| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic, poate sa faca un bolovan pe care sa nu-l poata ridica?" thinking

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poate,dar nu vrea.

| monstrulet a răspuns:

De asta nu exista nimic "atotputernic".

| shadovv a răspuns:

Da, poate.

| Shaoran a răspuns:

Si daca nu il poate ridica, nu e atotputernic
Si daca il poate ridica, nu l-a facut de neridicat.
Mai exista varianta in care ne raportam la lucruri materiale pentru ceva nematerial, astfel tu combini lumea fizica cu cea metafizica, o exprimare complet gresita din punctul meu de vedere. Este ca si cum, tu dupa ce ai trage un vant, ai putea sa prinzi mirosul. Ceva material si ceva nematerial nu pot fi puse in comparatie.
Dar pentru a nu "evita subiectul". Da, poate creea o piatra ce nu poate fi ridicata (ps. exista o astfel de piatra in Romania, pe care nu au scos-o cu excavatoare si mai stiu eu ce) si o poate ridica, El apartinand unei lumi Metafizice, iar piatra fiind fizica.
Sper ca poti intelege explicatia.

| MishuD a răspuns (pentru Shaoran):

Reactia tipica a unui crestin pus fata in fata cu paradoxul omnipotentei... eschive verbale... de ce nu poti sa recunosti ca omnipotenta este ceva imposibil?

Hai sa incercam altfel, daca dumnezeul tau e omniscient mai ai controlul asupra propriului destin? Si daca da, cum poti sa ai controlul dat fiind faptul ca dumnezeu deja stie tot ce ai facut si urmeaza sa faci? Nu esti doar un pion? Ce rost mai are sa "iti cauti mantuirea" daca dumnezeu oricum stie ce fel de om esti? Si daca stie, pentru ce te mai testeaza?
Care`i scopul? E doar un zeu sadic?

| Shaoran a răspuns (pentru MishuD):

Nu m-am eschivat verbal, imi pare rau ca nu ai inteles ce am spus.
Omnistienta si destinul... Pai, sa incepem cu inceputul. Dumnezeu e omniscient stiind ce se intampla, acum. Se fac profetii, dar precum in cetatea Naum, acestea pot alterena in timp. Ortodoxia nu proclama un Dumnezeu care controleaza destinul sau viitorul.
Un exemplu concret "Eu sunt un om rau", si Dumnezeu stie ca sunt rau, dar vrea sa ma mantuiasca. Si eu sunt rau pentru ca injur mult, atunci El din Mila imi trimite o boala sa nu mai vorbesc 1 an, si asa ma vindec de a injura. Astfel el stie, si indruma. Dar nu exista "destin" deoarece exista liberul arbitru.

Dupa aceasta introducere, sa raspundem la intrebari.
Da, am dreptul de a alege.
Cum sa am controlul? Pai, simplu, eu aleg intre bine sau rau. Cum tu ai ales sa nu crezi. Daca eu aleg sa cred ca tu nu existi (esti doar o informatie dupa internet, oricine putea scrie si sa zica ca esti tu, deci tu nu existi) asta nu inseamna ca nu e adevarat.
Un pion? Relativ, am libertatea sa aleg daca vreau sa ma las in voia lui, sau sa aleg ca tine alta cale, ateismul.
Dumnezeu imi ofera mantuirea, mi-a dat-o cand nu o cautam si ma ajuta sa o dobandesc cand o caut. Caci vrea ca toata lumea sa ajunga in iad.
Ma testeaza? Pai, exact pentru ca pot alege, asa cum citind prima data despre evolutionism, am picat testul si am fost ateu vreo 6-7 ani.
Scopul? Mantuirea mea.
Zeu sadic? E singurul Zeu, Bun si Atotbun pentru cei drepti, iar pentru pacatosi Atotbun dar mai ales Drept.

| Artesano a răspuns (pentru MishuD):

