| FărăCapsLock a întrebat:

Pentru toți credincioșii: dacă Dumnezeu nu exista, nu credeți că oamenii l-ar fi inventat oricum?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

De fapt, Dumnezeu chiar nu exista, este o inventie a oamenilor, pentru ca unii, in cretinismul lor, chiar au nevoie de ceva care sa ii controleze vietile, si sa le garanteze un loc caldut in viata de apoi, si au nevoie de o chestie la care sa se roage, care sa faca ceea ce ei nu pot face, si pe seama careia sa puna lucrurile perfect explicabile, pe care ei, insa, nu si le pot explica.

| NemNUZ a răspuns (pentru Dumnezău):

De fapt tu char esti un dobitoc laughing du-te sinucidete

| Dumnezău a răspuns (pentru NemNUZ):

Ahem. Ia adu niste argumente in favoarea existentei Dumnezeului tau, si dupa ma duc sa imi pregatesc si eu dramatica sinucidere. Da' vezi sa fie argumente bine structurate si scrise corect gramatical, agramat ignorant!

29 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Dumnezeu exista si punct[.]

| FărăCapsLock explică (pentru SimonaNicoletaღ):

Dumnezeu, în definiția pe care mi-o dau credincioșii, adică acela atotputernic, care ne pedepsește, ne trimite în rai și în iad, care are o listă cu 10 porunci pentru noi, al cărui fiu este Iisus Hristos nu cred că există. Ci poate doar o forță, despre care nu se știe mai nimic, care pur și simplu a făcut acel „pâc" atunci când a fost treaba cu Big-Bang-ul, care NU este Dumnezeu așa cum îl percepeți voi, poate exista.

| heny87 a răspuns (pentru FărăCapsLock):

Sunt de aceeasi parere. daca exista, cu siguranta nu e cel descris in biblie.

| FărăCapsLock explică:

Răspuns de credincios: întotdeauna derivează de la subiect, nu-ți răspunde clar, și nu argumentează. M-ai lămurit, amice. happy

| NemNUZ a răspuns (pentru FărăCapsLock):

Hmm adica tu zici ca nu esti credincios, nu-i nimic ca pentru ce-i ca tine s-a inventat iadul, da tu n-ai de ce sa te speri ca tu zici ca nu exista

| FărăCapsLock explică (pentru NemNUZ):

Acum nu că riști să pici de prost, ci deja ai picat. Felicitări. happy
Nu stau să-ți dau și ție un răspuns pe care deja l-am dat aici, așa că citește ce i-am scris mai sus lui Siimoo, ia vezi, înțelegi ceva?
PS: garantat, nu mi-e frică de ceva ce nu există.

| NemNUZ a răspuns (pentru FărăCapsLock):

Nu tie frica, ok da parca te-as vedea cand o sa mori ca o sa gandesti altfel
n-am ce sa iti fac du-te si distreazate, ca ma ai vreo 70 de ani sau cine stie mai putinn? Pretuieste fiecare zii, ca o sa treaca repede happy

| FărăCapsLock explică (pentru NemNUZ):

Hai să-ți citez ceva, referitor la faptul că eu mă duc în iad doar pentru că am ales să nu cred în Dumnezeu: „Să presupunem prin absurd că Dumnezeu există. Pe cine credeți că va trimite el în rai, pe cel care a făcut lucruri bune din cauză că-l bate „Doamne-Doamne", sau pe cel care a făcut lucruri bune pur și simplu din cauza faptului că el singur a ajuns la concluzia că „Da frate, nu-i bine să-i dau lu’ ăla cu bolovanu’-n cap, că s-ar putea să-l cam omor."? Continuând cu presupunerea prin asburd, dacă Dumnezeu chiar ar exista, ar avea un nivel de inteligență inimaginabil. La acest nivel, chiar crezi că el își dorește să fie pupat în cur de niște idioți de pe Pământ? Chiar crezi că ăsta-i interesul lui? Să fie venerat? Chiar crezi că astea-s criteriile după care alege el cine-i bun și cine-i rău? Stai tu liniștit, dac-ai dus o viață pașnică, în care ai preferat să-ți focalizezi energia și puterile în a învăța lucruri noi și a-ți face bine ție și familiei tale, crede-mă, te primește Dumnezeu la el în căsuță.".

| FărăCapsLock explică:

Și... Ce legătură are numele cu subiectul sau măcar cu cantitatea de cunoștință pe care o am eu!?

