| Florazul15 a întrebat:

Dacă există acest dumnezeu și este bun cum cred credincioșii,atunci de ce nu pune capăt cu sărăciei, boliilor, nedreptăților? Aștept raspunsuri pertinente

45 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspuns pertinent este că nu poate și că nu este treaba lui.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Cum nu este treaba lui? Nu e dumnezeu, nu e atotputernic? Sau treaba lui e să trimită persoane in iad că așa are chef?

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu e dumnezeu, nu e atotputernic? Uite că nu e. El este doar - Eu sunt cel ce sunt. Așa se prezintă el lui Moise. Treaba lui e treaba lui.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Explicati-va mai bine. Care e treaba ii atunci?

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Si chestia cu atotputernic se refera la faptul ca el e atotputernic asupra creatiei, deci el poate face ce vrea: "nici nu fir de par nu cade fara voia lui", inclusiv autolimitare, da ar putea exista o lume perfecta unde toti ar trai fericiti, dar ar insemna toti sa fie roboti.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Fiecare e liber sa creada ce vrea, am incercat doar sa ofer un raspuns cat mai bun, sunt persoane inteligente care cred in Dumnezeu, si personae care nu cred, persoane neinteligente care cred, si persoane care nu cred, depinde de familie, cultura, etc.

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Tu ai spus că el îți oferă liberul arbitru, pai și atunci de ce te trimite în iad daca nu îl asculți? Atunci nu mai respecta liberul arbitru?
Spui că dacă am fi toți fericiți și nu am avea probleme am fi roboți, pai daca e dumnezeu de ce face diferente intre oameni? Mie nu mi se pare că ești robot dacă ești fericit și ai tot ce îți dorești Ce vină are un om care s-a născut sarac sau bolnav? De ce nu le oferă șansa la toți să aibă ce își doresc

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

E liber arbitru de a face ceea ce vrei, nu iti controleaza mintea, nu iti ocntroleaza corpul etc., desi ar putea,
Chestia cu liberul arbitru si iadul nu are nici o legatura, e ca si cum ai incerca sa alegi daca vrei sa iesi din inchisoare, ai dreptul sa te aperi, da, problema este asta:
in ultima zi: totull va veni ca o oglinda in care omului i se prezinta toata viata, si va fi intrebat despre tot, fie bun, fie rau, si nu vor conta faptele cat vor conta motivele, daca ai donat doar pentru faima, sau pentru camera, sau daca ai facuta pentru a nu ajunge in iad, pentru el e un zero, lumea nu ajunge in iad sau cer asa, toti la sfarsitul pamantului sunt sunt judecati asemanator cu modul in care se face pe pamant, dar in care judecatorul e Dumnezeu(si gandeste-te la el ca la o fiinta obiectiva). si procurorul e diavolul, problema este ca cam orice gand rau poate duce un om in iad, iar pentru cei care nu au auzit de biblie, se ia dupa legea lumii, fapte rele, bune, etc. oricum la cate legi incalca un om, nu prea scapa.
problema nu este asta, problema este cat de intensa este pedeapsa, pe deasupra ai toata viata sa incerci sa iti ispasesti faptele in fata lui, asa cum scrie in biblei: despre cei care se roaga pentru a fi vazuti: si au primit rasplata pe pamant.
Exista o gramada de libertate din moment ce nu ajungi direct la inchisoare, si poti sa faci ce vrei pana atunci,
teoretic, daca ti se schimba inima cu o secunda inainte de moarte e suficient sa schimbi locul din rai sau iad, deci te poti bucura de tot ceea ce vrei, ceea ce face afirmatie si biblia, bucurate tinere in tineretea ta, dar sa stii ca pentru toate acestea vei fi chemat la judecata(nu trimis in iad, ci judecat), mantuirea e doar o iertare pentru a trece de judecata, ca si cum ai fi absolvit de vina.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Omul in functie de grutatea pe care o trece primeste si in functie de lupta care o da, va primii o rasplata in cer, acesta e unul din motive, pentru credinciosi, e o incercare.
Pentru necredinciosi, asa cum am scris, poate fi o lectie, in biblie scrie despre faptul ca omul cel mai maleabil ar fi cel care e la pamant, deci cel care e lovit mai tare de soarta, are posibilitatea de a primii o credinta mai mare, deci si rasplata mai mare, au fost si destule cazuri in care oamenii s au intors la Dumnezeu din aceasta cauza,
Dar sa nu uitam ca nu toti ajung asa, de ce nu? pai mai e si diavolul si factorul uman, noi suntem intr-un sistem, diavolul vrea ca omul sa dea vina pe Dumnezeu pentru rele, iar factorul uman, este asa cum putem vedea:lacomia, narcisismul, etc. pai sa spunem ca Dumnezeu a dat suficiente resurse pentru 5 persoane, unu din ei fiind mai gelos pentru ca unul a primit putin mai multe(deoarece are nevoi putin mai mari), incepe sa faca jocuri, sau sa l omoare, in biblie, apare povestea pamantului si bagatiei cu tona, si omoratul de frati, cat vezi cu ochii, deci, nu e ceva ce apare rar, pana si intre cei care iai considera sfintii o sa vezi ca din cand in cand mai cad

