| UnuPentruAltu a întrebat:

Dacă îi spui unui ateu că are păcate și îi recomanzi să meargă la biserică să se spovedească, ce va răspunde ateul?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt ateu.
Ce sunt păcatele?
Călcarea legii divine.
Ok.
Să merg la biserică?
De ce? Este acolo Dumnezeu?
Nu, acolo se vorbește despre El.
Să mă spovedesc cui?
Dacă mă spovedesc, la un om ( în fine, preot, deci om sfânt, care are fir de conexiune direct cu Dumnezeu), poate el preotul să îmi ierte păcatele?
Prea multe supoziții fără suport, care pentru mine nu au sens.
Când faci ceva fără sens, este un păcat foarte mare.
Nu are rost, adică sens, să mai adaug un păcat la cele care le-am făcut până acum.
Ți-am răspuns.
Dar nu cred că ți-a folosit la ceva.
Asta pentru că ai pus întrebarea la caterincă.

| Octavian199 a răspuns:

Pacatul e o poveste. Exista crime, violuri, etc.Dar toate acestea nu sunt pacate.

| Octavian199 a răspuns:

''E pacat sa nu iubesti o femeie frumoasa'', ''E pacat sa nu faci sex'', etc.

| doctorandus a răspuns:

Deci, tu nu crezi ca, dupa ce vei muri, Anubis iti va cantari inima fata de pana lui Maat, iar daca este mai grea decat pana lui, va arunca sufletul tau spre a fi devorat de Ammyt (un monstru combinatie de crocodil, hipopotam si leu).

La fel nici eu nu cred in mitul ca Isus ar fi Dumnezeu si ca ar fi murit pentru a rascumpara pacatele oamenilor. Plus ca daca lui Isus i-ai explica teologia crestina, el nu ar recunoaste-o drept religia lui.

| xerxes1 a răspuns:

Iti va spune ca esti un idiot care nu-si vede de treaba lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru xerxes1):

Dar, după cum ai observat, sper, doctodandus se pare că nu are nici o treabă, așa cu nu știu cum ar putea să-și vadă de ceva ce nu are.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa zic?
nu exista pacate la atei. daca nu crezi in povestea cu dumnezeu nu crezi nici in povestea cu pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am bani

| LupusDei1993 a răspuns:

Eu îi spun cre(ș)tinului să se ducă la psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar rade laughing,
recent am avut o conversatie de genu, acuzandu-ma ca daca nu cred in dumnezeu ->is dus cu capul

| Justme1997 a răspuns:

Nu mersi, daca pentru cate pacate am eu ajung in iad nici nu vreau sa vad raiul.

| Atlantic007 a răspuns:

Ca in ciuda faptului ca tu ai mers la biserica sa te spovedesti, esti mai pacatos decat el.