| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu simte dragoste infinita pentru noi atunci ar trebui sa nu mai existe spitale,accidente rutiere,feroviare,razboaie,holocaust, nu-i asa? Unde este Dumnezeul acesta?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La ora actuala "Stapanul Pamantului" este inca DRACU, nu Dumnezeu. Dumnezeu doar intervine in mod exceptional pentru ca PLANETA noastra sa nu se duca de rapa. Deci toata intrebarea ta este doar o incitare asupra lui Dumnezeu. Dumnezeu ESTE AICI caci altfel ori ai fi o victima ori un adept al DRACULUI. Se pare ca varianta a doua este mai de acceptat ca prima in cazul tau.

| RAY a răspuns:

Nu poti afirma ca nu exista vreun creator doar din cauza asta,poate e unu nepasator,nu-i pasa de creatia lui,aici vorbim de deism, panteism, parerea mea este ca acest creator a predestinat absolut totul asa ca nu exista liber arbitru nici el nu poate schimba nimic, practic suntem gandul lui din acel moment, din moment ce el stie totul, totul e predestinat ca si iisus care stia absolut totul

| RAY a răspuns:

Danut ce legatura are dracul ala din povesti cu vampiri cu satana?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dumnezeu nu simte dragoste infinita pentru nimeni.
dumnezeu e creionat totusi ca un tiran in religia crestina pentru ca mereu are un ac de cojocul celor care nu il asculta.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu chiar. Ca sa nu mai existe accidente, suferinte si asa mai departe ar trebui sa nu mai avem liber arbitru, iar neavand liber arbitru nu am putea sa-L iubim pe Dumnezeu si sa ne bucuram vesnic de El îndumnezeindu-ne. Suferinta pe pamant e doar o picatura intr-un ocean infinit de bucurie alaturi de Dumnezeu daca Îl iubesti?

| Digikey a răspuns:

Daca este vorba despre zeul evreilor care a mostenit neamul lui Iacov, nu are nicio treaba cu crestinii sau orice alta rasa de credinciosi
Este specificat destul de clar in Biblie.
Noul Testament este total pe langa subiect.O abureala de doi bani pentru a crea o noua religie pe seama unui mesia care si-a ratat misiunea.

| Algo098 a răspuns:

Asa este. Dz-ul cel atotputernic, bun si iubitor e doar pe hartie. In realitate nu exista nimic.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu vine si conduce un tren sub influenta alcoolului sau omul? Acestea enumerate sunt consecinte ale neascultarii de Dumnezeu, pacate, pacatul intotdeauna are consecinte. Uita-te in America, razboi civil, de la ce a inceput? O crima oribila din discriminare inre albi si negri, Dumnezeu spune ''sa va iubiti aproapele ca pe voi insiva'' au ascultat de Dumnezeu sau nu? Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Poate conductorul de tren s-a rugat la Dumnezeu sa-i dea si lui ceva de baut ca are gura uscata.
Si Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea.
Fiind atotstiutor si atot puternic stia ce are sa se intample si ar fi putut impiedica asta in mii de moduri.
Poate politistul s-a rugat doamne da si mie un negru sa omor azi.

Răspuns utilizator avertizat
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Dacă cineva trece prin necazuri, accidente sau pedepse în copilărie, înseamnă că părinții lui nu există, pe baza principiului că părinții își iubesc foarte mult copii și nu doresc să li se întâmple nimic rău?! Ar fi o lume perfectă dacă toți ar fi închiși în orfelinate pentru fi terorizați și obligați să respecte toate regulile și sarcinile, fiind aspru pedepsiți pentru orice greșeală, ca să nu ajungă să facă ceva rău?! Imitarea maimuțărească a acelorași derapaje cognitive și repetarea papagalicească a acelorași argumente penibile și aberante specifice ateismului, argumentează mai bine Evoluționismul? Pfff!

| RAY a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Ce legatura are Evoluționismul cu ateismul?

| alex598 a răspuns:

Aparent ai înțeles greșit cuvântul dragoste. Dragostea înseamnă a fi dispus să te sacrifici pentru alții. Dumnezeu și-a demonstrat dragostea prin faptul că Isus a murit pentru noi. Dar dacă dragostea înseamnă a te sacrifica pentru alții de ce nu se sacrifică Dumnezeu să anuleze tot răul din lume? Pentru că Dumnezeu ne iubește atât de mult încât ne-a dat liberul arbitru. Oamenii pot să aleagă dacă vor să facă rău sau nu. Dumnezeu ar fi lipsit de iubire dacă nu ar lăsa oamenii să facă ce vor. Ar fi forțare. Dumnezeu ne iubește și vrea ca noi să-l iubim înapoi însă pentru ca noi să putem să-l iubim înapoi trebuie să avem opțiunea să îi respingem iubirea. Altfel ar fi dragoste forțată și El nu vrea asta. Mulți oameni au ales să își folosească liberul arbitru pentru a-i nedreptăți pe alții. Asta nu înseamnă că Dumnezeu nu îl iubește pe cel nedreptățit. Dreptatea va veni la judecata finală. În concluzie Dumnezeu ne dă voie să facem ce vrem și nu este vina lui că unii fac lucruri rele. Cât despre dezastre naturale, care nu se întâmplă din cauza oamenilor, nici ele nu sunt vina lui Dumnezeu. Ele sunt vina oamenilor. Atunci când Dumnezeu a creat lumea toate erau bune. Și el a dat oamenilor autoritate asupra pământului. Dar ei prin faptul că au păcătuit s-au făcut sclavi păcatului. Astfel acea autoritate care era a oamenilor este acum a celui care deține sclavii păcatului, adică a diavolului. Oamenii au opțiunea de a ieși de sub sclavia păcatului dacă aleg să se subordoneze autorității lui Dumnezeu. Dar până va exista și un singur om care nu va face această alegere diavolul va avea autoritate asupra creației. Biblia îl și numește pe diavol stăpânitorul lumii acesteia. Dar când va veni Dumnezeu a doua oară, el va instaura "un pământ nou și un cer nou" conform apocalipsei. Acolo nu va mai fi suferință pentru că pământul și cerul vor fi sub autoritatea lui Dumnezeu. Deci, nu Dumnezeu e rău oamenii sunt

| Mariushgv a răspuns:

Dumnezeu îmi a făcut pe noi ca să facem lucruri bune doar că noi ca oameni ca specie am evoluat albe de mult încât am început să nu mai ascultăm de Dumnezeu și de puterile lui de asta se întâmplă tot felul de nenorociri în această lume Dumnezeu nu vrea să te controleze el și vrea să ne dea un test viața aceasta este ca un fel de test ca să vedem dacă vom trece viața de apoi în Rai sau în iad ca și cum ar fi un test de intrare la facultate faci Ce faci Scrie acolo și dacă ai făcut bine intri dacă nu nu așa este și cu viața dacă faci lucruri bune și și Iubi ești ortodox 10 testul pe examenul și ajunge la viața de apoi în live fericită dacă nu și ești un om rău un criminal Un om care nu se văd că nici măcar o dată rugăciunea care nu mai pot Știi că în biserică de ani de zile atunci ea Este foarte posibil să nu trișezi tu Deci aceea să ajung Dumnezeu a făcut ca să slujim dar noi oamenii am luat o pe o altă cale de asta se întâmplă toți Când poate controla pe noi pe scurt mențiune poate controla pe noi Adică poate să ne controleze doar că nu vrea ca să vadă ce facem

| Raullalu a răspuns:

Isus a venit aici ca să nu se ajungă la pedeapsa omenirii, Dumnezeu a creeat oamenii cu gândire liberă și nu intervine sa schimbe gândirea sau faptele omului forțat, Dumnezeu respectă asta, El așteaptă ca omul sa vine la El nu El la noi.
Pe langa lucrurile rele care se întâmplă se Întâmplă și milioane de lucruri bune care sunt datorită prezenței lui Dumnezeu.