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Intrebarea: esti sigur ca nu sunt resurse pentru toti? sau priblema este ca unii incep sa le foloseasca foarte prost si nu le pasa.
Ce ai vrea sa ploua cu bani, ar creste inflatia, sa controleze pe bogati sa dea bani saracilor?, ar fi o posibilitate sa ploua cu mancare cum a plouat cu mana in biblie,
dar asa ar trebui sa gandim ca poporul Israel, care l-a vazut pe Isus ca mincinos pentru ca murit pe cruce, deoarece, a scris ca va aparea un Imparat, si ei vroiau sa i scoata de sub robie, si el a vrut sa le arate cerul, multi sufereau, el a vindecat multi, multi au spus de Isus, dar, mereu cand a vorbit cu cineva a spus despre imparatie, a spus la bogatas daca vrei sa intrii in imparatia cerurilor vinde tot si urmeaza ma, si in biblie ne arata ca el nu sa mai dus.

| doctorandus a răspuns (pentru bookofknowledge):

Dumnezeu, fiind infinit de bogat, de ce nu ne da gratis tot ce are el?

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Daca o luam invers, bogatasii, si citim din nou acest vers, mai greu ar intra un bogatas in imparatia cerului decat un bogat in imparatia cerului, si din versetul care spune ca si au primit rasplata despre cei care s au rugat pentru a fi vazuti, putem trage concluzia, ca cei care au multe pe pamant vor avea putine in cer, deoarece rasplata o cam au in cer, deci nu prea conteaza ce rang are omul pe pamant, in cer, omul orimeste dupa ce a suferit si a avut,
problema este cu iadul, deoarece, pacatele se vad la fel si oamenii pacatosi arata la fel, o minciuna, arata la fel cu un furt, si cu o crima, pentru Dumnezeu, si oricate fapte rele ar face, Dumnezeu il vede la fel, deoarece el nu se uita la ce face, ci de ce face ceea ce face, poate spune o minciuna cu toata ura, poate fura pentru copii, poate poate,... totul tine de ce are in inima cand face ceva, nu de ce face.

| bookofknowledge a răspuns (pentru doctorandus):

In rai fiecare om are parte de imparatie, de asta se spune ca 1 secunda in imparatie, e mai mult decat 1000 de ani pe pamant, dar 1. trupurile muritoare nu pot sa l vada sau mor, si 2. numai un suflet schimbat poate sa traiasca in prezenta lui Dumnezeu, natura sa nu l lasa, nu doar Dumnezeu nu poate sa stea in prezenta pacatului, deci nici daca ai vrea, nu ai putea sa stai acolo, singurele locuri unde un suflet neschinbat(s-au schimbat in mai rau) poate sta e universul(unde e pamantul) sau iadul. Desi cred ca te ai referit la a ploua din cer cu mancare sau a creste case din pamant, sau ceva de genul.

| doctorandus a răspuns (pentru bookofknowledge):

In rai va mai exista liber arbitru?

Daca nu: de ce nu ne-a facut deja pe toti "roboti"?

