mai vorbim de conceptele celor 3 religii cand vine vorba de moarte si ce se intampla dupa ce mori. Acolo iar sunt incompatibile iar daca era vorba de acelasi zeu, atunci ar fi avut aceeasi varianta.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Zeul crestin e 3in1 ca nesul laughing.
Acum serios.
Eu vorbesc de credinta de baza in religiile astea nu de doctrine si interpretari. Asa avem si in sectele crestine interpretari diferite, incompatibile cand vine vorba de 'viata de dincolo', asta inseamna ca sectele crestine se roaga la zei diferiti?

Cam asa inteleg eu crestinismul:
Iisus e Dumnezeu care s-a limitat la natura umana. Dumnezeu Tatal e partea care nu s-a auto-limitat, care nu poate fi inteleasa de om si Fantoma Sfanta e puterea care lucreaza in numele Tatalui. Toate astea trei formeaza un zeu.
Mai simplu e sa te gandesti astfel: Sfantul Duh -> Mainile care fac lucrarea, Isus -> Empatia, Tatal -> Judecata.
Un actor care joaca in 3 filme avand roluri diferite.
Poate un crestin stie sa descrie mai bine trinitatea dar cam asta inteleg eu.

Iudaismul si islamismul au acelasi zeu, sunt de acord.
Dar si crestinii au acelasi zeu doar ca ei il descriu in 3 parti distincte.

Nu exista o discontinuitate intre YHWH-Dumnezeu-Allah, doar adaugiri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

"Eu vorbesc de credinta de baza"... doar ca nu putem doar sa vorbim de chestia de baza intre cele 3 deoarece dupa cum am zis, nu prea exista asa ceva. Intre islam si iudaism, da, se poate. Crestinismul insa e o alta mancare de peste.

Uite, incerc o comparatie : Dacia, BMW si Audi. Toate 3 sunt masini, toate 3 au pornit de la ceva de baza insa sunt chestii destul de diferite.

"Iisus e Dumnezeu"... atunci nu mai exista "Dumnezeu Tatal".

"Toate astea trei formeaza un zeu"... aici deja gresesti in primul rand pentru ca din ce ai zis tu mai sus, deja nu mai exista 3 ci exista 2. Zeul cel mare care s-a facut om (asta nu-l face 2 personaje diferite. Tot unul este) si o forta (si e absurd sa personifici forta). Pe langa asta, daca isus este "dumnezeu intrupat", atunci apar alte probleme (pe langa partea cu "tatal" inexistent") gen cui s-a rugat pe cruce? Lui insusi? Observi problema?

Ori avem 2 personaje (tatal si fiul) si acum trebuie sa stabilim ce statut are "fiul" (adica e zeu sau semizeu), ori vorbim despre acelasi personaj (si atunci nu mai exista tata si fiu).

"Un actor care joaca in 3 filme avand roluri diferite"... acum dai de o alta problema. Dar ca mai sus, daca e acelasi actor cu roluri diferite, atunci in realitate nu mai exista "tata" si "fiu" iar atunci cand a vorbit pe cruce spre exemplu, ce facea? Abera? Juca teatru?

Apropo, de-a dreapta cui sta isus? Dreapta lui? Acum fac si eu o gluma... are oglinda?

"Dar si crestinii au acelasi zeu doar ca ei il descriu in 3 parti distincte"... dupa cum am zis, cu crestinismul e mai greu deoarece nici crestinii nu stiu la ce se inchina. Pana si exemplele date de tine intampina diverse probleme.

Exista un motiv pentru care atat cei din islam cat si cei din iudaism resping crestinismul si asta in mare parte se datoreaza variantei lor de zeu.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca imi aduc aminte de Iudaism Mesia nici macar nu va fi divin ci doar un descendent al lui David (parca) asta e marea incompatibilitate a crestinilor cu islamul si iudaismul.
Ai dreptate.

