| RAY a întrebat:

Iisus se roaga in foarte multe randuri la dumnezeu ba chiar spune tata de ce mai parasit, de ce era necesar un zeu care stia totul ce se va inampla sa faca asa ceva? iisus find dumnezeu se ruga lui insati? banuiesc ca iisus stia de absolut ce se va intampla si totusi de multe ori in noul testament aflam ca nici el nu stia viitorul lui foarte bine

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu are nicio logica. Cand stii ce te asteapta cu certitudine, ce rost are sa mai pui intrebari? E inca o dovada ca nu a fost decat un om, un credincios fanatic de rand.

19 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Deci,care e intrebarea ta?

| RAY explică (pentru R0R0):

Nu vezi semnul intrebari?

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Sunt mai multe semne de intrebare, in care sunt intercalate afirmatii!

| VelaJohnny a răspuns:

Isus nu e Iahve/Iehova. Trinitatea e o invatatura de la alte religii non-crestine adoptata de crestinism.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Trinitate

Mi se pare ca si Lovendal demasca trinitatea.

| RAY explică (pentru VelaJohnny):

Tu crezi ca eu nu stiu asta? eu pus n-am intrebarea sa primesc copy paste, imi dovedesti ca habar nu ai de propia religie

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

laughing „eu pus n-am"...m-am convins, apoi cu ce am dovedit ca nu am habar de propria religie? laughing sper ca glumesti, nu ca esti confuz laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, in primul rand Isus si Dumnezeu nu sunt una si aceeasi persoana. Isus este fiul Lui Dumnezeu. Deci Isus nu vorbea cu el insusi ci cu Tatal Sau.

| HowdidIgethere a răspuns:

Te retine cineva pe rubrica asta? N-ai treaba cu credinta, si totusi nu te poti dezlipi de rubrica.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Concluziile pe care mi le-am făcut eu suna în felul urmator.:Iisus nu e Dumnezeu, ci fiul lui Dumnezeu,singurul sau fiu pe care l-a trimis pe pamint ca să prediceai intii adevărul,să demonstreze că Dumnezeu chiar există și apoi pe lingă astea să fie răstignit pentru a învinge răul, a deschide portile Iadului, și a ierta tuturor păcatul strămoșesc(celor decedați deja). Iisus mai spunea aceste cuvinte, deoarece el nu știa în totalitate ce se va întîmpla cu el, doar ca știa că trebuie să sertfeasca pentru oameni ca să se împlinească cele scrise.Deci cam asta am dedus eu din tot ce am auzit.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Jertfa Mantuitorului după Întrupare, a fost adusă de El în relaţie cu Tatăl, ca jertfă a naturii umane, asumate în mod voluntar (deşi era Dumnezeu), şi atunci, în mod absolut logic, termenii care exprimă o aparentă inferioritate în relaţie cu Dumnezeu Tatăl, de fapt SE REFERĂ LA "PARTEA UMANITĂŢII" (pe care El şi-a asumat-o în mod liber în relaţie cu Tatăl, din cauza Întrupării, deşi Fiul este egal cu Tatăl).

Hristos era acum Cel Care îi reprezenta acum pe oameni în raport cu Tatăl (pentru împăcare), îi reprezenta pe oameni în raport cu DIVINITATEA (a ieşit pentru puţin din sfera "reprezentării" ei pentru purta pe umerii săi slăbiciunile oamenilor)!

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

"3 persoanele sunt din vesnicie si sunt egale in putere"
Egalitatea dintre "Tatal" si "Fiul" nu se refera spre exemplu la faptul ca Tatal are 70001 fire de par iar Fiul doar 70000.

Egalitatea se refera la "NATURA DIVINA". Spre exemplu, intr-un mod asemanator, intr-o stupina cu miliarde de albine, DOAR TATAL si FIUL acelui apicultor au NATURA UMANA. Albinele NU!
Ce conteaza ca tatal e mai in varsta sau ca fiul e mai puternic (mai in floarea varstei)? E natural ca fiul sa se supuna tatalui, dar asta nu anuleaza egalitatea prin natura umana, si NETA SUPERIORITATE pe care o au ca oameni in fata albinelor lor...

Pastrand proportiile in privinta Trinitatii lucrurile se aseamana doar intr-o anumita masura.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Cum se intelege oare modul în care Dumnezeu I s-a arătat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distinct a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi)?
Este oare un lucru pe care iehovistii l-au stabilit a fi imposibil pentru Dumnezeu?

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

- Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;
- Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
- Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.
-,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!
- Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
- Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

| VelaJohnny a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Nu-ti cunosti propriile doctrine ortodoxe laughing Documenteaza-te mai bine si fi mai pregatit inainte sa porti o astfel de discutie. Comentarii lungi si fara vreo noima. Legat de „Eu si Tatăl meu una suntem" hai sa citim Ioan 17:11 „Eu nu mai sunt în lume, dar ei sunt în lume,+ iar eu vin la tine. Tată sfânt, veghează asupra lor+ datorită numelui tău pe care mi l-ai dat, pentru ca ei să fie una, aşa cum şi noi suntem una.+"

Deci, daca Isus e Iehova Dumnezeu, fiind una, atunci discipolii lui Isus nu se mai puteau numi discipoli, fiind o singura persoana acei oameni. Egali toti nu? Asta vrea sa scoata versetul in evidenta? Ca toti sunt aceeasi persoana, una singura? N-are nici o logica. Daca scrii trinitate pe google vei vedea o gramada de site-uri care demasca doctrina asta. N-are rost sa ma chinui sa explic tot, se vede ca nu ai habar de propria religie, dai o definitie a trinitatii pe care nici preotii de la teologie nu o recunosc.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

"E clar, sunt doua persoane diferite" – desigur ca sunt doua Persoane (Ipostasuri) diferite.
Ascultarea si ordinea lucrarilor Persoanelor Sfintei Treimi (Tatal, Fiul si Duhul Sfant) depaseste capacitatea limitata de intelegere a organizatiei iehoviste.
Iata un exemplu aparent banal: albinele nu se intreaba: "cine-i mai puternic?": "tatal apicultor" ori "fiul apicultor"? Dar albinele tot mai inteleg (iehovistii insa niciodata!) ca ascultarea unui fiu fata de un tata NU ESTE DIN LIPSA DE PUTERE, ci din dragoste si echilibru in familie.

