| Inferno a întrebat:

Daca Dumnezeu nu este necesar realitatii, atunci cum poate exista?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Numele Lui este IEHOVA-Care inseamna Cel ce exista prin Sine insusi.

| shadovv a răspuns:

Dumnezeu este necesar realitatii... dar daca tu pui ipoteza aceasta eu iti raspund: esti tu necesar realitatii?

| Inferno explică (pentru shadovv):

Comparatia este incompatibila, deoarece Dumnezeu este cauza extrinseca a fenomenului in sine. Eu nu sunt cauza nici-unui fenomen, asa ca necesar pentru ce? in cazul meu nu are sens.
Avem un corp care cade in jos, el are o cauza, gravitatia. Deci gravitatia este necesara efectului de a cadea in jos. Avem un copac care cade, gravitatia este necesara pentru ca acest fenomen sa se intample. Exista lumina, deci este necesara o sursa pentru ca acest lucru sa se intample?
Dar Dumnezeu este necesar? Care este fenomenul ce-l face necesar?

| DenisIonut01 a răspuns:

Exista dar nu il vedem noi, noi il vedem sufleteste momentan suntem intr-un trum de om big grin

| LoveToHate a răspuns:

Si Mos Craciun exista in mintiile copiilor, dar asta nu inseamna ca e necesar.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din pacate pentru altii e necesar si chiar exista

| M25M a răspuns:

Sediul acestuia se afla in emisferele creierului nostru.

| martzian a răspuns:

Nu exista nici o realitate fara Dumnezeu.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Este tinut in viata de catre oameni.Ei l-au nascut, numai ei il pot omora.

| dragos9234 a răspuns:

Nu trebuie ca ceva sa fie necesar pentru a putea exista.
Eu nu sunt necesar insa exist.

| Inferno explică (pentru dragos9234):

Dumnezeu trebuie sa fie necesar pentru a exista, deoarece El este considerat cauza fenomenului in sine. Deci este necesar efectului.

| Mihaela1964 a răspuns:

Adanc gandit...de unde ai scos-o?

| WR104 a răspuns (pentru Mihaela1964):

Unii oameni văd lucruri care există şi întreabă "De ce?". Alţi oameni visează la lucruri care nu au fost niciodată şi întreabă "De ce nu?". Unii oameni se duc la serviciu şi nu au timp de toate astea.

| Inferno explică (pentru Mihaela1964):

Cu cine vorbesti?

| WR104 a răspuns:

Cine a zis ca nu-i necesar?

| Inferno explică (pentru WR104):

Deci exista un motiv pentru care Dumnezeu este necesar? Care e acela?

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Sunt mai multe motive pentru care Dumnezeu este necesar nu doar unu dar o sa te las pe tine sa-ti dai seama de ce este atat de necesar, din cate observ inca nu ti-ai dat seama, te credeam mai inteligent de atat, poate nu te-ai gandit destul de mult, mai incearca.
Succes!

| Inferno explică (pentru WR104):

Daca poti da doar un exemplu, pentru ca eu sa te corectez si sa-ti arat ca este fals ar fi perfect.
Atentie, nu confunda notiunea de Dumnezeu cu Dumnezeu.
Poate notiunea de Dumnezeu este necesara omului, bisericii sau altor lucruri, dar asta nu inseamna ca si Dumnezeu este necesar lucrului.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Dumnezeu este acelasi lucru cu Dumnezeu pentru ca Dumnezeu este undeva unde nu-l poti vedea se pare.
Daca nu ai fi necesar Dumnezeu atunci nu ar fi necesar sau nu ar exista nici Dumnezeul bisericii sau crestinului.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Inferno):

Eu cred ca a confundat deja, si te-a lasat pe tine sa descoperi Marele Mister, pe care incearca sa-l protejeze.Mdeah,ce sa zic.

| Inferno explică (pentru WR104):

"Daca nu ai fi necesar Dumnezeu atunci nu ar fi necesar sau nu ar exista nici Dumnezeul bisericii sau crestinului."
Exact ce spuneam.
Aici notiunea de Dumnezeu a fost necesara, nu Dumnezeu.
Asa cum notiunea de Mos Craciun este necesara unui copil pentru a putea explica cadourile de sub brad, dar nu Mos Craciun, deoarece el nici nu exista.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Depinde cum percepi tu pe mos Craciun, ce inseamna el pentru tine, el poate exista, nu ca o persoana si mai mult ca o stare de spirit, la fel si Dumnezeu, poate nu exista dar starea de spirit da si este chiar necesara intr-o lume atat de redusa din punct de vedere mintal.
Gata, numai bine, pe curand!

| Inferno explică (pentru WR104):

Eu am dat un exemplu,iar tu ai tinut sa-l comentezi intr-un mod ce nu avea nici-o legatura cu discutia. Te legi de detalii si nu intelegi ideea. Trebuia sa-ti dau un exemplu mai simplu.
Un utilizator mi-ar raspuns ca :" Dumnezeu este necesar pentru ca popii sa fure banii oamenilor."
Eu spun ca Dumnezeu nu este absolut necesar,ci doar notiunea,conceptul.
Asa cum eu pot sa inventez un Unicor magic pentru a vinde suveniruri cu el, dar Unicornul nu trebuie neaparat sa existe, ci doar conceptul, notiunea, inventia mea despre el.