Totusi nu vad problema trinitatii ca fiind atat de grava.

"Iisus e Dumnezeu"... atunci nu mai exista "Dumnezeu Tatal" - De ce?
Iisus - e partea din Dumnezeu care are empatie pentru omenire pentru ca a trait printre ei.
Tatal - e partea din Dumnezeu care judeca just.
Fantoma - partea care lucreaza pe pamant.

Daca mi-as face o clona, o trimit undeva in lume.
In ochii legii suntem aceeasi persoana (nici macar un test ADN nu ne poate deosebii). Nici oamenii nu ne-ar putea diferentia dar noi (eu si clona) stim care suntem.
Daca as re-absorbi clona (magie) as avea acces la memoria ei si probabil as putea discuta cu ea in subconstient (magie laughing ).
Cat timp clona era pe pamant putea sa ma sune (sa se roage la mine) etc.

Habar n-am e treaba crestinilor ce fac cu zeu/zeii lor, nu o sa incerc eu sa le rezolv problema.
Oricum pun pariu ca majoritatea nici macar nu s-au gandit la asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

"Iisus - e partea din Dumnezeu"... daca folosesti termenul "Dumnezeu" ca pe un titlu pe care cele 2 (sau 3) personaje il au cand sunt IMPREUNA, atunci dai de o religie politeista. O sa-ti zic de ce imediat. Pentru tine, termenul "Dumnezeu" e un fel de "Familie" nu? Adica tu + mama + tatal tau = Familie. Asa si aici corect? Isus + ta-su + fantoma = Dumnezeu corect?

In cazul de fata, Dumnezeu NU este un zeu DAR atat "tatal" cat si "fiul" sunt zei sau in cel mai bun caz, fiul este un semizeu deoarece amandoi au aceeasi natura.

La fel cum tu, tatal tau si mama ta formati o familie si aveti o natura UMANA, la fel si cei 2 (3) formeaza Dumnezeu si au o natura divina (deci sunt zei) dar asta nu inseamna ca tu ca familie esti 1 ci sunteti 3 persoane diferite care IMPREUNA formati ceva.

Deci mai pe scurt, iote politeismul.

In acest caz, afirmatia ta anterioara cu "Zeul crestin e 3in1" nu mai e valida deoarece acel 3in1 NU formeaza un zeu. Ei deja sunt 2 (sau3) zei care IMPREUNA formeaza ceva (Dumnezeu).

"In ochii legii suntem aceeasi persoana"... nu. Sunteti persoane diferite.

"Totusi nu vad problema trinitatii ca fiind atat de grava."... crestinii o vad caci de-aia sunt impartiti in N ramuri iar trinitatea reprezinta unul din motivele principale. Si pe langa crestini, islamul si iudaismul la fel, observa o problema in trinitate.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci asta e partea unde nu ne intelegem.
Eu nu ii vad ca pe o familie ci parti componente ale aceluiasi lucru.
Aspecte ale unei entitati.
Zeul crestin e format din Dragoste, Justitie si Forta. Iar fiecare actiune pe care o face, o face prin prisma acestor componente.
Crestinii numesc Manifestatia dragostei ca Isus, a Justitiei ca Tatal si a Fortei ca Duhul.
La fel cum aceeasi persoana este descrisa ca Judecator, Tata si Sot asa si zeul are nume diferite pentru pozitia pe care o asuma in fata privitorului.
Dumnezeu s-a intrupat din dragoste pentru omenire deci a aparut ca manifestatia dragostei (Isus).
Pe cruce a fost mai mult un tipat decat o ruga. La fel cum ti-ai injura tu creierul cand faci o prostie.

Cam asta e parerea mea despre zeul crestin, Sper ca m-ai inteles.

"In ochii legii suntem aceeasi persoana"... nu. Sunteti persoane diferite. - Daca imi fac on secret o clona care se duce si omoara 10 oameni apoi se ascunde pe cine aresteaza politia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

"Eu nu ii vad ca pe o familie ci parti componente ale aceluiasi lucru"... tu acum doar te contrazici singur deoarece nici tu nu stii cum sta treaba cu trinitatea.

