| Acidacetilsalicilic a întrebat:

Daca Dumnezo a facut Omul dupa chipul Sau si are sentimente, are si necesitati fiziologice?

Răspuns Câştigător
| vasilicalambru a răspuns:

De ce crezi ca ploua?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cit a fost in trup, in Isus Hristos, a avut si necesitati fiziologice, pentru ca a fost om 100%.

| cristi202 a răspuns:

El insa nu poate avea, pentru ca este spirit si nu tine de lucrurile materiale. Cind iubesti, e gresit sa spui ca dragostea te face sa maninci (doar daca fata e gurmanda, si maninci cu ea de dragul ei). Una e dragostea, alta e mincarea, si sunt sigur ca cei ce nu isi pot impartasi dragostea pentru fiinta iubita, pentru ca acea fiinta nu tin la ei, ar renunta cu drag la multe mese doar de dragul de a fi cu persoana iubita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

De fapt hormonii te fac sa mananci nu dragostea.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pentru ca tin de acelasi domeniu - material, insa nu ai vazut sau auzit de oameni care sa treaca de instinctul de conservare, de ce e material si sa faca din dragoste multe sacrificii? Dragostea nu prea are de-a face cu hormonii (decit cea fizica, sexuala), cu mincarea, sau alte lucruri ce tin de materie. Cind iubesti, materia cade pe locul doi.

| danay72 a răspuns:

Se refera ca am fost creati dupa personalitatea sa, pentru ca nu avem cum sa semanam fizic, deoarece el este spirit.Ioan4:24

| Thunderstruck a răspuns:

Da, e gelos.

| martzian a răspuns:

Nu se refera la trup ci la latura spirituala, atunci cand in Biblie se spune ca suntem creati dupa chipul Sau. Da, Isus Hristos s-a intrupat ca om, dar doar pentru perioada vietii Sale pe pamant. Cum putem stii asta? Pai sunt multe moduri, ma opresc doar la cateva:

Dumnezeu este Duh:
"Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr." (Ioan 4:24)

Duhul nu are carne si oase:
"Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu." (Luca 24:39)

Dumnezeu condamna asemanarea Lui cu un trup material:
"S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit; şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare." (Romani 1:22-23)

Probabil ca intrebarea a fost pusa la misto. Ce daca, sper ca ai invatat ceva si ca iti va fi de folos!

| cristi84 a răspuns:

"dumnezo"? ce bine ar fi daca oamenii nu ar mai incerca sa materializeze existenta lui Dumnezeu...