Daca da: de ce nu ne-a facut pe toti deja in rai?

| Florazul15 explică (pentru bookofknowledge):

Si eu daca nu vreau o răsplată in cer,ci aici pe pământ. Nimeni nu are certitudinea de ce se va întâmpla după moarte, de unde știu eu că o să mă răsplătească atunci?
Comparația cu închisoarea nu are nicio relevanță, acolo ajungi daca incalci legea, in schimb dumnezeu te trimite în iad și dacă ești un om bun dar nu crezi in el, mai degrabă pare o ființă meschină decât dumnezeul de iubire pe care ni-l prezintă religia.
In plus, de ce a lăsat să se întâmple atâtea atrocități in numele lui cum a fost inchizitia in trecut și nu a făcut nimic? Au murit mii de oameni nevinovați. Dar când a avut chef a trimis îngerii lui să distrugă Sodoma și Gomora sau să arunce foc din cer, de ce pe oamenii aia de atunci nu i-am ajutat?

| bookofknowledge a răspuns (pentru doctorandus):

Exista, da, si nu suntem deoarece inima omului se poate schimba, un om care s-a nascut ca crestin practica evanghelia zilnic, face un pas gresit pe ultima suta de metri, si buff ajunge sa nu mai asculte,
unu care nu a ascultat poate asculta oricand.
Si in iad toti au libertate de a decide, nu e ca la tv, un diavol il pune in o groapa cu scoamoala, ci mai degraba confoorm bibliei, toti stau ca colegi de camera si tipa toata viata de cat de mari sunt durerile, nu ca nu ai putea, durerea nu te ar lasa sa faci mai mult decat sa plangi,
Citeste despre Lazar si bogatul necinstit.
Teoretic in cer toti vor sa l slujeasca pe Dumnezeu, deoarece inima le e schimbata, si il iubesc asa de mult, iar in iad, toti sufera asa de mult incat nu pot sa nu tipe de durere.

| bookofknowledge a răspuns (pentru doctorandus):

Pe deasupra sa nu uitam de Adam si Eva, gradina edenului era cum sa spunem, pamantul perfect, fara boli, roditor, o ceata ajuta totul sa creasca, nu era nevoie de munca, Dumnezeu a dat munca dupa ce a vazut pacatul, dar pacatul nu a venit de la ei, toti au nimeni nu poate implanta ce gandesti, daca ne uitam ei erau poftitori(ceea ce ia impins la rau), dar cam toti oamenii sunt poftitori, de bani, de mai mult, de razbunare, chiar gelozia cand unul mai mult sau un lucru mai bun, etc. deci na Adam si Eva nu sunt diferiti de cei din zilele noastre, si multi oameni la fel, de aceea apare postul.

| doctorandus a răspuns (pentru bookofknowledge):

Pentru Pascal insusi pariul era extrem de simplu: teologia oficiala a Bisericii Catolice sau iadul. Azi exista peste 40 mii de biserici crestine diferite teologic.

Asta-i pariul ortodoxului: daca esti cuprins de 0. 0001% erezie vei arde o vesnicie in iad. Puritate ideologica mai ceva decat in 1984 de Orwell.

O singura crimentala la care nu ai facut pe loc crimestop te costa o eternitate de chinuri.

Erezia este crimentala: se refera la ce crezi in mod subiectiv, in sinea ta.

| doctorandus a răspuns (pentru bookofknowledge):

Modelul tău de Dumnezeu: un Kim Jong Un cosmic, care pedepsește cu iadul crimele mentale.

Dap, dupa el erezia, necredinta, dubiul, scepticismul, a avea intrepretari personale ale Scripturii, a avea idei proprii in materie de teologie, etc., sunt crime mentale predepsibile cu iadul.

Sansa ca oricine gandeste profund sa aiba idei eretice, deci sa mearga-n iad, este practic 1.