Am fost creați cu liberă alegere! Libertatea de alegere atrage după sine o responsabilitate pe care creaturile lipsite de această libertate n-o au. Autorul Corliss Lamont pune următoarea întrebare: „Mai putem să-i considerăm pe oameni răspunzători din punct de vedere moral şi să-i pedepsim pentru faptele lor greşite dacă pornim de la premisa. . . că alegerile şi acţiunile lor sunt predeterminate?" Bineînţeles că nu. Animalele conduse de instinct nu pot fi trase la răspundere pentru ceea ce fac, aşa cum nici computerele nu pot fi considerate răspunzătoare pentru operaţiile pe care au fost programate să le execute. Aşadar, întrucât avem libertate de alegere, suntem răspunzători de acţiunile noastre! Și a-l învinui pe D-zeu pentru. ceea ce faci tu e deja ridicol... uite ce băgat în seamă ești!

| MishuD a răspuns (pentru Artesano):

Lamont? era un ateu marxist socialist laughing
Ce spui tu nu are nici o legatura cu nimic din ce am spus eu. Ce incerc eu sa zic e ca sunt foarte multe contradictii prin toata dogma crestina, si daca le pui cap la cap nu poti intelege nimic atat timp cat nu iti sigilezi logica cu "credinta".
Si apropos de Lamont, nu ai inteles nimic.

| Artesano a răspuns (pentru MishuD):

Merci,ești foarte amabil, mă duc să-mi fac un duș.

| MishuD a răspuns (pentru Artesano):

Sau dimpotriva, nu am inteles eu ce vroiai sa spui si am dat din degete mai repede decat am gandit happy.

| Inferno a răspuns (pentru Shaoran):

Referitor la acea piatra :"ps. exista o astfel de piatra in Romania, pe care nu au scos-o cu excavatoare si mai stiu eu ce".
Poti sa imi dai si mie un site unde sa gasesc ceva despre ea, ca sa ma documentez si eu.

| Catalinnna a răspuns:

Dumnezeu este creatorul lumii, nu este lucru de neputinta pentru El straight face

| Dandanache a răspuns (pentru Catalinnna):

Nu te grabi sa sari cu osanale, e o problema de logica. La urma urmei, Dumnezeu e incapabil sa faca pacate. Ganditi, oameni buni, nu va sloboziti una-doua.

| Catalinnna a răspuns (pentru Dandanache):

Asta am zis si eu, Dumnezeu nu poate pacatui, nimic nu este imposibil pentru El

| Dandanache a răspuns (pentru Catalinnna):

Si atunci, nu e corect sa spui: e imposibil ca Dumnezeu sa pacatuiasca?

| Catalinnna a răspuns (pentru Dandanache):

Pentru un om simplu, e corect sa spui ca, e imposibil ca Dumnezeu sa pacatuiasca, insa
pentru un teolog, nu e corect sa spui ca, e imposibil ca Dumnezeu sa pacatuiasca, caci e asemeni unui pleonasm, din moment ce Dumnezeau intuchipeaza binele, iubirea, credinta, iertarea si multe altele.
Te invarti in jurul unor cuvinte si pierzi esenta! Dumnezeu este Creatorul acestei lumi, nimic nu este de neputinta pentru El!

| kamykaze88 a răspuns:

Wow asta da chestie... daca tu ai fi o entitate infinita te-ai rezuma la probleme materiale? la intrebari oare pot sa creez un bolovan pe care nu pot sa-l ridic? un dumnezeu nu se rezuma la forta fizica ci la energia degajata de EL. ti-as dori sa ajungi un zeu pentru o zi asa nu ai mai avea intrebari gen "Pot oare sa-mi ling cotu?"

| Purec a răspuns:

Cea mai cretina intrebare happy Daca ai 10 ani poate parea inteligenta intrebarea, dar nu ehappy Daca chiar vrei sa crezi in Dumnezeu si sa nu cazi in ridicol, incearca sa ignori biblia. Faptul ca ar fi atotputernic este una dintre cele mai cretine lucruri. Nu cred in Dumnezeu si in niciun fel de creator suprem. Mi se apare o aberatie. Dar daca chiar vrei sa crezi, si te face sa te simti mai bine, incearca sa il "modelezi" pe Dumnezue asa cum il vezi tu. si lasa deoparte aberatile crestine.

| Popcorncubranza a răspuns:

Buna intrebare thinking Chiar bunathinking Hai ca am si eu una big grin Daca esti prost, poti da un raspuns inteligent?thinking

| unknownn a răspuns:

Ce intrebari stupide se pun de la un timp pe TPU.Ce naiba s-o inchis metin-ul si a-ti venit toti aici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu deja m-am saturat de persoane care afirma fara dovezi