| DanManea2023 a întrebat:

Daca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu,care stia viitorul trecutul,legile divine,universale etc,cum de nu a adus vorba despre sclavagism?
Ar fi putut sa zica bai fratilor omul ar trebui sa fie liber,suntem toti egali, avem aceleasi drepturi etc.Sclavia inseamna negarea egalitatii intre oameni, oare Iisus evreul nu stia nici macar asta sau nu dorea?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu suntem cu toți egali, cu toți avem o valoare in lumea asta, iisus era sărac și analfabet

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce sa aduca vorba despre asta? A zis deja sa-ti iubesti aproapele. Nu crezi că iubitul aproapelui inseamna sa nu faci sclav din el? Nu crezi că se subînțelege?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Evrei se comportau cu sclavii că și cu fiii lor. Nu erau sclavi pe viață decât cei care alegeau să rămână sclavi. Dumnezeu a dat sfaturi cum sa se comporte stăpânul cu sclavii lui. În proverbe sta scris ca unii sclavi ajung chiar sa se creadă fii. Mai rău se comporta patronii firmelor în ziua de azi cu angajații lor. Statutul lor nu este nici de angajat și nici de sclav.

| Andrel348 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sclavii nu aveau voie sa se casatoreasca cu cine doreau daca stapanii lor nu erau de acord, stapanii aveau drept de viata si de moarte.Bati campii cu rahatul tau de religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrel348):

Sclavii evrei nu erau ca toți sclavii... Sunt reguli clare în Legea mozaica, pe care evreii trebuiau sa le respecte. În plus, asta a fost în Vechiul Testament

| fllu07 a răspuns:

Deoarece lumea în care a trăit Isus Cristos și în care trăim și noi, nu este condusă de Dumnezeu. Toate nenorocirile cum ar fi: necazuri, războaie, suferințe, nedreptate, sclavie, boli, ură, diviziuni între oameni pe criterii naționalitate, sex, clasă sociala, statut, instruire, culoare etc. sunt toate o reflectare a guvernării Diavolului, (1 Ioan 5:19) reflectată prin oameni care prin diferite decrete sau manifestând diferite trăsături cum ar fi lăcomia, ura, invidia, stăpânesc peste alți oameni. Eclesiastul 8:9. De altfel chiar din cuvintele lui Isus Cristos putem deduce ca Diavolul conduce lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În tot Noul Testament eu nu am mai citit de slugi... Domnul Isus a și specificat și ne a spus sa ne iubim unii pe alții ca pe noi înșine, sa facem bine celor ce ne urăsc... Cine împlinește lucrurile astea nu ar putea sa aibă un sclav, și dacă l ar avea, l ar trata foarte bine.

| Andrel348 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ori nu stiti sa cititi ori nu intelegeti ceea ce cititi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrel348):

Zi mi tu unde scrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar mă ți-ai făcut cont nu ești sănătos cu capul ești bolnav psihic.

| omfrumos a răspuns:

Iisus nu s-a întrupat ca să se ocupe de legile omenești. El a venit ca să propovăduiască legea iubirii și să se răstignească pentru păcatele noastre. Așa vroiau și evreii de atunci să-L pună pe Iisus împărat pământesc.