Ce facea Dumnezeu inainte de a crea lumea? Pregatea focul iadului pentru cei care pun astfel de intrebari.

| doctorandus a răspuns (pentru bookofknowledge):

"Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

Încerc să exemplific studenților mei reacția instinctivă a celor mai mulți evrei din primul secol cărora li se spunea că Isus a fost Mesia. Închipuiți-vă că cineva v-ar spune că David Koresh a fost atotputernicul Fiu al lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii. David Koresh? Individul din Waco care a fost omorât de FBI? Da, el este Domnul universului! Mă-ndoiesc."
— Bart D. Ehrman, The lost Gospel of Judas Iscariot: a new look at betrayer and betrayed

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Pacatul inseamna incalcarea legii, conform bibliei, si cerintele sunt:
in mare sa fii un om bun(sa ti iubesti toti oamenii si sa faci totul pentru ei, e pacat sa nu ajuti de exemplu, e pacat sa nu iubesti pe cel care te uraste, in limita bugetului desigur, dar daca ai, e pacat sa nu ajuti si sa nu iubesti, chiar si pe necunoscuti, sau chiar si pe inamici la greu).
problema este cca este pacat sa nu l iubesti pe creator, daca ai facut numai bine, si ai facut din inima, da ai facut cam aproape totul, mai putin un lucru, a iubi pe Dumnezeu(el cere asta pentru ca e creatorul, cum un copil isi iubeste parintele pentru ca i-a dat viata)

Dumnezeu nu trimite in iad copii, deoarece, trebuie sa fii la o varsta la care sa intelegi ce fac faptele tale, sau cei mici cel putin care nu fac asta din adins, nu ajung in iad, cei care nu au ajuns sa stie ce e biblia, sunt verificati dupa legea pamantului, daca sunt oameni buni sau rai, si li se pune in contrast, deci pot sa scape daca nu sunt oameni rai.
Pe deasupra pana si in biblie apare ca egiptenii s au rugat la un Dumnezeu necunoscut dupa ce s au rugat la cam toti, si au venit persoanele credincioase si le au explicat cine era acel Dumnezeu la care ei s au rugat, Dumnezeu nu are forma umana in vechiul testament, Isus a luat trup de om, ceea ce este folosita destul de mult de ei ca contrargument, deoarece ei spun ca Dumnezeu nu este om, si scrie ca nu este om, numeri 23 19 daca citesti in engleza e si mai bine, Dumnezeu, nu este om ca sa minta,...

Cu Sodoma si cu Gomora e ceva destul de greu de imaginat, dar ele erau unele din cele mai rele orase, poate ca arata ca si cum ar scrie despre homosexualitate doar, dar problema mare cu acele orase este ca contextul in care se afla si istoria, face ca de fapt acel oras sa fie de fapt un oras al violului continu, nimeni nu tinea cont de nimic, cand se gasea unul, nici nu i pasa ca era sotia unuia sau a altuia, si nici daca era sotul, imediat ce ingerii era prinsi acolo, nu uita ce cuvinte erau spuse, sa se impreuneze cu ei, tineri(nu spune cat de tineri, dar e posibil orice, batrani, nimanui nu i pasa de altceva
Dar aici poti vedea un pacat facut de Lot: el le-a zis :"Iată că am două fete care nu ştiu de bărbat; am să vi le aduc afară şi le veţi face ce vă va plăcea."
cand Sodoma si Gomora a fost distrusa, ele nu s au gandit decat ca nu au barbat sa le faca copil si l au imbatat pe Lot si cred ca stii unde merge.

| bookofknowledge a răspuns (pentru doctorandus):

Multe personaje au cazut in biblie, dar sunt multi care au ajuns si in cer, nu conteaza caderea, deoarece nu conteaza daca o persoana cade, ci important este ce face omul dupa cadere.
Cel care ajunge in cer nu este cel care gandeste 100 curat intotdeauna ci cel care lupta sa stea curat cel mai mult, cel care ajunge in iad este cel nepasator si nu i mai pasa de actiuni.
mentalitatea conteaza, da te poti schimba in ultimul moment, dar niciodata nu poti schimba spiritul de lupta. Daca un om e dispus sa lupte, nu conteaza de cate ori cade, tot va ajunge in cer, in schimb daca renunta, va uita si de ce lupta, si va ajunge in o stare din ce in ce mai rea, nu poate sa devii mai bun daca nu lupti.

| bookofknowledge a răspuns (pentru doctorandus):

Intocmai, el a nu a venit niciodata ca un leu, gata de atac, el a venit ca un miel, deoarece era gata sa fie crucificat.

| doctorandus a răspuns (pentru bookofknowledge):

... deci nu a fost Mesia.