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

◕ Din moment ce pui intrebarea, inseamna ca ceva te-a creat.

| AMihai a răspuns (pentru EstiFericitaSauTrista):

Profund...laughing

| EstiFericitaSauTrista a răspuns (pentru AMihai):

◕ Da e bine sa gandesti, in profunzime.

◕ Vad ca am luat eronat si gresit laughing

◕ Dar na, ideea e ca multi nu cred in nimic, mai bine deschid Pro-tv-u si se uita la necazurile altora.

◕ Seara placuta.

| unknownn a răspuns:

De ce as avea motive sa cred asta?

| NemNUZ a răspuns:

Du-te putin si culcate ca de la oboseala ai inceput sa delirezi

| FărăCapsLock explică (pentru NemNUZ):

Nu m-am prins... Argumentează! Evită să mai faci afirmații fără să argumentezi, că riști să pici de prost. happy

| NemNUZ a răspuns (pentru FărăCapsLock):

Ce te intereseaza pe tine daca exista Dumnezeu? Tu nu stii ca daca NU EXISTA ACUM NU PUNEAI INTREBAREA ASTA ca nu exista nimic daca nu era El, sau si tu crezi ca te tragi din maimuta?

| NemNUZ a răspuns:

Mai adauga buburuzo(porecla de copil de gradinita ), da mai bine dati doua palme si taci ce te bagi si tu? Nu vezi ca mi-am pierdut timpul cu un,, destept,, nu mai am ce sa fac aici ok am inteles ca voi nu credeti nici de ar cadea un inger pe voi, nu e vina voastra ci a parintilor vostri, hai pa

| NemNUZ a răspuns:

Pai nu scrie da eu asa ii zic intelegi? nu. ok

| FărăCapsLock explică (pentru NemNUZ):

Amice, cu tot respectul, te exprimi ca o cizmă.

| NemNUZ a răspuns:

Ok recunosc nu am fost atent la numele tau si am scris gresit happy si daca tu crezi ca sunt analfabet eu nu pot sa imi exprim parera despre tine ca mi-ar inchide istia contul si nu ma mai bate la cap copilo ca nu am timp de prostia ta cum ca,, am scuze penibile,, sper ca m-am facut inteles big grin. Iti doresc o noapte buna happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru NemNUZ):

Aoleu, la 11 noaptea voi stati pe TPU cand maine aveti scoala... Copiilor, la varsta voastra nu va bateti capul cu religia, nu o sa intelegeti nimic. Te-ai facut de ras in repetate randuri si inca ai fi continuat daca nu te chema mami la somnic. Ia auzi, il mai si ameninti in legatura cu parerea ta?"nu pot sa imi exprim parera despre tine ca mi-ar inchide istia contul", copile, la faza asta ai fost pur si simplu penal. Sau la faza ca nu ai chef de prostia lui... Tu crezi ca avea cineva chef sa vina unu de 14 ani pe intrebarea asta cu tot cu gramatica si exprimarea lui si sa inceapa cu aberatiile lui despre zeul imaginar? Apropo, chiar m-a mirat exprimarea ta, mai bine ma exprimam la gradinita.

| mixxjim a răspuns:

Ba da laughing

| claudiu11re a răspuns:

Ai tras ceva inainte sa spui o asemenea prostie?

| FărăCapsLock explică (pentru claudiu11re):

Identifică-mi prostia. Justifică-te.

| Rozette a răspuns:

Dumnezeu poate fi considerat de unii o parte a unui sistem Placebo pentru constiientizare si supunere. Eu cred ca daca chiar nu ar exista Dumnezeu, lumea oricum L-ar fi "creat" pentru a instala un fel de frica in randurile oamenilor, care datorita acelei temeri pot fi impiedicati sa faca anumite lucruri. Deci raspunsul este pozitiv. Si in plus, L-am fi folosit si pentru o unda de speranta. Atunci cand nu mai ai in ce sa crezi, inventezi tu singur un motiv ca de exemplu creionul norocos care sa te faca sa speri in continuare. Sper ca te-am ajutat!

| DAVID_6313 a răspuns:

Nici tu nu ai fi existat, cu intrebare cu tot.

| DenisaCrs94 a răspuns:

Ai gandit`o p`asta laughing)