Ioan 6, 38 este IN STRANSA LEGATURA CU Filipeni 2, 6-8! thinking
Iata deci cum:

Ioan 6, 38 „pentru că am coborât din cer ca să fac nu voinţa mea, ci voinţa celui care m-a trimis."
Ioan 6, 38 SE INTELEGE PRIN:
Filipeni 2, 6 - "Care, DUMNEZEU FIIND ÎN CHIP, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
Filipeni 2, 7 - "Ci S-A DEŞERTAT PE SINE, CHIP DE ROB LUÂND, făcându-Se ("rol" asumat de bună voie) asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,"
Filipeni 2, 8 - "S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce."

| IvanMihai a răspuns:

Trinitarienii spun că Isus are două naturi: umană și divină.
Isus spune "tata de ce m-ai părăsit" prin care accentuează natura umană a lui Iisus.
Cum poate fi cineva și uman (finit) și divin (infinit) în același timp nu pot să-ți spun.
Mulți susțin că Isus nu era egal cu Dumnezeu tatăl.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru IvanMihai):

Sectantii iehovisti necrestini fiind, neaga invatatura biblica referitoare la trinitate.
Revelaţia divina biblica prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Ipostasurilor într-o UNITATE desăvârşită a Aceleiaşi FIRI sau NATURI divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Dumnezeu Tatăl este diferit de Dumnezeu Fiul! Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură FIRE sau NATURĂ DIVINĂ...

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru IvanMihai):

Prin Întruparea Sa, Mântuitorul Hristos, păstrându-şi divinitatea, şi asumându-şi şi firea umană, El şi-a asumat şi "slăbiciunea" acestei firi în relaţia cu oamenii dar şi cu Tatăl:

Filipeni 2, 6 - "Care, DUMNEZEU FIIND ÎN CHIP, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
Filipeni 2, 6 - "Ci S-A DEŞERTAT PE SINE, CHIP DE ROB LUÂND, făcându-Se ("rol" asumat de bună voie) asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,"
Filipeni 2, 6 - "S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce."

SMERENIA avea deci rolul ei înaintea Tatălui în primul rând! De aici vine asumarea temporară a "umanităţii", asumarea liberă a inferiorităţii pe care natura umană o are faţă de NATURA DIVINĂ! Preluarea "rolului" de Om şi Mântuitor trebuia să fie făcută până la capăt!
- Dumnezeu Fiul, "deofiinţă" cu Tatăl, şi-a asumat supunerea faţă de Tatăl doar pentru că liber, ŞI-A ASUMAT ŞI ROLUL de "MIJLOCITOR", intermediar pentru oameni faţă de Tatăl.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Prietene, adu argumente cu Biblia, dovedind ca sunt crestine. Vrei sa vezi ca sunt crestin? Doctrina trinitatii spune ca toate 3 persoanele sunt din vesnicie si sunt egale in putere.

Nu-mi da versete ca Isus e chipul lui Dumnezeu, si noi am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, si noi suntem chipuri ale sale, Isus insa a fost perfect ca si Tatal sau.
1 Ioan 14:28 „Aţi auzit că v-am zis: Plec şi mă voi întoarce la voi. Dacă m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare+ decât mine." - deci Isus nu e egal cu Dumnezeu.

Ioan 6:38 „pentru că am coborât din cer+ ca să fac nu voinţa mea, ci voinţa celui care m-a trimis.+" - deci a aratat supunere fata de cineva, anume de Dumnezeu. Daca Dumnezeu e Atotputernic si Suveran, cum sa se supuna cuiva si sa indeplineasca ce spune acela? Apoi, cum sa se supuna lui insusi sa faca ceva, sa se trimita singur din cer pe pamant pentru a indeplini ceva? E clar, sunt doua peroane diferite, una mai mica decat cealalta, una hotaraste, cealalta indeplineste.

Coloseni 1:15 „El este chipul+ Dumnezeului nevăzut,+ întâiul născut+ din toată creaţia," - Isus este intai nascut din creatia lui Dumnezeu. Deci are inceput. Dumnezeu insa?

Psalmul 93:2 „Tronul tău este ferm întemeiat din timpuri străvechi,+
tu eşti din veşnicie.+"

Dumnezeu avand un tron, l-a facut pe un fiul al sau mostenitor.

Evrei 1:2 „la sfârşitul acestor zile+ ne-a vorbit printr-un Fiu,+ pe care l-a numit moştenitor al tuturor lucrurilor+ şi prin care a făcut+ lucrurile din univers*."

Pari a fi frate geaman cu Milan9, oare asa sa fie? La fel proceda si el, ca si tine, pe la spate, neavand curaj sa ma infrunte in fata si sa imi spuna cum sta treaba sa discutam, ci numai pe la spate. Ce spui de versetele de mai sus? Oare si judecatorii Israelului sunt acelasi Dumnezeu cu Iehova? Uite ce a spus in Psalmul 82:6 „Eu am spus: «Sunteţi dumnezei+
şi cu toţii sunteţi fii ai Celui Preaînalt.+"

Simt ca ar fi branza buna in burduf de caine sa ma apuc sa iti dau prea multe informatii.