E ca si cum ai spune: Icsulescu a fost un mare erou militar, dar... n-a participat la nicio lupta.

| bookofknowledge a răspuns (pentru doctorandus):

Problema mare este ca lupta nu a fost una fizica, ci una spirituala, in biblie scrie ca el a invins moartea, el a venit ca un miel la taiat, pe pamnt, dar asa cum putem vedea, odata a scos o legiune de demoni din un om, cel putin daca crezi in biblie. (si crezi ca Isus e Dumnezeu cum ee in Crestinism daca nu,
Atunci, cam asa ar fi, cum ai pus explicatia e foarte bine.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Florazul15):

Da, s au intamplat multe lucruri rele, in numele lui, pana si in biblie scrie despre faptul ca sunt mai multi lupi decat oi intr o biserica, sau mai multi falsi Crestini care incearca sa ademeneasca oamenii decat adevarati care tin la viata oamenilor, si scrie ca Dumnezeu va face ceva, el doar asteapta.
"Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou, căci primul cer şi primul pământ trecuseră, şi nici marea nu mai era. "
El a declarat ca mai vine un potop, dar nu cu apa, ci cu foc, care marcheaza sfarsitul, oricum toata lumea e trecatoare, el doar ne lasa cateva generatii, sa decidem ce facem cu viata, daca ne schimbam cumva, dar la final, fie prin tais, fie prin moarte naturala, toti murim. Nu e o singura persoana care sa nu moara, numai timpul care il traiesti e diferit, sunt persoane care traiesc o gramada de ani si isi doresc moartea din cauza durerilor, corpul nostru orice i am face, e firav si se imbolnaveste, si spune ca dupa vor fi inviati toti, si chemati la judecata, oricum sa nu uitam ca exemplu pe Lazar, care a fost inviat, si deci na daca o luam asa, doar am astepta daca am murii pana la final, cand totul se decide, moarte nu termina totul, nu iti termina existenta, conform bibliei, nici iadul nu il termina ca existenta, existenta e infinita ca perioada de timp, doar infernul nu trece.

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Treaba lui? De ce trebuie să explic eu? A creat universul, a creat viața.

| doctorandus a răspuns (pentru bookofknowledge):

Asta e problema: "cred in Biblie" este o credinta subiectiva si arbitrara.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

O viață plină de suferință pentru unii? Vi se pare normal pentru un dumnezeu atotputernic și bun cum îl descriu credincioșii?

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

1. Da. 2. Nu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Florazul15):

Iti da liberul arbitru sa faci ceva intr-un moment, dar asta nu inseamna ca nu exista consecinte pentru ceea ce faci.Un criminal are liber arbitru sa ucida, dar tot este dus la inchisoare dupa ce o face(iar el este constient de asta, daca nu e labil psihic).

| doctorandus a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu e aceeasi situatie: Codul Penal poate fi cunoscut in mare detaliu si exista tratate coerente de drept penal, dar Biblia este o carte de legi incoerenta, iar Religia Adevarata™ este doar o fictiune a fanaticilor religiosi.

Ce vrea Biblia de la tine este o treaba extrem de nelamurita si putem vorbi mai degraba de ce vrea popa/pastorul cutare de la tine decat despre ce vrea Biblia de la tine. Iar Dumnezeu s-ar putea sa n-aiba nicio legatura cu Biblia, deci e si mai neclar ce-ar vrea Dumnezeu de la tine.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Am mai discutat pe tema asta cu alt utilizator, las link aici:
https://www.tpu.ro/......evarat-de/

| bookofknowledge a răspuns:

Dumnezeu e o fiinta care merge dupa logica, deci nu poate schimba logica 1+1=2 in 1+1=3 El a vrut ca toti oamenii sa aiba libertate de a decide, ceea ce inseamna ca nu ar fi logic ca sa i faca buni fortat(ar fi roboti), nici diavolul nu poate face asta, el doar se foloseste de imprejurimi si incearca il convinga pe om sa faca ceva(de exemplu, nu e rau ceea ce faci, si altii fac, tu de ce nu poti, el nu poate sa controleze pe nimeni, asemanator cu ceea ce a spus in gradina edenului la eva:nu e placut la privit, esti sigura ca asa a zis.) El intr-un fel doar prezinta niste alegeri proaste ca o inghetata, si omul alege sa o muste, deoarece el deja simtea ca ar vrea putin sa se indrepte acolo, dar nu avea motivul. (Pe scurt nici Dumnezeu si nici diavoliul nu decid ceea ce el face, pot doar decide ceea ce ii pun in fata, asemanator cu a pune in fata la o persoana care nu se poate stapanii la zahar un tort, el deja are dorinta de a manca tort, si ei stiu asta, dar totusi aleg sa il puna)
Daca ne luam dupa cum scrie in biblie un om ce nu e cazut nu poate fi folosit, un om care e in lux nu va stii niciodata ce e nevoia,
Chestie care se intampla si in viata, multi bogati isi bat joc de cei saraci, copii nesocotesc munca parintilor pentru ca nu inteleg ceea ce inseamna munca, exista o gramada de tineri care arunca cu iphone pe fereastra, cand parintii incearca sa plateasca facturile deoarece nu iau invatat ceea ce greul sau necajul si au impresia ca li se cuvine totul.
Daca am incerca sa intelegem ceea ce explica biblia, de fapt ne spune ca nimeni nu poate fi invatat pana nu e lovit, de unde vine si vorba nu pedepsi nuiaua(nu se refera la bataia, ci de a te duce la lucrurile care pe om il lovesc cel mai tare, de exemplu jocurile la unu).
Nu scrie ca un bogat nu poate intra in imparatia cerurilor, dar scrie ca mai greu va intra unul decat o camila(gandeste ca la un snur), in imparatia cerului, nu am luat exact versurile, dar am luat aproximativ.
Pe deasupra pentru el aici traim doar ca incercare, si nu definitiv, deci orice am patii la trup nu ne afecteaza si la suflet, deci saracia nu va mai exista(nu ai nevoie de aur si nu duci nimic dupa moarte), boli nici atat.
biblia chiar spune : ce iar face bine unui om sa castige toata lumea daca si ar pierde sufletul(daca ar avea toate bogatiile, daca ar avea totul, toate casele, toti oamenii sub el, etc.).

| doctorandus a răspuns (pentru bookofknowledge):

Okay, atunci spune-ne acest scop si noua. La ce-i serveste lui Dumnezeu sa obtina niste oameni in rai? Nu putea sa-i faca pe toti gata mantuiti si deja in rai? Daca nu poate asta inseamna ca nu-i omnipotent. Iar daca nu vrea sa faca asta inseamna ca e un zeu rau.

| bookofknowledge a răspuns (pentru doctorandus):

Omnipotenta are legatura cu logica, si multi oameni nu inteleg asta, si am mai spus asta, nu poate face1+1=3, este omnipotent deoarece are putere deplina asupra creatiei, dar daca baga pe oricine in iad, nu inseaman ca acel om e schimbat, nu s-a schimbat nimic, nu i s-a schimbat inima, si daca schimba inima, el a renuntat la ce a zis, si anume ca se autolimiteaza sa nu ti taie liberul arbitru. Nu le poti obtine pe ambele, omnipotenta, nu inseamna orice orice, inseamna orice, cate vreme respecta logica, si ce ai spus nu ar respecta o logica, cea care am scris-o.

| Pocait01 a răspuns:

A făcut-o deja și a promis că o va mai face.
Când a făcut-o pentru prima dată oamenii I s-au împotrivit. Când a făcut-o a doua oară, la fel. La fel și a treia, patra, zecea ș.a. Citind VT vei observa cum Dumnezeu alege(după episodul dezamăgitor cu Adam și Eva) un popor dintre oameni pe care să ni-l dea drept exemplu. Pe acest popor Dumnezeu l-a protejat, ajutat și binecuvântat de multe ori și la fel de multe ori oamenii I s-au împotrivit.
Dar Dumnezeu a promis că îi va alege pe acei oameni care dovedesc credință față de El din toată lumea și le va da viața veșnică(Ioan 3:16); viața pe care trebuia să o aibă omul încă de la început.