"La fel cum aceeasi persoana este descrisa ca Judecator, Tata si Sot"... acum iar te contrazici. Pai hotaraste-te. Ori ai 3 personaje diferite care IMPREUNA formeaza ceva, ori ai un singur personaj gen "judecator, tata si sot". Ai zis mai sus de TATA si FIU. Exemplul tau cu judecatorul NU este compatibil cu 2 personaje diferite (un tata si un fiu) din motive exagerat de evidente.

Daca alegi exemplul tau cu judecator, tata si sot, atunci in realitate acel personaj NU are cum sa fie si propriul sau tata, si propriul sau fiu.

Te-am intrebat mai sus, de-a dreapta cui sta ISUS si cui s-a rugat cand a fost pe cruce.

Daca vrei sa zici tampenia cu judecatorul, atunci inseamna ca isus este propriul lui tata (lucru clar imposibil), s-a rugat LUI si sta de-a dreapta... LUI (aici probabil ca are o oglinda).

"La fel cum ti-ai injura tu creierul cand faci o prostie"... bun, deci conform tie, pe cruce, isus a vorbit cu... el insusi.Pai felicitari, atunci termenii gen "tatal" si "fiul" sunt inutili deoarece in realitate NU exista asa ceva si pe langa inexistenta "tatalui" si a "fiului", nu exista nici "trinitatea" (ca deh, deja am taiat 2 personaje).

Mai citeste de cateva ori postarile tale si ce ti-am zis eu. Pana acum nu ai facut decat sa te contrazici singur.

Cat de curand o sa ajungi la un zeu care sufera de personalitate multipla.

"apoi se ascunde pe cine aresteaza politia"... iar faci comparatii tampite. Daca nea Vasile comite o crima si face in asa fel incat dovezile sa te indice pe tine, inseamna ca tu si nea Vasile sunteti aceeasi persoana (in ochii legii)? Hai sa fim seriosi. Nu da exemple idioate. Tu esti TU si nea Vasile e nea Vasile. Ca el a facut in asa fel incat TU sa pari vinovat e alta poveste dar asta nu inseamna ca voi doi sunteti aceeasi persoana. Dar sa trecem peste idiotenia asta cu clonele si sa revenim la zeii de mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

"Crestinii numesc Manifestatia dragostei ca Isus, a Justitiei ca Tatal si a Fortei ca Duhul"... deja ma satur sa repet aceleasi chestii. Te contrazici singur. Iti distrugi singur trinitatea.

Daca ii dau un leu unui sarac, NU inseamna ca ION a fost darnic. Daca bat un tigan NU inseamna ca VASILE l-a batut. Daca sunt glumet NU inseamna ca MITICA e amuzant.

Daca-l bat pe unu si vine politia, ce ii zic? Ii zic "n-am fo eu, Vasile l-o batut"?

Cam cat de "special" din pdv intelectual sa fie un crestin sa spuna idiotenia cu "manifestarea dragostei e Isus, justitia e tatal si forta e duhul"? Pana acum n-am auzit nici un crestin sa foloseasca exemplul asta.

Jur domnu politist ca nu eu l-am batut. VASILE i-o dat. Eu momentan sunt ION si peste 5 minute o sa fiu MITICA.

Pai asta e un zeu care sufera de personalitate multipla iar un asemenea zeu nu e compatibil cu atributele zeului crestin.

Treaba e simpla : exista un TATA si un FIU sau nu? Daca da, sunt amandoi zei sau nu? Daca da, felicitari, e o religie politeista. Daca nu, cine-i zeu si cine nu-i? Daca unul nu-i zeu, atunci ce e?