| KristalPop a răspuns:

L-a văzut cineva?
Cine poate confirma că există?

| Zenit313 a răspuns:

Prostie,Imaginatie,maipulare,pretexte criminale, sclavie, explicatii gresite, frica.etc. happy

Toate acestea compun notiunea de "Dumnezeu". happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este necesar? Te inseli. Este necesar, intr-un anumit fel. Multi dintre noi sunt batjocoriti, batuti, scuipati, de catre societate. Se simt mai bine, daca cred ca acolo sus exista cineva. Unii dintre noi sunt grav bolnavi, medicii nu le mai dau sanse. Daca medicii nu le mai dau sanse, de ce sa nu-si faca ei o sansa, sansa fiind Dumnezeu. Unii dintre noi sunt inchisi pe nedrept, singura dreptate pentru ei fiind Dumnezeu. Tu esti materialist, de asta spui ca nu este necesar, dar este, la nivel mental. Oamenii se simt mai in siguranta. El exista, doar ca existenta lui depinde de noi.

| Maomau a răspuns:

Poi el exista doar in capetele celor care cred ca au nevoie de El. Altundeva nu exista!

| rocco09 a răspuns:

De unde stii care este realitatea, sau realitatea e doar ce cunosti tu?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Nu stiu. Poate Dumnezeu este necesar altei realitati,cu care noi nu interactionam.
Dar daca noi nu interactionam cu acea realitate atunci cum de ne permitem sa facem afirmatii ca ar exista?
Prin analogie pot face si eu afirmatia potrivit careia Monstrul din gelatina verde exista si este necesar,dar unei alte realitati cu care nu interactionam.
Cea ce este gresit. Atunci cand nu stii ceva si orice poate fi posibil nu faci afirmatii la numarul infinit de lucruri ce pot exista,pentru ca mai mult ca sigur gresesti, corect este sa nu afirmi nimic, nici ca exista, nici ca nu exista. Aici crestinii fac afirmatia, nu eu.
Crestinii au afirmat ca exista.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Poate este necesar si realitatii cu care noi interactionam ...sau sigur este necesar realitatii cu care interactionez eu! Viata mea nu se limiteaza doar la materie si energie! Iar mai apoi, tu cu ce esti necesar realitatii? Tot ceea ce cunostem ar putea exista si fara tine, prin urmare.tu nu existi!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Dumnezeu nu este absolut necesar pentru tine, doar notiunea de Dumnezeu este absolut necesara pentru tine. Este o diferenta.
Eu sunt necesar interactiunii virtuale cu tine chiar acum, efectul este discutia dintre mine si stine, iar cauzele sunt eu si tu.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Nu esti necesar existentei realitatii ..nu discutiei, iar in ce priveste interactiunea cuiva cu Dumnezeul lui nu cred ca esti calificat sa dai verdicte!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Si un neutrino este necesar cu toate ca interactioneaza negijabil cu materia.
Si un electron este necesar, un proton sau neutron. O particula de praf este necesara deoarece interactioneaza. Toate sunt necesare unei cauze.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Nu tot ce interactioneaza cu altceva e necesar existentei.e necesar unei cauze dar nu existentiala! Dumnezeu poate fi necesar la "n" cauze pe care nu le cunosti!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Nu am citit tot, scuze. Existentei realitatii nu, nu sunt necesar ei.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Ai dreptate, intrebarea este gresita, imi cer scuze iar.

| tasmania a răspuns:

Intr-un fel, traim realitati diferite. Pentru ca tu - in sine-ti - esti un univers, eu - in mine - un alt univers, s.a.m.d. Dar nu asta e problema; aici voiam doar sa subliniez ca daca unora nu li se pare necesar Dumnezeu, altora li se pare fireasca existenta lui Dumnezeu. Pentru un ortodox, de exemplu, Dumnezeu nu este necesar realitatii la modul cum ai gandit tu. Dumnezeu Insusi este singura si ultima Realitate, fara de care nu ar putea exista realitatea in care traim noi. Credem ca El este Creatorul realitatii noastre, dar si Mentinatorul ei; sau Proniatorul, Purtatorul de grija al creatiei. Fara El, creatia intreaga s-ar prabusi instantaneu in nimicul anterior venirii ei la existenta sau al devenirii ei. Ar trebui sa-ti fie usor sa intelegi ca transcendentul nu e imanent si, deci, necesar (in modul formulat de tine) realitatii imanente.

| Theaxniz a răspuns:

Ehhh...pui o intrebare la care nu stiu ce sa spun noi il avem pe Dumnezeu in suflet exista multe miracole pe pamant asta datorita lui Dumnezeu

| minahrs a răspuns:

Tocmai ca Dumnezeu este necesar realitatii. Caci fara El nu ar mai exista realitate.