De ce nu le dă păcătoșilor pe pământul păcătos binecuvântări infinite independente de faptele acestora? Pentru că Dumnezeu este drept. Dar vrea să le dea păcătoșilor binecuvântări infinite dacă se pocăiesc și dovedesc prin viața lor credință față de Fiul Său.

| Anonim027 a răspuns:

Întreabă-l tu personal pe Dumnezeu întrebările acestea, El va fi acela care îți va da un răspuns potrivit și adevărat cum spune biblia Nu vă îngrijorați de nimic, ci, în orice lucru, aduceți cererile voastre la cunoștința lui Dumnezeu, prin rugăciuni și cereri, cu mulțumiri. Și pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile și gândurile în Hristos Isus.
Filipeni 4:6‭-‬7,Binecuvântat să fie Domnul, căci ascultă glasul rugăciunilor mele!
Psalmul 28:6.
Vrei sa îl cunoști mai mult pe El apropie te de el cum spune biblia Să ne apropiem dar cu deplină încredere de scaunul harului ca să căpătăm îndurare și să găsim har, pentru ca să fim ajutați la vreme de nevoie.
Evrei 4:16
Da,Dumnezeu exista și El este viu inveci vecilor căci toate s-au făcut prin el, La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut n-a fost făcut fără El. În El era viața, și viața era lumina oamenilor. Lumina luminează în întuneric, și întunericul n-a biruit-o.

Ioan 1:1‭-‬5
Crede-l pe Dumnezeu cu adevărat, în fiecare om Dumnezeu a pus gândul veșniciei și fiecare om are un gol pe care doar Isus Domnul nostru îl va putea umple, nu-ți apleca urechea la tot felul de învățături și vorbe false cerei Domnului sa iti lumineze mintea sa iti deschidă ochi ca să înțelegi.
Domnul sa te binecuvinteze cu viața veșnică și sa te lumineze, crede-l pe El din toată inima ta, Și credința este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredințare despre lucrurile care nu se văd.
Evrei 11:1

| Florazul15 explică (pentru Anonim027):

Cum pot să-l întreb dacă nu-l vădlaughing))) ăsta da răspuns))

| Anonim027 a răspuns (pentru Florazul15):

Prin rugăciune,"numărul de telefon este rugaciune", când vorbești la telefon cu cineva îl vezi? Atunci cum poți sa îl intrebi

| Anonim027 a răspuns (pentru Florazul15):

Citește Cuvântul Lui Dumnezeu, acolo vei găsii răspunsuri acolo Domnul îți vorbește, Astfel, credința vine în urma auzirii, iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.
Romani 10:17
Crede frate din toată inima ta în Isus Hristos

| Anonim027 a răspuns (pentru Florazul15):

Dumnezeu vorbește însă când într-un fel, când într-altul, dar omul nu ia seama.
Iov 33:14

| Florazul15 explică (pentru Anonim027):

Ai dreptate când vorbesc cu cineva la telefon nu îl văd dar îl audlaughing)) dar pe dumnezeu nici nu l vezi nici nu l auzi

| Snannd a răspuns:

Pai e bun, dar nu înseamnă că trebuie să ne scutească de rău. Dacă aici totul ar fi roz și nu am avea necazuri, cum am ști sa ne bucurăm de clipele frumoase? Dacă aici ar fi perfect, ar fi raiul pe pământ și nu ar mai fi nevoie ca El sa ne ducă în rai. În plus, pe pământ este satana și el ne da ispite, necazuri iar Dumnezeu le îngăduie, dar nu El le trimite. Într adevăr, sunt necazuri trimise de Dumnezeu ca pedeapsa sau ca încercare, dar nu e toată viata un chin, sunt câteva. Dacă te apropii de Dumnezeu și trăiești asa cum vrea El, aveți o relație speciala și atunci prin orice necaz vei trece, vei fi mereu fericit ptc știi ca El e Dumnezeul tău, ca e mereu alături de tine, ca te ajuta cu orice ai avea nevoie și e după voia Lui, ca te va duce în rai.