Totusi, din moment ce cica amandoi au o natura divina, nu prea poti sa zici ca unul nu e zeu deci ori ai 2 zei, ori ai un zeu si un semizeu.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

SI eu m-am cam saturat de discutia asta fara rost.
Majoritatea crestinilor sunt impartiti nu de problema trinitatii ci de alte chestii. De fapt nici o scindare nu a fost cauzata de trinitate, cea mai apropiata de problema noastra fiind natura lui Isus.
Nu e trinitatea mea, nu am inventat-o eu si nici nu ma rog la ea.
Zici mere ca ma contrazic dar in toate raspunsurile nu m-am referit niciodata la 2-3 persoane ci la 1.
Normal ca exemplul meu nu e compatibil pentru 2 persoane PENTRU CA NU M-AM REFERIT LA 2 persoane rolling on the floor.
M-am repetat de 1000 de ori. Dumnezeu a venit la munca pe pamant si a fost numit Isus, La fel cum ion se duce la munca si e numit judecator. Dumnezeu e descris ca mai maret decat orice din creatie, si i-a spus unui profet (nu imi mai amintesc exact cine) ca daca il va privi va muri cu siguranta. Deci doar o parte din zeu s-a intrupat, restul a ramas peste tot (e atot-prezent).
Problema ta vine ca incerci sa aplici constrangeri care se aplica unei persoane lui Dumnezeu.

Vasile si cu mine nu suntem aceeasi persoana in ochii legii dar legea habar n-are ca Vasile a facut crima deci in mintea lor Criminalul si cu mine suntem aceeasi persoana, chiar daca in realitate suntem persoane diferite.

"ori ai un zeu si un semizeu." - Nici asta nu rezolva problema trinitatii pentru ca Isus e considerat dumnezeu nu semi-dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

"nu m-am referit niciodata la 2-3 persoane ci la 1"... tu chiar esti incapabil sa intelegi ca te contrazici singur? Ai folosit termenii "TATA" si "FIU". Cate persoane sunt aici? 1? Tu si tatal tau sunteti o singura persoana?

"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica."

Pe cine a dat? Pe el insusi sau pe fi-su?

"PENTRU CA NU M-AM REFERIT LA 2 persoane"... facepalm.

"nu m-am referit niciodata la 2-3 persoane ci la 1"... intrebarile mele de mai sus inca raman in picioare deoarece vad ca nu ai raspuns la ele : de-a dreapta cui sta isus si cui s-a rugat isus pe cruce?

BONUS : cand isus vorbeste in biblie despre ta-su, la cine se refera? La el insusi?

"doar o parte din zeu s-a intrupat"... facepalm.

"Problema ta vine ca incerci sa aplici constrangeri care se aplica unei persoane lui Dumnezeu"... eu incerc sa aplic logica. Acum ca zeul respectiv este absurd, ilogic si incompatibil cu realitatea e alta mancare de peste.

"Isus e considerat dumnezeu nu semi-dumnezeu"... iar fail. Gata, nu mai pot. M-am saturat sa repet aceleasi chestii pentru cineva care e incapabil sa inteleaga ceva atat de banal.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu si tatal tau sunteti o singura persoana? Nu, ca deja ma ia durerea de cap. Ori ma trolezi caz in care "Felicitari" ori esti incapabil sa intelegi un mesaj simplu caz in care "Condoleante".
Ai pus intrebarea asta de 1000 de mii de ori si ti-am raspuns mereu dupa care vi cu aceeasi intrebare doar putin diferita.

Ti-am spus ca ii vad ca pe o singura entitate care se comporta diferit depinzand de circumstante deoarece Dumnezeu e prea mare si complicat pentru a putea fi reprezentat de un singur aspect iar tu vi si spui
"Deci ii vezi ca pe o familie? Uite de ce e gresit sa ii vezi ca pe o familie"
Ce discutie poti avea cu o astfel de persoana?

