| HoldMyHand a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, ce se intampla dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor!
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dar daca exista?

| Inferno a răspuns:

Nu ai resursele necesare pentru a intelege ce este moartea din punct de vedere stiintific.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei,omul cand moare merge in pamant, nu in alt loc.Iar Dumnezeu, la momentul stabilit de El, cand va fi paradisul pe pamant, ii va invia pe cei drepti.Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4,Ioan5:28,29

Răspuns utilizator avertizat
| Încrucişătorul a răspuns:

Din punctul de vedere al ateilor, nu se intampla nimic. E o transformare spre nimic. Ce e acel "nimic"?

Pot sa-ti raspund doar prin a pune o alta intrebare: cati dintre noi isi mai amintesc viata inainte de patru-trei ani? Cam acela ar fi nimic.
Din punct de vedere cronologic, in viata omului, asta ar fi o inversiune.

| RAY a răspuns:

Acolo unde ai fost inainte sa existi exact acolo te duci

| Mădă0611 a răspuns:

Nimic, dispare constiinta ta.

| milan9 a răspuns:

Eclesiastul 9, 5-6 şi Eccl 9, 10 fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corupt, care neagă valorile spirituale. În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru existenţa celor aproape 39000 de secte!

| M25M a răspuns:

Mai stii ce a fost inainte de nastere? Eh. uite raspunsul

| WhatheWow a răspuns:

Se numește moarte pentru că viața ta s-a sfârșit și gata, nu mai există nimic.
Dacă era doar o trecere într-un alt stadiu se numea altcumva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Murim si gata, ne incetam existenta.

| Scarbo a răspuns:

Disparem, ceea ce alcatuieste sufletul este creierul.Sau poate constinta ta va ramane si vei calatori intr-un continu vis.

| Mikhtarian a răspuns:

Omul e prea penibil sa accepte bunatatea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Park1Suin a răspuns:

Exista.Daca nu ar exista,atunci am muri a doua oara, in iad, fara a avea a doua sansa de iertare a pacatelor.S-ar numi, Judecata cea nedreapta, fara Dmnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Park1Suin):

laughing pai daca nu exista dumnezeu, nu exista iad.

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

Dacă Dumnezeu n-ar exista, n-am exista nici noi, nici natura...nimic! Dar totuşi dacă am fi apărut aşa din nimic fără ca Cineva(acel Cineva fiind Dumnezeu) să ne însămînţeze...n-ar fi nimic nici după moarte.Dar, din fericire, Dumnezeu există şi ne-a dat posibilitatea de a alege dintre bine şi rău.
"...şi crezi, tu, omule...că vei scăpa de Judecata Lui Dumnezeu? "