| DrLaw a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic, poate sa faca o piatra asa de grea incat nici el sa nu o poata ridica?

Răspuns Câştigător
| DomineRex a răspuns:

Sa presupunem ca avem de-a face cu un aliment, care ca orice aliment normal, este alterabil: o felie de paine. Fata de o felie de paine care nu este alterabila (presupunand ca asa ceva poate exista) aceasta are ceva in plus: capacitatea de a se altera. Inseamna asta ca felia inalterabila are o lipsa fata de cea alterabila? Potrivit felului in care m-am exprimat asa s-ar parea, dar sa nu ne lasam inselati de limbaj. In realitate felia alterabila are ceva in minus fata de cealalta: incapacitatea de a se mentine pe sine insasi in aceeasi stare. Capacitatea de a se altera nu e ceva in plus ci in minus.
Daca Dumnezeu este omnipotent, adica detine plenitudinea omnipotentei, atunci nu exista nimic pe masura puterii sale. Capacitatea de a crea o piatra ce sa-i limiteze, chipurile, omnipotenta reprezinta un defect si nu o calitate.
Ceea ce ne duce la cealalta confuzie, mai importanta. Dilema nu are sens, pur si simplu si se bazeaza pe o incapcitate ciudata de a pricepe implicatiile infinitului. Omnipotenta inseamna putere infinita. Ceea ce este infinit, prin definitie nu poate intra in raport cu altceva. Numai marimi finite pot fi comparate. Indata ce incercam sa raportam puterea divina la altceva am renuntat la infinitate si nu mai discutam despre omnipotenta.
Dumnezeu, fiind infinitatea insasi, nu poate fi raportat in nici o privinta la nimic. Indata ce il raportam pe Dumnezeu cu ceva sau cineva intr-o privinta sau alta – de exemplu omnipotenta Sa cu greutatea unei pietre – nu mai vorbim de fiinta infinita, adica despre Dumnezeu.

44 răspunsuri:
| DomineRex a răspuns (pentru lolosaurus):

Daca iti spun nu o sa ma crezi asa ca uita-te in dex: http://dexonline.ro/definitie/atotputernic

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns (pentru lolosaurus):

Chiar nu inteleg ce vrei sa spui cu orice mar=infinitate de mere ce legatura are asta cu infinitul?
ATOTPUTÉRNIC, -Ă, atotputernici, -ce; adj. Cu putere nelimitată, care poate orice. ♦ (Substantivat, m. art.) Dumnezeu. – Atot- + puternic (după lat. omnipotens). Putere nelimitata nu inseamna fara limite adica infinita?

| Elena_9064 a răspuns:

Voi nu pot sa stiu sa raspund la intrebarea asta nici altcineva nu o sa poata, chiar daca uni spun cateva prosti care ma surprinde. Dumnezeu ne-a creat pe noi si a facut tot ceea ce vezi tu.Cum sa nu poata Dumnezeu sa nu faca ceva?

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns (pentru lolosaurus):

laughing vad ca iti place sa te joci cu cuvintele.
Nu poti spune orice si un substantiv si sa spui ca e o infinitate laughing.
Aici se vede clar ca orcie e folosit pe langa un verb si poti intelege din context ca se refera la putere infinita.
Nu inteleg cum poti sa faci astfel de comparatii.
Daca ziceai ca esti atotputernic insemna ca ai putere nelimitata si poti face orice, dar nu pune un substantiv pe langa orice si sa spui ca e infinit.

| DomineRex a răspuns (pentru Elena_9064):

Da pentru ca intrebarea nu e corecta. Dumnezeu reprezinta infinitul iar infinitul prin definite nu poate intra in raport cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns (pentru lolosaurus):

Bine ma vad ca nu prea o ai cu logica.
Normal ca nu inseamna neaparat infinit de exemplu poti sa zici ca ai un stoc nelimitat de produse asta nu inseamna infinit.Dar cand nelimitat e folosit pe langa un verb cum e in cazut nostru inseamna infinit.Deja ne departam de la subiect, iar tu vad ca nu iti dai seama ca atotputernic inseamna infinit.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns (pentru lolosaurus):

Bine te las cu inteligenta ta de 2 bani bafta.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu sunt religios "geniule"

Răspuns utilizator avertizat