Acelasi tip de discutie il am si cu fundamentalistii aia care spun ca evolutia e falsa. Au luat in brate o afirmatie ca fiind adevarata si orice le spui nu le va schimba parerea. Tind sa nu discut cu astfel de oameni. Faptul ca tu crezi ca religia crestina e politeista asta nu o face politeista.

Daca esti capabil sa discuti doar in fail si face-palm la ce *** te mai bagi in seama?
Eu sunt pus in situatia de a explica credinta unei religii la care nu aderez in timp ce tu stai pe bara si zici fail de cate ori ti se pare ca nu se potriveste ceva

eu incerc sa aplic logica. - Fail (vezi ca si eu pot), Incerci sa aplici logica unei chestii fara logica.

"Isus e considerat dumnezeu nu semi-dumnezeu"... iar fail. ZI-mi tu mie ce crestin iti va spune ca Isus e semizeu, Chiar te rog.

Arata-mi unde am folosti termenul "FIU"? Ca vad ca iti place sa denaturezi argumentul.

In alta ordine de idei vrei sa discutam si despre logica din spatele actiunii lui Greuceanu care se transforma in musca dupa ce se dadea de 3 ori peste cap?
De ce de 3 ori si nu de 2? Este musca Greuceanu? Daca da atunci merge si invers? Este corect sa spunem ca Greuceanu e o musca? Ce logica are asta? Apara logica din Greuceanu te rog frumos iar eu o sa-ti raspund doar cu fail si facepalm.

Discutia asta ma plictiseste ingrozitor deci nu o sa mai raspund.
Salut si toata cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune si mai ceteste, lasa nimicuruile.esti departe.

| Iunix a răspuns:

* Allah ar fi tot Dumnezeu, spun unii, deșii cele două religii au povești și obiceiuri diferite.
* Dumnezeu e de origine arabă? Cine zice asta? Parcă în biblie spune că Dumnezeu a existat din totdeauna, a existat înaintea timpului, spațiului, înaintea Pământului etc.

Fiecare șmecher din trecut și-a inventat propria religie pentru a fraierii lumea și a stăpânii masele. Plus că e mai ușor să stai să te rogi în biserică la adăpost, la căldură iarna și la răcoare vara de cât să muncească în soare sau pe frig.
Ai idee cam câte religii au fost în trecut? foarte multe, astea de acum sunt doar cele care nu știu cum, au reușit să reziste.

( Și tu dacă vrei poți să-ți faci propria religie exact așa cum vrea mușchiu tău. Nu trebuie de cât să găsești niște fraieri care să te creadă și să-i ucizi pe toți cei ce nu te cred și nu se convertesc la religia inventată de tine, așa cum au făcut majoritatea religiilor. )

| Idris a răspuns:

Noi, musulmanii, credem că Isus (Pacea fie asupra sa!) a fost unul dintre cei mai măreți Mesageri ai lui Dumnezeu, că el este Hristosul, că a fost născut în mod miraculos - fără intervenția unui bărbat (ceea ce mulţi creștini nu mai cred în prezent), și că a înviat morţii și i-a vindecat pe leproși și pe cel născut orb cu Voia lui Dumnezeu. De fapt, niciun musulman nu este musulman dacă nu crede în Isus (Pacea fie asupra sa!)!

| Ripley a răspuns:

Nu esti informat bine.1) Iisus a fost evreu nu arab.2) Arabii cred ca Iisus a fost un profet, mesager al lui Allah.3) Evreii nu cred in Iisus ca ar fi Mesia. Spun ei ca nu a indeplinit profetia referitoare la Mesia si ca nu a fost Mesia.

| SallAll112 explică:

Am facut o greseala. Nu voiam sa zic ca Dumnezeu era de origine araba, ci Iisus(mereu ii incurc).

| Dandanache a răspuns (pentru SallAll112):

Era evreu, nu era arab.

| ckckrish a răspuns:

Iisus era evreu, din neam ales - neamul lui David... in nici un caz arab -.-

Răspuns utilizator avertizat